Էկոկենտրոն. եվրոպական գիտության չեմպիոնների լիգայում մրցող հայկական ինստիտուտը
Երևանի Աբովյան 68 հասցեում է գտնվում Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնը: Աշխատակիցներն այն կարճ անվանում են Էկոկենտրոն:
Ինստիտուտի սև տուֆից շենքը Երևանի արժեքավոր շինություններից մեկն է: Կառուցվել է 1895 թ.: Կենտրոնի տնօրենը երկրաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանն է: Հիշում է, որ երբ 1993-ին գիտական հաստատությունը տեղափոխեցին այստեղ, շենքը գտնվում էր վատ պայմաններում, նկուղներում ջուր էր (հարևանությամբ անցնող Գետառի հունը բարձրացրել էին, բայց շենքի հիդրոիզոլացիա չէին կատարել), տանիքը կիսաքանդված էր, շենքի արտաքին քարերը թափվել էին: Ինստիտուտի, ընկերների և բարեգործների միջոցով շենքը կամաց-կամաց բարեկարգեցին, նկուղում նույնիսկ հանգստի սենյակ կա:
«Մարդ չէինք գտնում, որ վերականգներ շենքը: Հետո մի վարպետ գտանք, որ եկեղեցիներ էր վերականգնում, ասաց՝ եթե այդքան ջանք եք թափել, գտեք շենքի քարը՝ սև տուֆը, դրանով վերականգնենք: Արխիվներ մտանք, պարզեցինք, որ քարը բերել էին Ջրվեժի մոտ գտնվող մի փոքր քարհանքից: 90-ականների վատ տարիներին, երբ ոչ լույս կար, ոչ բենզին, «Վիլիսով» գնացել ենք քարհանք, լոմերով այս սեղանի չափ բեկորներ ենք ջարդել, բերել, վարպետը ձեռքով մշակել ու տեղադրել է»,- պատմում է տնօրենը:
Էկոկենտրոնը միջառարկայական հետազոտությունների կազմակերպություն է. այստեղ աշխատում են քիմիկոսներ, կենսաբաններ, երկրաբաններ, աշխարհագետներ: Ա. Սաղաթելյանի ասելով՝ «միքս», խառնուրդ է:
Էկոկենտրոնը գործում է 1989-ից, ներկայում ունի 70 աշխատակից, որոնցից 52-ը գիտաշխատող են, մյուսները՝ տեխնիկական կազմի անդամներ: 52 գիտաշխատողներից 23-ը գիտությունների թեկնածուներ են, 4-ը՝ դոկտորներ:
Արմեն Սաղաթելյանն ասում է, որ կենտրոնում ամենամեծ տեղը տալիս է մարդակային կապիտալին: Բոլոր գիտաշխատողները, նրա փոխանցմամբ, արտակարգ կրթություն ունեն: Գերադասում է մի սարք պակաս գնել, մի քանի գործուղում պակաս գնալ, բայց այնպես անել, որ աշխատակիցներն արտասահմանում կարողանան կրթություն ստանալ, վերապատրաստվել: Հիմա էլ աշխատակիցներից 3-ն Իտալիայում են: Ըստ տնօրենի՝ աշխատակիցների արտահոսք չի եղել: Նրանց շուրջ 70 տոկոսը, այդ թվում՝ բաժինների ղեկավարների մեծ մասը, երիտասարդներ են: Աշխատակիցների միջին տարիքը 36 է:
Երբ պետությունը գիտությանը նայում է մատների արանքով
Ա. Սաղաթելյանն ասում է, որ բացի պետությունից ստացվող բազային ֆինանսավորումից (սրա հիմնական մասը կազմում է «ենթակառուցվածքի պահպանում և զարգացում» տողը)՝ դրա 60-100 տոկոսի չափով էլ գումար են ստանում պայմանագրերից ու դրամաշնորհներից: Աշխատավարձերն այստեղ, ըստ մեր զրուցակցի, ԳԱԱ-ի մասշտաբով համեմատաբար բարձր են՝ նվազագույնն առանց հարկերի 55 հազար դրամ է (հարկերով՝ 79.321 դրամ), որը ստանում են տեխնիկական կազմի 18 աշխատողները:
Իսկ ամենաբարձր աշխատավարձը հավելավճարներով 547.040 դրամն է (հարկերով՝ 740 հազար): Ամենաշատը վարձատրվում են տնօրենը, գիտական գծով փոխտնօրենը, բաժինների ղեկավարները, առաջատար գիտաշխատողները՝ սկսած 250 հազար դրամից: Հավելավճարները գոյանում են ոչ միայն դրամաշնորհներից, այլև կենտրոնի հետ կնքված տեղական ու միջազգային պայմանագրերից, որոնցով հետազոտություններ են իրականացնում հանքարյունաբերող, էներգետիկ ձեռնարկությունների համար, սննդի անվտանգության, գյուղատնտեսության ոլորտում:
«Եթե տվյալ ինստիտուտը տնտեսական գործունեություն չփորձի ծավալել, չստանա դրամաշնորհներ, դատապարտված է»,- նշում է պրոֆեսոր Սաղաթելյանը: Մեր երկրում գիտությունը ֆինանսավորվում է ՀՆԱ-ի 0,25 տոկոսով, որը, ըստ գիտնականի, նույնիսկ պահպանման ծախսերը չի հոգում. դա համարում է «դեգրադացիոն տոկոս»: «Եթե դու տալիս ես գիտության ոլորտին 0,25 տոկոս ֆինանսավորում, ու տարեկան ժողովներին գալիս է կաթողիկոսը, պարզ չէ՝ ինքը գալիս է օրհնելո՞ւ, թե՞ քելեխը երգելու: Որպես ի՞նչ է գալիս»,- նկատում է Սաղաթելյանը:
2014-2016 թթ. Էկոկենտրոնը տնտեսական պայմանագրերից ստացել է հետևյալ գումարները.
«Եթե երկիրն ուզում է ունենալ ապագա, ապա գումարները պետք է ներդնի կրթության և մշակույթի մեջ, գիտությունը մշակույթի մի մաս է, անկապ ոլորտ չէ: Մենք այսօր, ըստ էության, դեգրադացվող հասարակություն ենք»,- ասում է պրոֆեսորը: Լուծումն, ըստ նրա, այն է, որ քաղաքական կամք ձևավորվի, կոռուպցիա չլինի, գումարները խելամիտ օգտագործվեն, իրականացվի երկրի անկախության գլխավոր սկզբունքը՝ ռեսուրսները պետք է դառնան ժողովրդի սեփականությունն ու ծառայեն ազգի բարգավաճմանը, այլ ոչ թե անհատների:
Էկոկենտրոնը ստացած տեղական ու միջազգային դրամաշնորհների հիմնական աղբյուրներն են.
Եվրամիության 7-րդ շրջանակային ծրագիր (EU FP7)
Գիտության պետական կոմիտե
Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագիր
Cost action FP 1204
INCONET EaP FP-7
COST Action ES1104
Digital Globe աջակցության ծրագիր
Գ. Գյուլբենկյան հիմնադրամ՝ գիտաժողովների մասնակցության համար
Տիմիրյազևի անվան Մոսկվայի գյուղ. ակադեմիա
Կառավարությունը չի արձագանքում գիտնականների ծրագրերին
Ա. Սաղաթելյանն ասում է, որ մեր երկրում ամենաբարձր ատյանից մինչև գիտնականներ հաճախ թյուրըմբռնում կա ինովացիայի մասին: Շեշտում է, որ ինովացիան ոչ թե հայտնագործություն է, երբ գիտնականները հնարում են ինչ-որ սարք կամ գերզենք, որը դառնում է փրկություն, այլ գիտելիքի պատասխանն է շուկայի պահանջին:
«Այսինքն՝ ես չպիտի հորինեմ, դա իմ ունակությունն է, իմ գիտելիքի պաշարն է, բայց այստեղ երկրորդ հարցն այն է, թե այսօրվա մեր կառավարման մարմինները ի վիճակի՞ են օգտագործել այդ հնարավորությունները: Մեր ինստիտուտի օրինակով ասեմ, որ ի վիճակի չեն, իրենց կրթական մակարդակը թույլ չի տալիս հասկանալ, թե գիտությունն այսօր ինչքան հարցեր կարող է լուծել իրենց համար»,- նկատում է դոկտորն ու շարունակում է, որ երբ նոր կառավարությունը ձևավորվեց, վարչապետը գնացել էր ակադեմիա ու ասել, թե գիտության հնարավորությունները կառավարման համակարգում ակտիվ օգտագործելու լուրջ միտում ունեն: Վարչապետը նաև նշել էր, որ եթե գիտնականներն առաջարկներ ունեն, կարող են հանդիպել նախարարների հետ, փորձել աշխատել նրանց հետ: Սաղաթելյանն ասում է՝ հանդիպել են սննդի անվտանգության ծառայության պետին, գյուղատնտեսության, բնապահպանության, առողջապահության նախարարներին, առաջարկներ, ծրագրեր են ներկայացրել, սակայն մինչ օրս արձագանք չեն ստացել: Նաև նշում է, որ մեր երկրի կառավարման մարմինները գերադասում են խորհրդատվության համար պայմանագրեր կնքել օտարերկրյա ինստիտուտների, կազմակերպությունների հետ, բայց եթե գնահատենք դրա արդյունավետությունը, ապա զրո է:
Հույսը կոլեկտիվն է
«Մենք բարձր կարգի ինստիտուտ ենք, տպագրվում ենք ամենահեղինակավոր ամսագրերում, գործընկերներ ունենք միջազգային հեղինակավոր հարթակներում»,- ասում է Արմեն Սաղաթելյանը՝ հավելելով, որ ոչ մեկի վրա հույս չի դնում՝ բացի իր կոլեկտիվից:
Էկոկենտրոնի շենքը մինչ օրս գազիֆիկացված չէ, թեև գազի խողովակը 90-ականներին հասցրել են բակ: Տնօրենի փոխանցմամբ՝ բացի իրենց կենտրոնից, մյուս բոլոր ինստիտուտները գազիֆիկացրել են, ու իրենցը միակն էր, որին գումար չհատկացրեցին: Այդուհանդերձ, չի դժգոհում. էլեկտրաէներգիայով տաքացնում են շենքը, իսկ ամռանը հովացնում օդորակիչներով:
15 տարի առաջ սկսել են շենքի վերանորոգումը, հիմա հասել են հատակին: Տանիքն էլ են վերանորոգել, բայց ժամանակ առ ժամանակ ջուր է թափվում: Տնօրենը ցույց է տալիս իր սենյակի առաստաղը, որի մի մասը խոնավացել է թափվող ջրերից: «Մենք մեր խնդիրներն ինքնուրույն լուծում ենք»,- ասում է նա: Այդուհանդերձ, մեր զրուցակիցը մտահոգություն է հայտնում «Գնումների մասին» օրենքի վերաբերյալ, որն, ըստ նրա, խնդիրներ է հարուցում գիտնականների առաջ:
Տենդերները վնասում են գիտությանը
Արմեն Սաղաթելյանն ասում է, որ արդեն չորրորդ տարին ինքը բարձրացնում է «Գնումների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու հարցը: Ակադեմիայի ժողովներին էլ են բարձրացրել, վարչապետին են հայտնել, բայց սայլը տեղից չի շարժվում:
«Մենք ահռելի տուժում ենք: Օրինակ՝ նախագիծ ենք ստեղծում մեր գործընկերների հետ և հիմնավորում ենք, որ այսինչ ընկերության սարքը պիտի առնենք, չնայած թանկ է, մեզ ասում են՝ չէ, դուք տենդեր հայտարարեք և տենդերով առեք սարքավորումը: Բայց Հայաստանում սարքավորում արտադրող ընկերություն չունենք, վերավաճառողներից պիտի գնենք, որոնք բերում են ամենախլամն ու ծախում մեզ վրա, ու մենք պարտավոր ենք գնել դա: Մի տենդերով ստիպված էինք գնել մի քանի տասնյակ համակարգիչներ, որոնք ամենաէժանն էին, կես տարի անց շարքից դուրս եկան, զանգեցի էդ ընկերություն, ասացի՝ խիղճ ունե՞ք, էդքան համակարգիչ եմ առել, շարքից դուրս են եկել, ասացին՝ բա դուք էդ գնով ի՞նչ եք ուզում: Այդ օրենքը գիտության մեջ կիրառելը ճիշտ չէ, այն կարելի է կիրառել ճանապարհաշինության, շինարարության մեջ, այսինքն՝ պետական խոշոր գնումների ժամանակ: Բայց գիտության համակարգը, որը շատ բարդ համակարգ է, մտցնել այդ օրենքի տակ, նշանակում է ահռելի բարդացնել աշխատանքը, մյուս կողմից փոշիացնել գումարները»,- մանրամասնում է Էկոկենտրոնի տնօրենը: Ասում է, որ ներկրվող սարքավորումների հարկերից չի դժգոհում, պատրաստ է վճարել, սակայն գիտական ինստիտուտին տենդեր հայտարարելու ու ամենաէժան սարքավորումը գնելու պարտադրանքը վնասում է գիտությանը:
Գիտական ինստիտուտը՝ չեմպիոնների լիգայում
Շուշանիկ Ասմարյանն աշխարհագրական գիտությունների թեկնածու է և ղեկավարում է Էկոկենտրոնի աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգերի և հեռազննման տեխնոլոգիաների բաժինը: Ինստիտուտում աշխատում է մոտ 20 տարի: Մայիսին նրա ներկայացրած նախագիծը հավանության է արժանացել Եվրամիության «Հորիզոն 2020» ծրագրում: Ինչպես կենտրոնի աշխատակիցներն են ասում, դա նույնն է, թե հայտնվես չեմպիոնների լիգայում: Ըստ Շ. Ասմարյանի՝ սա հայկական առաջին գիտական նախագիծն է «Հորիզոն 2020»-ում:
Նախագիծն իրականացվելու է 5 տարվա ընթացքում: Այն ուղղված է քաղաքային տարածքների կայուն զարգացմանն ու կառավարման ոլորտում ինովացիոն տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Նպատակն է գտնել էկոլոգիական լուծումներ, որոնք կուղղվեն քաղաքային տարածքների կայուն զարգացմանը: Երևանը ներգրավվել է 15 եվրոպական երկրների քաղաքների ցանկում: Ուսումնասիրելու են հող-ջուր-բույս համակարգը, թե որ բուսատեսակը որքան է կայուն աղտոտման նկատմամբ, դրանց փոշեկլանիչ գործառույթները: Նպատակ կա բույսերի մետաղակլանիչ հատկության շնորհիվ ինչ-որ չափով նվազեցնել հողի աղտոտման ծավալները: Գիտնականն ասում է, որ փորձ ունեն, Երևանի քաղաքապետարանի համար իրականացրել են նման ծրագիր, ու երբ եվրոպացիներն իմացել են այդ մասին, զարմացել են:
«Դրանով չենք սահմանափակվում, ունենք ևս մի մշակված նախագիծ, որը սպասում է որոշմանը: Այն վերաբերում է Սևանա լճին. եթե հաջողվի, Սևանը դասվելու է ջրային օբյեկտների ցանկին, որտեղ շատ հետաքրքիր ինֆրաստրուկտուրա է ստեղծվելու էկոլոգիական իրավիճակի մոնիտորինգի համար: Առաջ չանցնենք, հուլիսին կստանանք պատասխանը, վեց ամիս է՝ սպասում ենք: Սևանի համար կարելի կլինի օգտակար գործ անել»,- ասում է Շուշանիկը:
Ըստ նրա՝ դրսում գիտության համար նախատեսված գումարները շատ են, պարզապես պետք է բերել Հայաստան, ինչի համար կարևոր գործոններից է թիմային աշխատանքը. «Անհնար ոչինչ չկա, ընդամենը մեծ ցանկություն է պետք և նվիրում»:
Մրցակցություն՝ անհավասար պայմաններում
Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման տեղեկատվավերլուծական կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Պիպոյանն էլ նշում է, որ գիտության ոլորտը չի սահմանափակվում ՀՀ տարածքով, ապա հավելում, որ այս առումով Էկոկենտրոնի վիճակն ամենալավն է մեր երկրում, ի դեմս դրա՝ այսօր ՀՀ-ն բազմաթիվ գիտական նախագծերի մասնակից է:
«Մի կողմից՝ ՀՀ-ին թույլ են տվել մասնակցել որպես լիարժեք անդամ, բայց մյուս կողմից՝ դու մրցակցում ես չեմպիոնների լիգայում, որտեղ գործ ունես երկրների հետ, որոնց գիտնականները պետությունից ահռելի ֆինանսավորում են ստանում տպագրությունների, գիտական հետազոտությունների համար, իսկ քո ռեսուրսները սահմանափակ են: Կարծում եմ, որ մրցակցությունը փոքր-ինչ անհավասար է: Մենք մրցակցում ենք Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Հոլանդիայի հետ»,- նշում է Դավիթը:
Ըստ նրա՝ մեկ այլ խնդիր կա օտարերկրյա նախագծերում. գիտնականին վճարում են այնքան, որքան նա գնահատվում է իր երկրում: «Վերցնենք, օրինակ, «Հորիզոն 2020»-ը: Այստեղ խիստ պահանջ կա՝ վարձատրությունը հիմնվում է տվյալ երկրի գիտնականի բազային աշխատավարձի վրա: Եթե ապրում ենք ՀՀ-ում ու մեր աշխատանքը Եվրամիությանը պիտի վաճառենք, ասենք, 200 դոլարով, ֆրանսիացին դա կանի 4000 դոլարով, գերմանացին՝ ավելի թանկ, չնայած նույն աշխատանքն ենք անելու: Բազմիցս քննարկումներ ենք արել, կարծում եմ՝ բավական անարդար է, բայց Եվրամիությունը հետևյալ մոտեցումն ունի՝ եթե քո երկրում քեզ այդքան են գնահատում, ուրեմն ես քո կյանքի ռիթմին համապատասխան եմ վարձատրում»,- ասում է Դ. Պիպոյանը:

Armenia’s EcoCenter: An Underfunded Scientific Institution Competes on the World Stage
The Center for Ecological-Noosphere Studies of the National Academy of Sciences of Armenia is located at 68 Abovyan street, Yerevan. Employees call it the EcoCenter.
The building housing the institute, made of black tuff stone, is one of the most prestigious buildings in Yerevan. It was built in 1895.
Doctor of Sciences in Geology & Geochemistry, Professor Armen Saghatelyan is the director of the center. He recalls the poor condition of the building in 1993, when the scientific institution moved here. The building conditions gradually improved with the help of the institute, friends, and donors. There is even a room where staff can rest in the basement.
The Ecocenter is an interdisciplinary research organization. Chemists, biologists, geologists and geographers work here. According to Saghatelyan, it’s a fine mix.
Operating since 1989, the Center currently employs 70 - 52 are researchers, and the rest, members of the technical team. Of the 52 researchers, 23 are candidates of science, and four are doctors.
Armen Saghatelyan says that human capital is the most important. All the researchers have excellent education. He prefers to buy less equipment and go on fewer trips to ensure that employees can be educated and trained abroad. Three of the employees are in Italy at the moment. According to the director, there has been no outflow of staff. About 70 percent of the staff, including most of the managers, are young people. The average age of the staff is 36.
When the government doesn’t care about science
Saghatelyan says that apart from the basic funding received from the state (the main part of the basic funding are maintenance and development costs for infrastructure), another 60-100% of that amount is received from contracts and grants. According to the director, salaries here are relatively high, compared to those of the National Academy of Sciences. The minimum net salary is 55,000 drams (gross - 79,321 drams), paid to the 18 employees of the technical staff.
The highest net salary is 547,040 drams (gross - 740,000 drams), including bonuses. The bonuses come not only from grants, but also from local and international contracts signed with the Center, for conducting researches for mining and energy companies, food security and agriculture spheres.
"If an institute doesn’t engage in commercial activities and doesn’t receive grants, it will not survive," says Saghatelyan. In Armenia, the sciences are funded by 0.25 percent of GDP, which, according to the scientist, does not even cover maintenance costs. He considers it a “degrading percentage". "If you give 0.25% financing to science, and it’s the Catholicos who comes to the annual meetings, it's unclear whether he comes to bless or sing a farewell song for the dying," says Saghatelyan
"If a country wants to have a future, money should be invested in education and culture, and science is a part of culture. Our society today is degrading," says the professor. He believes the solution is to have the political will, to avoid corruption, to make money wisely, to implement the main principle of the country’s independence - to make resources the property of the people and have them serve the prosperity of the nation, not some individuals.
Scientists’ projects remain on paper
Saghatelyan says that there is a general misunderstanding about innovation in Armenia. Innovation is not when scientists invent a new device or a super weapon, but when knowledge corresponds to market demand.
Saghatelyan says that today’s government is unable to understand and use the opportunities provided by knowledge and science. After Prime Minister Karapetyan called for scientists with proposals to meet with ministers and try to work together, they met with the head of the Food Security Service, the ministers of agriculture, nature protection and health, and presented their proposals, but they have not received any response. Saghatelyan notes that Armenia’s government prefers to sign contracts with foreign institutions and organizations, but if we estimate their effectiveness, then it is zero.
Teamwork and staff are the key
"We are a high-class institute, we are published in the most reputable scientific magazines, we have partners in international prestigious platforms," says Armen Saghatelyan, adding that he doesn’t rely on anybody except his staff.
The building of the Ecocenter doesn’t have a natural gas network installed yet, though the gas pipeline reached the yard in the 90s. According to the director, all other institutions have gas installed and theirs is the only one for which no money has been allocated for this purpose. Nevertheless, he doesn’t complain. They heat the building by electric power, and use air conditioners in summer.
They started renovating the building 15 years ago, now they have reached the floor. The roof has also been repaired, but it leaks from time to time. "We solve our problems on our own," he says.
Tenders are bad for science
Armen Saghatelyan says it’s the fourth year that he’s raising the issue of making amendments to the Law on Procurement, which creates problems for scientists.
"We do a project with our partners and justify that we need to buy a device of this kind, though expensive. We are told to announce a tender and buy the cheapest instead. But there is no equipment manufacturer in Armenia. We have to buy from resellers who bring the worst and sell to us. We had to buy dozens of computers out of one tender, which were the cheapest. Half a year later they broke down. I called this company and asked why. The reply was that we got what we paid for. It is wrong to apply this law in science. It can be used in road construction or other major public procurement spheres. But science is a very complex system, and this law makes the work harder and wastes money," Saghatelyan says. He says he is willing to pay the tax on imported equipment, but the system of tenders should be invalidated for scientific institutions.
A scientific institution in the International Champions League
Shushanik Asmaryan is a candidate of geographical sciences and Head of the GIS and Remote Sensing Department. She has been working at the Institute for nearly 20 years. In May, her project was approved by the EU's Horizon 2020 program. The staff of the center compares this victory with making it to the Champions League in international football. According to Asmaryan, this is the first Armenian scientific project in Horizon 2020.
The project will be implemented within five years. It focuses on the introduction of innovative technologies in sustainable urban development and management. The goal is to find ecological solutions that will be directed to the sustainable development of urban areas. Yerevan has been involved in the list of 15 European cities. They will explore the soil-water-plant system - which type of plant is more sustainable to pollution, their dust-carrying functions. The goal is to reduce the amount of soil pollution to some extent, due to the metallic properties of the plants. The scientist says that they have experience, and have implemented such a program for the Yerevan Municipality, and when Europeans learnt about it, they were surprised.
"We have another drafted project that is waiting for a decision. It deals with Lake Sevan. If we succeed, Sevan will be listed among the water objects where a very interesting infrastructure will be created to monitor the ecological situation. We'll get the answer in July, we’ve waited for six months. It'll be good for Sevan, " says Asmaryan.
She says there is a lot of money for science abroad, they just need to bring it to Armenia. For this, teamwork is one of the most important factors. Nothing is impossible, one just needs great desire and dedication.
Unfair competition
Davit Pipoyan, Head of Informational Analytical Center Assessing Risks in the Food Chain, believes that the scientific sphere is not limited to Armenia, and adds that in this respect, the state of the Ecocenter is the best in our country. Armenia is currently participating in numerous scientific projects due to the Ecocenter.
"On the one hand, Armenia has been allowed to participate as a member, but on the other hand, we are competing in the champions league, where we deal with countries whose scholars receive tremendous funding from the state for scientific research and publications, while our resources are limited. I think the competition is somewhat unfair. We compete with France, Germany, Italy, the Netherlands, " says David.
He says there is another issue in foreign projects. Scientists are paid an amount equal to how much they are valued in their countries. "Let's take, for example, the Horizon 2020. There is a strong requirement here –a scientist’s salary is based on the base salary that scientist receives in their native country. If we live in Armenia and have to sell our work to the European Union, say, for $200, the French do it for $4,000, the Germans are more expensive, even though we all do the same work. We’ve discussed it many times, and I think it is quite unfair. But the EU has the following approach -if you are valued that much in your country, then I pay you accordingly, " Pipoyan says.