Ինչով է պայմանավորված տնտեսական ակտիվության բարձր ցուցանիշը
Տնտեսական բլոկի նախարարություններն ու Ազգային վիճակագրական ծառայությունն արդեն հասցրել են «ազդարարել», որ այս տարվա հունվար-հոկտեմբերին Հայաստանում գրանցվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի (ՏԱՑ) տարվա ամենաբարձր մակարդակը։ Այն նախորդ տարվա հունվար-հոկտեմբերի համեմատ աճել է 7%-ով:
Մինչ այս ցուցանիշը, տարվա ընթացքում ՏԱՑ-ի ամենաբարձր մակարդակը գրանցվել էր հունվարին։ Առանձին ամիսների կտրվածքով ևս հոկտեմբերն առանձնանում է։
Այս տարվա հոկտեմբերին, 2016 թվականի հոկտեմբերի համեմատ, ՏԱՑ-ն աճել է 17%-ով։ Այդ ամսվա պատկերն էապես ազդել է հունվար-հոկտեմբերի 7% աճի վրա։ Միայն հոկտեմբերի տվյալներում միանգամից առանձնանում է գյուղատնտեսության ցուցանիշը. գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը հոկտեմբերին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, 34.7%-ով աճել է։
Առաջին հայացքից սա զգալի աճ է։ Սակայն չենք մոռանում, որ այդ աճը գրանցվել է նախորդ տարվա կտրուկ նվազած ցուցանիշի հետ համեմատության արդյունքում։ 2016 թվականի հոկտեմբերին գյուղատնտեսության ոլորտում գրանցվել էր 29.8% անկում։ Հաջորդող նոյեմբերին արդեն աճ էր գրանցվել։ Սա հուշում է, որ այս նոյեմբերին, դժվար թե, գյուղատնտեսության ոլորտում շարունակվի աճի այն տեմպը, որը գրանցվել է հոկտեմբերին։ Ու քանի որ գյուղատնտեսությունը մեծ ազդեցություն է ունեցել հոկտեմբերի ցուցանիշի վրա, վերջինն էլ՝ հունվար-հոկտեմբերի, ենթադրվում է, որ հունվար-նոյեմբերին ՏԱՑ-ի աճի տեմպը կարող է կրկին դանդաղել:
Ընդհանուր առմամբ, հոկտեմբերին և´ արդյունաբերության, և´ առևտրաշրջանառության, և´ ծառայությունների, և նույնիսկ շինարարության ծավալների աճ է գրանցվել։ Հիշեցնենք, որ շինարարության ոլորտում արդեն քանի տարի է՝ անկումային տրամադրություններ են։
Ծառայությունների ծավալները հոկտեմբերին աճել են 22.4%-ով, շինարարության ծավալները՝ 5.7%-ով, արդյունաբերությանը՝ 16.5%-ով, իսկ ներքին առևտրաշրջանառությունը՝ 15.1%-ով։ Այսինքն՝ հոկտեմբերին գրանցված ՏԱՑ-ի աճն ապահովել են նշված բոլոր ոլորտները:
Իսկ տարվա առաջին տասն ամիսների կտրվածքով պատկերն այլ է։ Այս տարվա հունվար-հոկտեմբերին արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է ավելի քան 1.3 տրլն դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 12.4%-ով:
Նույն ընթացքում ծառայությունների ծավալը կազմել է մոտ 1.2 տրլն դրամ, աճը՝ 13.9%:
Առևտրաշրջանառությունը կազմել է ավելի քան 2 տրլն դրամ, որը նախորդ տարվա հունվար-հոկտեմբերի համեմատ աճել է 12.8%-ով:
Տասն ամսվա կտրվածքով անկում է գրանցվել շինարարության և գյուղատնտեսության ոլորտներում:
Մասնավորապես, գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքն այս տարվա հունվար-հոկտեմբերին կազմել է մոտ 736 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազել է 4.1%-ով:
Շինարարության ծավալները կազմել են ավելի քան 274 մլրդ դրամ, անկումը՝ 0.9%: Շինարարության ծավալների գրանցած դինամիկան ցույց է տալիս, որ հունվար-նոյեմբերի կտրվածքով ոլորտում կարող է արդեն աճ արձանագրվել:
Ուշագրավ է, որ Տնտեսական զարգացման և ներդումների նախարարության տարածած, ինչպես նաև՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի ֆեյսբուքյան էջով տարածված ինֆոգրաֆիկաներում, որտեղ պատկերված են հունվար-հոկտեմբերի ցուցանիշները, տեղ չեն գտել անկումային ոլորտները՝ շինարարությունն ու գյուղատնտեսությունը։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա համար Ֆինանսների նախարարությունը կանխատեսում է 4.3-4.5% տնտեսական աճ։ Սա նույն ՏԱՑ-ի աճը չէ, սակայն այս ցուցանիշները միմյանցից շատ չեն տարբերվում:

Чем обусловлен высокий показатель экономической активности
Министерства экономического блока и Национальная статистическая служба РА уже “возвестили” о том, что в январе-октябре этого года в Армении зарегистрирован самый высокий в нынешнем году показатель экономической активности (ПЭА). По сравнению с тем же периодом прошлого года он вырос на 7%.
В октябре этого года по сравнению с прошлогодним октябрем ПЭА вырос на 17%. Существенное воздействие на показатель этого месяца оказал 7-процентный рост в январе-октябре. В данных за октябрь выделяется сельскохозяйственный показатель, который по сравнению с прошлогодним объемом валовой сельскохозяйственной продукции вырос на 34,7%.
На первый взгляд, рост может показаться значительным, однако не следует забывать, что он достигнут в результате сравнения с резко снизившимся прошлогодним показателем.
В октябре 2016 г. в сельскохозяйственной сфере был зарегистрирован спад на 29,8%, однако в ноябре уже наблюдался рост. Это свидетельствует о том, что в ноябре этого года в сельском хозяйстве вряд ли могли сохраниться те темпы роста, которые были достигнуты в октябре. И поскольку сельское хозяйство оказало большое воздействие на октябрьский показатель, а последний – на показатели с января по октябрь, предполагается, что в январе-ноябре темпы роста ПЭА могут вновь замедлиться.
В целом, в октябре был достигнут рост объемов и промышленности, и торгового оборота, и услуг, и даже строительства. Напомним, что в последней сфере уже несколько лет наблюдается спад.
Совсем иная картина в разрезе десяти месяцев этого года. В январе-октябре объем промышленной продукции составил более 1,3 трлн драмов, что на 12,4% больше прошлогоднего показателя.
Объем услуг за тот же период составил около 1,2 трлн драмов, рост – 13,9%. Показатели торгового оборота – соответственно более 2 трлн драмов и 12,8%.
В сферах строительства и сельского хозяйства в 10-месячном разрезе был зафиксирован спад соответственно на 0,9% и 4,1%.
Примечательно, что в инфографиках, распространенных Министерством экономического развития и инвестиций и размещенных на фейсбуковской странице премьер-министра Карена Карапетяна, показатели этих двух сфер отсутствуют.
Напомним, что для этого года Министерство финансов прогнозирует экономический рост на 4,3-4,5%. Это не рост ПАЭ, однако эти показатели мало отличаются друг от друга.