Օդի «վաճառք» «Նուբարաշեն» սովետական բանտում
Սկսեցի բանտի ժամանակի 22-րդ տարվա հաշվարկը… բայց այս մասին չէ, որ ուզում եմ գրել, այլ նրա, որ դարձյալ մրցանակ եմ ստացել՝ մասնակցելով Սլավոնական համալսարանի կազմակերպած «Наш Пушкин» գրական մրցույթին: Գրել էի ռուսերեն պատմվածք, վերնագրել «Корабль Надежды»: Շնորհակալ եմ, որ ժյուրին գնահատել է նաև իմ աշխատանքը:
Իսկ հիմա գրեմ ամեն ամառ բանտարկյալների նկատմամբ կիրառվող յուրահատուկ խոշտանգման մասին:
Իմ հոդվածներից երևի ծանոթ եք, որ բանտախցերի դռների վրա կան փոքրիկ` մոտ 10 սմ х 20 սմ վրա դռնակներ, որոնք այստեղի լեզվով կոչվում են «վոլչոկ» կամ «կառմուշկա»: Որպես կանոն, դրանք օգտագործվում են հաց, ճաշ փոխանցելու համար, նաև բացվում են, երբ աշխատակիցները մոտենում են`ինչ-որ բան հաղորդելու-ասելու համար:
«Նուբարաշեն» սովետական բանտում առհասարակ չկա օդափոխության համակարգ, ամառվա տոթին, երբ ջերմաստիճանը 40°C և ավելի բարձր է, խցերում օդ չի լինում, մարդիկ հաճախ վատանում են: Իսկ երբ այդ փոքրիկ անցքը բացում են, սկսում է մի փոքր օդ խաղալ:
Ցմահներն ուղիղ տանիքի տակ են, իսկ ներքևի հարկերում, ընդամենը 20 քմ-ի վրա ապրում է մոտ 20 կալանավոր: Զարմանում եմ, որ մինչ օրս Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը չեն ողողել իրենց գանգատներով այս խնդրի վերաբերյալ: Չէ որ ակնհայտ կերպով Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի խախտում է նման անմարդկային պայմաններում պահելը` խոշտանգում է, անձի արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք ու պատիժ:
Նույնիսկ մահապատժի տարիներին ամառվա շոգին այդ դռնակները բաց էին թողնում, որ մարդիկ օդ շնչեն:
Հիմա ամեն տարի դատապարտյալները բողոքում են, խնդրում են, որ բաց թողնեն դռնակները, մի բուռ օդ խուց մտնի: Չեն բացում, ասում են՝ վերևից հրահանգ չկա: Չնայած կան նաև մարդ մնացած բանտապահներ, ովքեր իրենց խղճի ձայնը լսելով`բացում են վոլչոկները, բայց որոշակի ժամերի, որ հանկարծ որոշները չզեկուցեն:
Վերջապես բողոքների, դիմումների և միգուցե այլ գործոնների արդյունքում, արդեն ամառվա կեսին, կամ վերջում`վերևից մեծահոգաբար հրահանգ է լինում`բացել վոլչոկները: Եվ այսպես ամեն տարի`մի լավ տանջում են ամառվա շոգին, հետո նոր հրահանգում բացել:
Գիտե՞ք, թե ինչն է հետաքրքիր. հրահանգից հետո`մինչև ուշ աշուն այդ դռնակները բաց են մնում: Խցում ցուրտ է լինում, հիմա էլ ասում ենք՝ փակեք, բայց պատասխանում են՝ դեռ հրահանգ չկա:
Կուզենայի հավատալ, որ դավադրության տեսության մեջ պետք չէ դիտարկել այս պրոցեսը, և որ վերևներում, իրենց հարմարավետ, օդափոխվող աշխատասենյակներում նստած պաշտոնյաները, պարզապես մոռանում են բանտարկյալներին օդ տալու մասին և միայն հիշեցնելուց հետո են ուշացումով արձագանքում: Բայց երբ ամեն տարի այս նույն պրոցեսը կրկնվում է, հասկանում ես՝ ինչ-որ մեկին ձեռնտու է դատապարտյալների նկատմամբ այս «խաղը»:

An Annual Summer ‘Game’: Demanding a Bit of Air in Nubarashen Penitentiary
This time, it’s for a story I wrote in Russian for the Slavonic University in Yerevan’s “Our Pushkin” competition.
Let me now turn to another matter that needs to be raised.
Those who follow my articles from the Nubarashen Penitentiary now that there are small openings in the cell doors to pass through food or for communicating with someone on the other side.
Nubarashen is a Soviet-era penitentiary without any air conditioning. In the summer, the temperature in the cells can rise to 40 Centigrade. The air is stale. Convicts often get sick.
Those tiny openings are the only way to get some air flowing.
Those serving life sentences are housed right under the roof. On the lower floors, some twenty convicts sleep on a space not bigger than 20 square meters. Such inhumane conditions clearly violate Article 3 of the European Convention on Human Rights.
It’s a not too subtle means of torture, of degrading human dignity.
Even when capital punishment was practiced in Armenia, those cell door openings were left open in the summer.
Nowadays, we have to formally lodge a protest to get those openings opened.
But our protests fall on deaf ears. Our jailers say they need permission from above.
There are a few jailers, with a conscience, who do open the small windows, but only at certain hours, so that they won’t be reported to their bosses.
But we keep protesting. So much so that finally a directive is issued benevolently from on high to open the cell door grates.
It’s like this every year. We suffer for weeks before a bit of relief is allowed.
And the openings are left open way into the fall, when the cells turn cold. We then have to ask the guards to close those damn door openings. Their response is the same – we need a directive from the warden.
Is this some warped conspiracy on the part of the penitentiary to make us suffer needlessly? Or have the warden and his assistants, sitting in their comfortable air-conditioned offices, merely forgotten about us in the sweltering cells below?