Շուրջ 23 կամ ավել պառկած մարդ. ազգի չպաշտպանված պաշտպանները
«23 տարի է՝ գաղտնի պայմաններում, գաղտնի պատճառներով սպանվում է գաղտնի քանակի մարդ: Թվերը մարդիկ են, գաղտնիքները՝ կյանքեր». Արթուր Շարոյան:
Արվեստագետ Արթուր Շարոյանը մինչև այս կենդանի ինստալյացիան անելը զրուցել է բազմաթիվ մարդկանց ու կազմակերպությունների հետ, ովքեր իրենց գործունեության ընթացքում փորձել են որոշակի տեղեկություն ստանալ պետական կառույցներից՝ մասնավորապես ՊՆ-ից, հրադադարից այս կողմ Հայաստանի կողմից ունեցած զոհերի/սպանվածների մասին: Արթուրի խոսքերով՝ բոլորը մոտավոր նույն բանն են ասում՝ իրենց երբեք մինչև վերջ հստակ ինֆորմացիա չի տրվում. զոհված/սպանված զինվորականների թիվը մնում է խորհրդավոր գաղտնի:
Արվեստի գործը այս թեմայով խոսելու տարբերակներից մեկն է: Մինչև ինստալյացիան սկսելը Արթուրը չգիտեր կամավոր մասնակիցներից քանիսը ներկա կգտնվեն, այդ պատճառով վերնագրում նշվում է՝ 23 կամ ավել: Մասնակիցները շուրջ 80-ն էին, ինչն, ըստ նրա, արվեստի միջոցով սադրանք ստեղծելու միջոց է՝ թվերի խեղաթյուրում, ինչն անում է պետությունն իրականում:
Մասնակիցները գրեթե ամբողջությամբ ծածկել էին սրահը, ինչն արհեստականորեն խոչընդոտում էր հանդիսատեսին տեղաշարժվել, մոտիկից տեսնել ամեն ինչ, ոմանք, անտեսելով գետնին պառկածներին, քայլում էին նրանց արանքներով: Ըստ արվեստագետի՝ այս ամենն այլաբանորեն խորհրդանշում է տվյալ թեման՝ ընդգծելով այն անհարմարությունները, որոնք կարող են առաջացնել իրականության մասին խոսելը պետության և հասարակության համար:

Soldier Deaths in Armenia: One Artist Tackles the Secret with Prostrate Bodies
“Over the past 23 years, a secret number of people, for secret reasons and in secret conditions, have died. These numbers represent people; the secrets withheld are lives.” Artur Sharoyan
Artist Artur Sharoyan consulted with many individuals and organizations before organizing this live installation in Yerevan targeting a very sensitive issue in Armenia – the number of soldiers who have died, either during combat or in circumstances that remain suspect, ever since the 1994 Karabakh ceasefire went into effect.
These were individuals and organizations that have tried to wring some information on army deaths from official sources, most notably the country’s ministry of defense. The information they have received has been incomplete at best.
Sharoyan had no idea how many volunteers would show up to participate in the installation portraying the deaths of soldiers whose number remains a state secret. Some eighty did show up, filling the floor of the hall.
Spectators had a hard time maneuvering around the prostrate bodies. The artist believes the condition mirrors the difficulties surrounding any public discussion on the issue, or for the government to come clean.