Ռիչարդ Կիրակոսյան. «Օլիգարխները դարձել են այնքան հզոր, որ այժմ իրենք իրենցով վտանգում են պետությունը»
Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում կոնֆլիկտը այլևս ընդդիմության և իշխանության միջև չէ, ինչն ավանդաբար էր: Այժմ այս կոնֆլիկտն ավելի շատ իշխող քաղաքական վերնախավի ներսում է՝ Հանրապետական և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություններ միջև: Այսօրվա մամուլի ասուլիսում այսպիսի կարծիք հայտնեց Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը: ««Բարգավաճ Հայաստանը» դեռևս հակահարված չի հասցրել Հանրապետական կուսակցությանը»,- հավելեց նա:
Լրագրողներից մեկը նշեց, որ ըստ որոշ փորձագետների վերլուծությունների՝ այս կոնֆլիկտը երկու կուսակցության խաղն է, որի նպատակն է ցույց տալ, թե ԲՀԿ-ն ընդդիմադիր ուժ է և դրանով խաբել ժողովրդին: Եթե նույնիսկ նման կոնֆլիկտ կա, ԲՀԿ-ն ռեսուրս ունի՞՝ «Հանրապետականին հակահարված հասցնելու» համար:
Ռիչարդ Կիրակոսյանը պատասխանեց. «Իմ անձնական կարծիքով՝ սա բնական կոնֆլիկտ է և բնական հակամարտություն: Մենք տեսնում ենք նաև, որ, օրինակ, Իջևանում տեղի ունեցած ընտրություններում հանրապետական քաղաքապետը պարտություն կրեց «Բարգավաճ Հայաստանի» թեկնածուից: Սա իրականում ուղերձ էր Հանրապետական կուսակցությանը, որ վտանգավոր է լինել չափազանց շատ ինքնավստահ, նաև թերագնահատել մրցակցին»:
Բանախոսը տեսնում է ՀՀԿ-ի կողմից լուրջ քայլեր՝ ուղղված ԲՀԿ-ին, որը դեռևս պատասխան քայլեր չի անում: Սակայն դեռևս պարզ չէ, թե ԲՀԿ-ն ինչ կարող է անել: Ռիչարդ Կիրակոսյանին թվում է, թե ԲՀԿ-ն մշակում է ռազմավարություն, որը կբացահայտի իրական կոնֆլիկտը, «որքան մոտենանք ընտրություններին, հատկապես երբ պարզ է դառնում, որ Հայ ազգային կոնգրեսը կմտնի քաղաքական համակարգ և խորհրդարան»:
Ռիչարդ Կիրակոսյանի խոսքերով՝ ՀԱԿ-ի՝ ԲՀԿ-ին արած համագործակցելու առաջարկը շատ անակնկալ էր: Զուտ քաղաքական վերլուծության առումով առաջարկ կարելի է անել պարզապես առաջարկ անելու և ոչ թե իրականում համագործակցելու համար: Դա նաև ցույց է տալիս Հայաստանի քաղաքականության մեջ եղած ավելի խորը պրոբլեմը. երկխոսությունը ավելի շատ ոչ թե քաղաքականությունների վերաբերյալ է, այլ անձերի հակամարտություն է:
«Դա նաև ցույց է տալիս, որ Հայաստանի քաղաքականության բարդ բնույթը փոխվում է ամեն օր՝ լինի դա, օրինակ, Դաշնակցության և «Բարգավաճ Հայաստանի» պոտենցիալ համագործակցությունը, կամ երբ նայում ենք «Բարգավաճ Հայաստանի» և Հանրապետական կուսակցության կոնֆլիկտից շահող մեկ այլ երրորդ կողմին. մի պատահական հաղթող, որն արժանի չէ դրան, «Օրինաց երկիրն» է՝ Արթուր Բաղդասարյանի կուսակցությունը»,- ասաց Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Բանախոսը քիչ հավանական համարեց, որ «Բարգավաճ Հայաստանը» կարողանա մեծամասնություն կազմել ապագա խորհրդարանում: Նրա խոսքերով՝ այս խորհրդարանական ընտրությունները լուրջ փորձություն են Հայաստանի կառավարության համար: Հայաստանի նախագահն ու վարչապետն անձամբ խոստացել են, որ այս ընտրությունները կլինեն շատ ավելի լավը, եթե ոչ Հայաստանի լավագույն ընտրությունները:
«Սա նշանակում է, որ եթե տեղի ունենան ազատ և արդար ընտրություններ, դժվար կլինի այսքան շուտ կանխատեսել դրանց արդյունքը: Սա հավանաբար ամենակարևոր ընտրությունն է, որ Հայաստանը երբևէ ունեցել է: Դա առաջին ընտրությունն է «Մարտի 1» -ից հետո: Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքը կորոշի նաև, թե ինչպիսի Հայաստան մենք կունենանք ապագայում. արդյոք դա կլինի օլիգարխի՞, թե՞ ժողովրդավարի տարի»,- ասաց Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ 2011-ին Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում ամենակարևոր դրական զարգացումը իշխանություն-ընդդիմություն երկխոսությունն էր: Նախ, Հայաստանը կարիք ունի ավելի շատ երկխոսության՝ ազգային կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ: Եվ երկրորդ, յուրաքանչյուր երկրում ակտիվ և ներգրավված ընդդիմությունը դրական է ժողովրդավարության, նաև հենց կառավարության համար:
Բանախոսի կանխատեսմամբ՝ 2012թ.-ին մարտահրավերները կլինեն ավելի մեծ, և առաջնահերթությունները շատ ավելի կապված կլինեն Հայաստանի ներքին կյանքին, քան արտաքին քաղաքականությանը:
Նույնիսկ Հայաստանի պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ երկրում աղքատությունն աճել է: Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ Հայաստանի բնակչության 36 %-ը՝ 1.2 մլն հայ, ապրում է աղքատ: Հայաստանի երեխաների 40 %-ը ապրում է աղքատության մեջ:
«Սա պետք է առաջնահերթ խնդիր լինի ոչ միայն Հայաստանի իշխանությունների, այլև մտահոգության առարկա՝ հայկական սփյուռքի համար: Քանի որ հարստության և ունեցվածքի բևեռացումն աճում է, աղքատության աճը շատ ավելի վիրավորական է դառնում»,- ասաց Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Հայաստանի պետության համար մեկ այլ կարևոր վտանգ է այն, որ օլիգարխները չեն վճարում հարկեր: Բիզնեսի ոլորտում օլիգարխների հետաքրքրությունները կանխում են Հայաստանի տնտեսության մեջ մրցակցությունը և սահմանափակում օտար ներդրումները:
Ռիչարդ Կիրակոսյանի խոսքերով՝ անհանգստության տեղիք է տալիս երկու կոնկրետ օրինակ: Մեկն այն է, որ Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը միլիոնավոր դոլարներ արժեցող հյուրանոց է կառուցում Գյումրիում այն դեպքում, երբ քաղաքը դեռևս չի հաղթահարել երկրաշարժի հետևանքները և չի ավարտել շինարարական աշխատանքները:
Երկրորդ օրինակը սփյուռքահայ գործարար, «Նարեկացի» արվեստի միության հիմնադիր Նարեկ Հարթունյանի (Հարությունյանի) կալանավորումն էր: «Մտահոգությունը ոչ թե կոնկրետ նրա գործն է, այլ այն, թե ինչպես է նրա գործն իրականացվել: Սա շատ բացասական հաղորդագրություն է ուղարկում սփյուռքի և աշխարհի ներդրողներին, որ Հայաստանը հարմար տեղ չէ ներդրումներ կատարելու համար»,- ասաց Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Մտահոգությունների տեղիք է տալիս և այն, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ի 13%-ը կազմում են արտերկրում աշխատող հայերի դրամական փոխանցումները, և որ կառավարության ընդունած 2012-ի բյուջեն հիմնված է այն կանխատեսման վրա, որ Հայաստանի տնտեսությունը առնվազն 4%-ով կաճի մյուս տարի: Բյուջեն նաև խոստանում է ապահովել 1.1 մլրդ դրամի նոր հարկեր:
«Այսպիսի նոր հարկեր գանձելու միակ ճանապարհն է մարտահրավեր նետել օլիգարխներին: Այս առումով սա քաղաքական կամքի հարց է և Հայաստանի կառավարության համար իրական մարտահրավեր կլինի: Դեռևս պարզ չէ, թե ով կհաղթի՝ օլիգարխնե՞րը, թե՞ կառավարությունը: Օլիգարխները դարձել են այնքան հզոր և այնքան են ներգրավվել համակարգի մեջ, որ այժմ իրենք իրենցով վտանգում են պետությունը»,- ասաց Ռիչարդ Կիրակոսյանը:

Ричард Киракосян: "Олигархи приобрели такую мощь, что уже сами по себе представляют угрозу для государства"
Конфликт во внутриполитической жизни Армении проявляется уже не между оппозицией и властью, как обычно, а больше внутри правящей политической элиты – между Республиканской партией Армении и партией "Процветающая Армения". Такое мнение высказал сегодня на пресс-конференции директор Центра региональных исследований Ричард Киракосян, добавив, что "Процветающая Армения" пока не нанесла ответный удар РПА.
Один из журналистов, ссылаясь на мнение некоторых экспертов, отметил, что этот конфликт представляет собой игру двух партий, цель которой представить "ПА" в качестве оппозиционной силы и тем самым обмануть народ. Но если даже такой конфликт имеет место, есть ли у "Процветающей Армении" ресурсы "для нанесения контрудара РПА"? – поинтересовался журналист. "На мой взгляд, это естественный конфликт,- сказал Ричард Киракосян. – Мы также видим, что, например, на выборах в Иджеване мэр-республиканец проиграл кандидату "Процветающей Армении". Это адресованный Республиканской партии мессидж о том, как опасно быть столь самоуверенным и недооценивать соперника".
Киракосян видит осуществляемые РПА серьезные шаги против "Процветающей Армении", которая пока не предпринимает ответных действий. Ричард Киракосян считает, что "ПА" разрабатывает стратегию, которая по мере приближения выборов выявит истинный конфликт.
По словам директора ЦРИ, предложение о сотрудничестве, с которым АНК обратился к "Процветающей Армении", стало неожиданностью. "Это также показывает, что сложный характер политики в Армении меняется каждый день: например, потенциальное сотрудничество Дашнакцутюн и "Процветающей Армении" или выигрывающая от конфликта между "ПА" и РПА третья сторона – партия Артура Багдасаряна "Оринац еркир", которая не достойна этого",- сказал Ричард Киракосян.
Он счел маловероятным, что в будущем парламенте "ПА" сможет сформировать большинство. Предстоящие пароламентские выборы, по словам эксперта, представляют собой серьезное испытание для правительства Армении. Президент и премьер-министр Армении лично обещали, что эти выборы будут лучше предыдущих, если не самыми лучшими. "Это означает, что если выборы будут свободными и справедливыми, то будет трудно так рано прогнозировать их результат. Это, наверное, самые важные выборы, которые когда-либо проходили в Армении, они пройдут впервые после событий 1 марта. Результаты парламентских выборов также определят, какую Армению мы будем иметь в будущем",- сказал Ричард Киракосян.
По его словам, в 2011 году самым важным положительным событием во внутриполитической жизни Армении стал диалог между властью и оппозицией. В 2012-ом вызовы будут более серьезными, а приоритеты – больше связанными с внутренней жизнью, а не с внешней политикой Армении. Даже по официальным данным, в стране вырос уровень бедности, 36% населения, или 1,2 млн армян, живут в бедности.
"Эта проблема должна стать первоочередной не только для властей Армении, но и для армянской диаспоры, поскольку поляризация богатства и имущества усиливается, а увеличение бедности становится очень оскорбительным",- отметил Р.Киракосян.
Другой серьезной опасностью для Армении является то, что олигархи не платят налоги. Интересы олигархов в сфере бизнеса препятствуют конкуренции и осуществлению иностранных инвестиций в экономику Армении, сказал эксперт.
Обеспокоенность у Киракосяна вызывают два конкретных примера. Во-первых, мэр Гюмри Вардан Гукасян строит многомиллионную гостиницу в том случае, когда город еще не преодолел последствия землетрясения, а строительные работы пока не завершены.
Второй пример касается ареста армянского предпринимателя из диаспоры, основателя Союза искусств "Нарекаци" Нарека Артуняна. "Тревогу вызывает не конкретно его дело, а то, как оно расследуется. Это является адресованным зарубежным инвесторам, в том числе инвесторам из диаспоры, негативным мессиджем о том, что Армения – не привлекательное место для осуществления инвестиций",- сказал Ричард Киракосян.
Он назвал тревожным и то обстоятельство, что 13% ВВП Армении составляют денежные трансферты работающих за рубежом армян, а бюджет 2012 г. основан на том прогнозе, что в будущем году экономика Армении будет иметь как минимум 4-процентный рост. Вместе с тем бюджет обещает обеспечить новые налоги в размере 1,1 млн драмов. "Единственный путь взимания этих налогов – бросить вызов олигархам. И в этом плане это вопрос политической воли, который станет настоящим испытанием для правительства Армении. Пока неясно, кто одержит победу – олигархи или правительство. Олигархи приобрели такую мощь и так интегрировались в систему, что сейчас уже сами по себе представляют угрозу для государства",- резюмировал Ричард Киракосян.