Բյուրականի անտառում հրդեհը շարունակվում է
Սեպտեմբերի 3-ին Բյուրականի անտառում բռնկված հրդեհը մինչ օրս չի հաջողվում մարել։ Այսօր իրավիճակը ավելի է բարդացել. բռնկված հրդեհը տարածվել է անտառում, որի որոշ հատվածներ անանցանելի են։
ԱԻՆ փրկարար ծառայության տնօրեն Մուշեղ Ղազարյանի փոխանցմամբ՝ վերջին տվյալներով հրդեհվել է 100 հա խոտածածկ տարածք։ Հրշեջները չեն կարողանում մարել կրակը՝ ուժեղ քամու պատճառով։ Ծառայության տնօրենն ասում է՝ մինչև 12:00- ն կարողացել էին հրդեհի հիմնական օջախները մարել, սակայն սկսվել է ուժեղ քամի և մեծացրել հրդեհի տարածման ծավալը։
Այժմ հրդեհի երեք հիմնական օջախ կա։ Անտառը խիտ է, այդ իսկ պատճառով փրկարարները տեխնիկայի միջոցով չեն կարողանում աշխատել։ Բռնկված հրդեհի ծուխը երևում է մի քանի կիլոմետրից։
Անտառից ոչ շատ հեռու բնակելի գյուղեր են։ Հրդեհի բռնկման օրից մարման աշխատանքներին մասնակցում են նաև այդ գյուղերի բնակիչները։

Продолжается пожар в бюраканском лесу
Начавшийся 3 сентября пожар в лесах Бюракана не удается потушить по сей день. Сегодня ситуация усложнилась тем, что огонь перекинулся на лес, некоторые участки которого непроходимы.
Директор спасательной службы МЧС Мушег Казарян сообщил, что по последним данным сгорело травяное покрытие на 100 гектарах. Из-за сильного ветра пожарным не удается потушить огонь. До 12.00 были локализованы основные очаги пожара, однако начавшийся сильный ветер способствовал распространению огня.
В настоящее время имеется три основных очага. Из-за густоты леса спасатели не могут использовать технические средства. Дым от пожара виден за несколько километров.
Недалеко от леса находятся села, жители которых с момента начала пожара участвуют в работах по тушению.