«Մեկ դիպվածից մարդու կյանքը կարող է փոխվել. սպասե՛ք հաջողության ձեր ժամին»
Բեմում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբն է եւ դաշնակահար Լեւոն Կարապետյանը։ 6 տարեկանում տեսողությունը կորցրած դաշնակահարը ապշեցնում էր ռոյալի ստեղները զգալու ունակությամբ։ Խաչատրյանի դաշնամուրային կոնցերտում ակորդների մեծ թռիչքները թվում է՝ չպետք է հաղթահարվեին այդպես հեշտությամբ։
Դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը կանգնեցնում է նվագախումբը, դիտողություններ անում, ու էլի Լեւոնը բարդ ակորդները միանգամից է վերցնում, ասես միլիմետրի ճշգրտությամբ մատները ձուլել է ռոյալին։ Լեւոնը դիրիժորի շարժումները չի տեսնում, բայց ինձ հավաստիացնում է, որ դրանք լսում է:
Լեւոնն արդեն յոթ տարեկանում սկսել է նվագել։ Արմեն Կարապետյանը՝ Լեւոնի հայրը, ավելի քան 10 տարի ղեկավարել է «Հայհամերգը», բեմադրող ռեժիսոր է։ Որդու ֆենոմենալ ընդունակություններից կարող է երկար պատմել։
Լեւոնը Երեւանում է Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի շրջանակներում։ Ներկայացնում է Ֆրանսիան, որտեղ նրա ընտանիքը գաղթել է 11 տարի առաջ։ Մեկնելը պարտադրված քայլ էր, անձնական խնդիրներ կային։ Լեւոնը հրաժարվել է ծնողների հետ մեկնել։ Մնացել է մենակ՝ Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում ուսում ստանալու նպատակով։ 6 տարի ապրել է միայնակ։ Մագիստրատուրան ավարտելուց հետո միացել է ծնողներին Ստրասբուրգում, այնտեղ էլ անցել վերապատրաստման երկարատեւ դասընթաց:
Կենցաղային իրավիճակներում լուծումներ գտնելու նրա փորձն ասես ֆանտաստիկ գրքից լինի։
«Երբ մերոնք գնացին, ես՝ 17 տարեկան տղա, ասես կյանքը ձեռքս տված լինեին։ Մի քիչ էլ փող էին թողել: Ու ես պետք է ապրեի: Միայնակ: Ու ամեն ինչ սովորեցի: Սովորեցի, թե ինչպես փողը խնայելով ծախսել: Սկզբում փողերն ասես քամուն էին գնում: Զարմանում էի, թե էդ ինչպես ստացվեց: Հետո սովորեցի ճիշտ հաշվարկ անել:
Երբ մերոնք մեկնեցին, բարեկամներս, դե սովետական ժողովուրդ են, դժգոհում էին ծնողներիցս՝ ո՞նց եք էս կույր էրեխուն մենակ թողնում եւ այլն: Շատերը հետս հատուկ չէին շփվում՝ հույս ունենալով, թե մերոնք ստիպված կվերադառնան: Ես ասացի՝ հանգիստ գնացե՛ք: Հայրս բուժման կարիք ուներ, պետք էր մեկնել:
Զանգում էի ծանոթներիս տաքսի սերվիս, տանում էին կոնսերվատորիա, ինձ էնտեղ ընկերներս դիմավորում էին, ճանապարհում: Հետո սկսեցի նոր ընկերներ ձեռք բերել, ու ճանապարհողների թիվը մեծացավ: Հետո սովորեցի ափսե լավանալ, ճաշ եփել: Սովորել էի, թե ինչը որ դարակում է, աղն ու համեմունքները՝ որտեղ: Միայն առեւտուրն էր, որ մենակ չէի անում: Ու էդպես՝ վեց տարի: Մի լավ ընկեր ունեմ՝ կարտոֆիլ մաքրելը սովորեցրեց, մի լավ ընկեր ունեմ՝ սուրճ դնել սովորեցրեց: Ասում էր՝ որ աղջիկները գան, սուրճ կեփես, թող զարմանան: Որ սուրճը բարձրանում էր՝ ձայնից հասկանում էի, վերցնում էի կրակից, խառնում, էլի դնում, խառնում»,- հրճվանքով պատմում է 27-ամյա դաշնակահարը։
Լեւոնը հանդես է եկել Պետերբուրգի Մարիինյան թատրոնի նվագախմբի, Ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի, Հայաստանի ֆիլհարմոնիկի, ընդ որում՝ 17 տարեկանում, Երեւանի օպերային թատրոնի նվագախմբի հետ՝ Կարեն Դուրգարյանի ղեկավարությամբ:
«Շատ լավ մարդ եւ դիրիժոր է Կարեն Դուրգարյանը: Կուզեի իր հետ գոնե մեկ համերգ էլ ունենալ: Նույնը՝ Սերգեյ Սմբատյանի հետ: Կուզենայի էս համագործակցությունը շարունակական լինի: Էս անգամ անսպասելի կազմակերպվեց ամեն ինչ: Ընտանիքով շատ պատահաբար հանդիպեցինք Սերգեյ Սմբատյանին, հայրս ասաց՝ Սերգե՛յ, Լեւոնի հետ համերգ չեք ուզու՞մ: Սերգեյը հարցրեց՝ ի՞նչ կառաջարկես նվագենք, պատասխանեցի՝ Խաչատրյան: Ասաց՝ դե գնա սովորի, նվագենք: Գնացի, սովորեցի ու համերգը տեղի ունեցավ: Նման անմիջականությունից, նման դիպվածից մարդու կյանքը կարող է փոխել»,- ասում է Լևոնը:
Լեւոն Կարապետյանը և Սերգեյ Սմբատյանը
Լեւոնի օրակարգը հետեւյալն է՝ առավոտյան 7-8-ը արթնանում է եւ անցնում իր սովորական մեկժամյա փորձին՝ դաշնամուրով: Որոշել է Ֆրանսիա վերադառնալուց հետո օրվա մեջ նաեւ մարզումներ ներառել։ «Կանայք ուժեղ տղամարդկանց են սիրում»,-կատակում է նա:
Լեւոնը հիմա Ֆրանսիայում դասախոս չունի: Ասում է, որ ինքը հիմա երաժշտության մեջ այն կարգավիճակում է, ինչպես ծնողների խնամքից ինքնակամ հրաժարված երեխան: Չի հրաժարվում միայն իր երեւանյան ղեկավարից՝ Սերգեյ Քեչեկից։ Պրոֆեսորը նրան ուղեկցում է թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ռուսաստանում տեղի ունեցող համերգներին։
Երիտասարդական նվագախմբի հետ փորձի ժամանակ դահլիճում նստած Քեչեկի խոսքերը՝ անգամ ամենացածր տոնով ասված, Լեւոնի ականջին են հասնում։ Երիտասարդ դաշնակահարը փոքրիկ դադարների ժամանակ դասախոսի հետ քննարկում է նրա դիտողությունները։ «Երբ Երեւանում նվագում եմ, Սերգեյ Կոնստանտինովիչը միշտ իմ կողքին է: Նա ինձ համար հեղինակություն է»,- ասում է Լեւոնը:
Սերգեյ Քեչեկը գովում է ուսանողին. «Լեւոնը շատ շնորհալի է, բնածին լավ ընդունակություններ ունի, չտեսնված լսողություն եւ չտեսնված հիշողություն: Դրա շնորհիվ շատ մեծ արդյունքների է հասել: Մեծ թվով համերգներ է նվագել՝ այդ թվում Սանկտ Պետերբուրգի Դեմիրկանովի նվագախմբի հետ, Գերգիեւի հետ:
Լեւոնը, երբ եկավ կոնսերվատորիա, նոտագրություն չգիտեր: Սակայն կույր կոմպոզիտոր Զոհրաբ Փարեմուզյանի մոտ, որը բրայլյան համակարգով տպագրված մեծ գրադարան ուներ, սովորեց: Մենք դասարանում արագ անցնում էինք ստեղծագործությունը, իսկ Լեւոնը տանը բրայլյան համակարգով ստուգում էր: Ինքն այդպիսով շատ արագ էր սովորում: Կոնցերտի նախնական ընթերցումը կատարում է մեկուկես ամսում, այնինչ կան ուսանողներ, որ մեկ-երկու տարում են պատրաստում կոնցերտը:
Աստված մի բան որ վերցնում է, մի բան էլ տալիս է: Ունիկալ լսողություն ունի: Շշուկով էլ ասես, արդեն կլսի»:
Պրոֆեսորն ասում է, որ կուրությունը Լեւոնի համար տեխնիկական որեւէ անլուծելի խնդիր չի ստեղծում։ Քեչեկը հուսով է, որ Լեւոնին Եվրոպայում կնկատեն, եւ նրա համար հրաշալի ճանապարհ կբացվի:
Լեւոնը հիմա ձգտում է հեղինակավոր մրցույթներում աչքի ընկնել, պրոդյուսերների կողմից նկատվելու համար:
- Ո՞րն է քո մանկության երաժշտությունը։
- Դեռ մանկուց վինիլային պլաստինկաներով Բախ, Բեթհովեն, Բիթլզ ու Սթիվի Ուանդեր էի լսում: Ինչ տունը ունենինք… Չայկովսկի, Վագներ….
- Ի՞նչ կասես Խաչատրյանի դաշնամուրային կոնցերտի մասին:
- Ես նպատակ ունեմ այնքան կայանալու, որ Խաչատրյանին շատ պրոպագանդեմ: Խաչատրյանը քիչ է գրել, բայց գրել է համամարդկային երաժշտություն: Պետք է ես Ֆրանսիայում շատ պրոպագանդեմ Արամ Խաչատրյանին: Օրինակ՝ Շոստակովիչի մասին շատ է խոսվում, իսկ Խաչատրյանին շատերը չեն էլ ճանաչում: Դաշնամուրային կոնցերտը հանգիստ կարելի է դասել լավագույնների շարքին: Այո՛, ընդունում եմ, որ Խաչատրյանի երաժշտությունը ազգային հիմք ունի, բայց հենց դրանով էլ ես հպարտանում եմ:
- Ասում են հնչյունները գույներ ունեն։ Ստեղծե՞լ ես գույների քո համակարգը։
- Երաժշտության մեջ բոլոր գույները կան՝ պայմանավորած տեմբրով: Նույնիսկ ամեն ռոյալ իր տեմբրը, հետեւաբար՝ գույնն ունի: Դո մաժորը դեղին եմ տեսնում, ռե-բեմոլ մաժորը՝ բորդո, լյա մինորը՝ մուգ կարմիր: Բայց ստեղծագործության հիմնական տոնայնությունը քիչ է, որպեսզի ասեմ՝ այն մեկ գույն ունի: Չէ՞ որ մոդուլյացիաներ են լինում, եւ գույներն էլ են փոխվում:
- Առաջիկա մի քանի տարիների համար ի՞նչ նպատակներ ես դրել քո առջեւ։
- Նախ՝ անհրաժեշտ է որպես դաշնակահար կատարելագործվել։
- Ապագան՝ Հայաստանու՞մ, թե՞ Ֆրանսիայում:
- Ես իմ երկիրը ահավոր սիրում եմ: Էնտեղ եմ ապրում, բայց ամեն օր մտքով էստեղ եմ: Ընկերներիս ամեն օր գրում եմ: Նպատակս է մշտապես գնալ-գալ: Չնայած եթե հիմնական աշխատանք ունենամ էստեղ, որպեսզի կարողանամ ապրուստս ապահովել, կմնամ Երեւանում:
Հայաստանում կույրերին աշխատանքի չեն վերցնում: Էստեղ տեսնողները խնդիր ունեն, ուր մնաց՝ մենք: Կոնսերվատորիայի իմ բոլոր ընկերները Եվրոպայում են, գնում են երաժշտությամբ զբաղվելու: Ես բոլոր հույսերս Հայաստանի հետ էի կապում, բայց հիմա շատ դժվար կլինի հաշմանդամության 20 հազար դրամ թոշակով: Եթե ծրագրավորող լինեի, կապրեի, որովհետեւ համակարգչի վերանորոգման գործն անսպառ է Հայաստանում։
Եթե բրայլյան նոտաներ չլինեին, ես չէի կարող այս աստիճանին հասնել: Կոմպոզիտոր Զոհրաբ Փարեմուզյանը շատ մեծ դեր է խաղացել իմ կյանքում: Նա սովետական շրջանում գնել էր բրայլյան նոտաների շատ մեծ հավաքածուներ: Նա ինձ շատ օգնեց, որպեսզի ես սովորեմ, կայանամ, ես ինքս միայնակ կարողանամ նոտա ընթերցել:
Եվրոպայում ինչ ուզես՝ կա: Եթե չկա էլ, կարող ես պատվիրել, կտպագրեն: Հայաստանում՝ ու՞մ պատվիրես։
- Հաջողության հասնելու գլխավոր պայմանը ո՞րն է։
- Բոլորս պետք է մեր գործը լավ անենք: Պետք չէ հիասթափվել: Երբ Ռիխտերը կար, Սոկոլովը ստվերում էր: Բայց ամեն մարդու հաջողությունը իր ժամանակին գալիս է: Մնում է համառորեն սպասել էդ հաջողությանը:
Լեւոն Կարապետյանը նպատակ ունի Արցախում համերգով հանդես գալ, նվագել Խաչատրյանի «Տոկատան», Բաբաջանյանի եւ Կոմիտասի ստեղծագործությունները։ Սպասում է ընկերոջ՝ Արցախի վարչապետի մամուլի քարտուղար Արտակ Բեգլարյանի հրավերին։ Նա խոստացել է կազմակերպել համերգ։
Մինչ այդ՝ հոկտեմբերի 29-ին, դաշնակահարը ելույթ կունենա Նարեկացի արվեստի միությունում: Ծրագրում՝ Բախ, Բեթհովեն, Ֆրանկ։

Pianist Levon Karapetyan: Feeling the Keys and Hearing the Prompts of the Conductor’s Baton
Levon, who lost his sight at the age of six, amazes the audience by his ability to feel the piano keys, performing the great chords in the Aram Khachaturian's piano concerto with ease. Levon doesn’t see the prompts of Conductor Sergey Smbatyan's baton, but the pianist assures me that he hears them.
Levon started playing piano at the age of seven. Armen Karapetyan, Levon's father, who was the director of Armconcert for more than ten years, can talk about his son’s phenomenal abilities for hours.
Levon is now in Yerevan, participating in the Khachaturian International Festival. He represents France, where his family immigrated eleven years ago. Levon refused to leave with his parents. He stayed and lived alone for six years, studying at Yerevan’s Komitas State Conservatory. After completing his Masters, he joined his parents in Strasbourg, attending a long-term training course.
His attempts to find solutions for everyday situations sound like passages from a fantasy book.
"When my parents left, I was a 17-year-old boy, and it felt like my life was handed to me. They left some money. I had to live alone. I learnt everything. I learnt how to save money. At first, I was amazed at the speed it was spent. Then I learnt to make correct calculations.
“When my parents left, my relatives couldn’t understand them, asking ‘How can you leave a blind boy by himself?’ Many didn’t communicate with me on purpose, hoping that it would make my parents come back. I told my parents to leave without giving it a second thought. My father needed medical treatment.
“I was calling my acquaintances’ taxi service, they were taking me to the Conservatory, where my friends were meeting and seeing me off. Then I started making new friends, and those who were seeing me off became more numerous. Then I learnt to wash dishes, to cook. The only thing I couldn’t do alone was shopping. Six years went by like this. I have a good friend who taught me how to peel potatoes, I have another good friend, who taught me how to make coffee. He advised me to make coffee for female visitors to impress them, " says the 27-year-old pianist with a smile.
Levon has performed with the Mariinsky Theater Orchestra in St. Petersburg, the Academic Symphony Orchestra, the Armenian Philharmonic Orchestra, and the Yerevan Opera Theater Orchestra headed by Karen Durgaryan.
"Karen Durgaryan is a very good person and conductor. I would like to have at least one more concert with him. The same with Sergey Smbatyan. I would like this cooperation to be ongoing. This time, everything was organized by chance. We accidentally met with Sergey Smbatyan, and my father asked him if he would like to stage a concert with me. Sergey asked what I would suggest playing, and I answered Khachaturian. He said, "Ok, go, learn, and let’s play." I went and learnt, and the concert took place. One happy accident can change your whole life,” says Levon.
Levon's schedule is as follows. He wakes up at 7-8 in the morning, and then practices piano for one hour. He’s decided to include physical training in his daily schedule when he returns to France. "Women like strong men," he jokes.
Levon has no instructor in France now. He says his situation reminds one of that of a child who has voluntarily refused his parents' care. Sergey Kechek from Yerevan is the only professor still guiding him. The professor accompanies him during the concerts in Armenia and in Russia.
Levon hears Kechek's words, whispered from the hall. The young pianist discusses the professor’s remarks during the shorts pauses. "When I play in Yerevan, Sergey is always next to me. He's an inspiration for me, "says Levon.
Sergey Kechek praises his student. "Levon is very talented. He has good natural abilities- a phenomenal ear and amazing memory. This has led to great results. He has played a great number of concerts, including those with the St. Petersburg Temirkanov Orchestra and Gergiev.
When Levon first attended the Komitas Conservatory, he couldn’t read musical notes. He learnt them with the help of blind composer Zohrab Paremouzyan, who had a large braille library. He learnt very quickly. He did the initial reading of a concerto in one and a half months, while some students take a year or two to prepare a concerto.
When God takes away something, he gives something in return. Levon has incredible hearing. If you whisper something, he'll hear it. "
The professor says that blindness doesn’t create any technical problem for Levon. Kechek hopes that Levon will be noticed in Europe, and that he’ll have a great future.
Levon now strives to look good in prominent competitions so as to be noticed by producers.
What is the music of your childhood?
As a child, I was listening to the LPs of Bach, Beethoven, Beatles and Stevie Wonder. Whatever we had at house. Tchaikovsky, Wagner.
What can you relate about Khachaturian's piano concerto?
My goal is to reach a high enough level in order to promote Khachaturian. He wrote little, but his music is universal. I must promote Aram Khachaturian more in France. For example, many talk about Shostakovich, while many haven’t heard of Khachaturian. The piano concerto can be classified as one of the best. Yes, I admit that Khachaturian's music has a national basis, but I'm proud of it.
People say sounds have colors. Have you created your own system of colors?
All colors are present in music, depending on tones. Every piano even has its own tone, and, therefore, color. I see C-major as yellow, D-flat major as burgundy, A-minor as dark-red. But the main tone is not enough to say some piece of music has one specific color. After all, there are modulations, and the colors change.
What are your goals for the next few years?
First of all, it is necessary to develop as a pianist.
Do you see your future in Armenia or in France?
I greatly love my country. I live in France, but I'm here with my thoughts. Every day I write to my friends. I want to come and go. If I have a permanent job here to earn enough, I will stay in Yerevan.
In Armenia, blind people don’t get employed. Even those who see are unemployed. All my friends from the Komitas Conservatory are in Europe now. They go there to practice music. All my hopes were connected with Armenia, but now it will be very difficult to get on with a disability pension of 20,000 drams. If I were a web developer, I would earn enough, since computer repair jobs are endless in Armenia.
I couldn’t reach this level without braille notes. Composer Zohrab Paremouzyan played a great role in my life. In the Soviet era, he had bought large collections of braille notes. He helped me a lot to learn and read the notes by myself. You can find whatever you want in Europe. Even if you don’t, you can order prints. In Armenia, you can’t
What is the main key to success?
All of us should do our jobs well. One shouldn’t get disappointed. During Richter’s time, Sokolov was pushed to the shadows. Every person's success has its own time. One must doggedly wait for their success to come.
Levon Karapetyan is going to give a concert in Artsakh, playing Khachaturian, Babajanyan and Komitas. He’s waiting for an invitation from his friend Artak Beglaryan, spokesman of the Artsakh Prime Minister. Artak promised to organize a concert.
In the meantime, on October 29, the pianist will perform at the Naregatsi Art Institute in Yerevan, performing Bach, Beethoven, Frank.