Էլեկտրաէներգիայի արտադրությունն աճել է
Այս տարվա հունվար-հոկտեմբերին Հայաստանում արտադրվել է 6.313 մլրդ կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա։ Ազգային վիճակագրական ծառայության (ՀՀ ԱՎԾ) տվյալներով՝ 2016 թվականի հունվար-հոկտեմբերի համեմատ էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալներն աճել են 5.4%-ով։
Դատելով հունվար-սեպտեմբերի տվյալներից (հունվար-հոկտեմբերի պատկերը դեռևս չի հրապարակվել)՝ էլեկտրաէներգիայի արտադրության շուրջ 35%-ը բաժին է ընկել ջերմաէլեկտրակայաններին, մոտ 32%-ը՝ հիդրոէլեկտրակայաններին, մոտ 33%-ն էլ՝ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանին։ Ինչպես ցույց է տալիս վիճակագրությունը, էլեկտրաէներգիայի արտադրության աճն ապահովել են ջերմաէլեկտրակայանները։
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականին Հայաստանում արտադրվել է 7.3 մլրդ կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա։ 2015 թվականի համեմատ՝ այն 6.2%-ով նվազել է։

Увеличились объемы производства электроэнергии
В январе-октябре этого года в Армении было произведено 6.313 млрд кВт/ч электроэнергии. По сравнению с январем-октябрем 2016 г. объемы выработки выросли на 5,4%, сообщает Национальная статистическая служба РА.
Судя по данным НСС за январь-сентябрь 35% выработанной электроэнергии пришлись на тепловые электростанции, около 32% - на ГЭС, около 33% - на Армянскую атомную станцию. Таким образом, рост выработки электроэнергии, как показывает статистика, обеспечили ТЭЦ.
Напомним, что в 2016 г. в Армении было произведено 7,3 млрд кВт/ч электроэнергии, что по сравнению с показателем 2015 г. меньше на 6,2%.