Ամառային զորակոչ. Գավառի, Մարտունու, Վարդենիսի նորակոչիկները
Հուլիսի 1-ից մեկնարկել է ամառային զորակոչը։ Այն կտևի մինչև ամսվա վերջ։ Այսօր զորակոչի չորրորդ օրն էր։ Երեկ երեկոյան Կենտրոնական հավաքակայան էին բերվել Գավառի, Մարտունու, Վարդենիսի զինկոմիսարիատների նորակոչիկները։
Առավոտյան նրանք արդեն հագել էին իրենց համար նախատեսված զինվորական հագուստներն ու սպասում էին վիճակահանությանը՝ պարզելու համար, թե որ զորամաս են տեղափոխվելու։
Զինկոմիսարիատի դարպասների դիմաց առավոտից կանգնած էին նորակոչիկների ծնողներն ու հարազատները։ Նրանք ևս սպասում էին իրենց հերթին՝ վիճակահանությանը էկրանների միջոցով հետևելու համար։
Դարպասների մոտ էր Արցախյան պատերազմի մասնակից Շուշան Հարությունյանը։ Նա ճանապարհում էր քրոջ որդուն՝ 18-ամյա գավառցի Հովիկ Հարությունյանին։ Մորաքրոջ խոսքով՝ տղան պատրաստ է ծառայության, բանակային դժվարությունների մասին չի մտածում։
Դարպասներից ներս՝ զորամասի բակում, արդեն նորակոչիկներն են։ Նրանք, մեծամասամբ, նստած են ըստ իրենց համայնքների։
Նորակոչիկները հարազատներից ավելի հանգիստ են։ Հավաքակայանի բակում ծխում են, կատակում ու զրուցում։
Նրանց շարքում է 23-ամյա Թաթուլ Հարությունյանը։ Նա Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր գյուղից է։ Ապրիլին Թաթուլը Հայաստան է վերադարձել Սանկտ Պետերբուրգից՝ բանակ գնալու նպատակով։ Պետերբուրգում ստացել է քննիչի մասնագիտություն։ Զորացրվելուց հետո որոշել է կրկին հետ վերադառնալ Պետերբուրգ։ Ասում է՝ շատ էր ցանկանում ծառայել։ Ծառայությունում իրեն ամենաշատը դուր է գալիս զինվորական համազգեստը. «Սիրուն ա»,-ժպտալով ասում է։
Կողքին նստած են Հրազդանի իր ընկերները, անհանգիստ չէ, քանի որ նրանց հետ է, չնայած ուզում է որքան հնարավոր է շուտ գնալ զորամաս։
Իրար կողք նստած են նաև հրազդանցի 18-ամյա Գոռ Հակոբյանն ու սևանցի Արման Հարությունյանը։ Չեն մտածում զինվորական կյանքի դժվարությունների մասին, չեն անհանգստանում։ Նրանց համար միևնույն է՝ որտեղ կծառայեն, միայն ուզում են՝ ծառայությունը անփորձանք անցնի։
Շենքի երկրորդ հարկում արդեն վիճակահանությունը սկսված է։ Դիմացի սենյակներում նորակոչիկներն ու ծնողներն են։ Նորակոչիկները վիճակահանությամբ հանում են իրենց զորամասի համարը, իսկ ծնողներն ու հարազատները տեսախցիկի միջոցով հետևում են ընթացքին։
Վիճակահանության սենյակում իրավիճակը հանգիստ և լուռ է։ Իսկ հարևան սենյակում տիրում են հարազատների ուրախության և տխրության էմոցիաները։ Հավաքված հարազատները հաճախ ծափահարում են, ոմանք ուրախությունից զանգահարում են իրենց հարազատներին՝ չսպասելով սենյակից դուրս գալուն։
Արսեն Աղդալյանը մեկն էր այն ծնողներից, ով որդու՝ Գեորգի Աղդալյանի, սահմանապահ զորամասում ծառայելու լուրը լսելուց հետո ուրախությունից բացականչեց։ Րոպեներ շարունակ հայրը ուրախ աչքերով շուրջն էր նայում և այլ ծնողներից ընդունում շնորհավորանքներ։ Չսպասեց դուրս գալուն, զանգահարեց Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող եղբորը և ուրախ, բայց կամաց ձայնով ասաց. «Երեխեն Արարատ ա ընգել»։
Հենրիկ Կեսոյանը ևս գոհ է որդու ընտրած զորամասից։ Կեսոյան Գեղամը դեռևս կծառայի պաշտպանության նախարարության ուսումնական զորամասերից մեկում։ Հայրը կարծում է՝ որ տղան ճիշտ ընտրություն կատարեց, քանի որ այնտեղ կկարողանա կիրառել մասնագիտական հմտությունները։ Գեղամը ռադիոֆիզիկ է, տիրապետում է հակաօդային պաշտպանության հմտություններին, անօդաչու թռչող սարքերի մասնագետ է.«Կարևորը կշարունակի իր մասնագիտությամբ։ Եթե այդպես չանի, ուրեմն զուր կլինի իր այդքան սովորածը»,-ասում է նորակոչիկի հայրը։
Վիճակահանության սրահում նստարանների երկու շարք կա։ Մի շարքում տեղավորվել են արդեն իսկ իրենց զորամասը ընտրած նորակոչիկները, մյուսում՝ սպասողները։
Վարդենիսցի նորակոչիկ Արա Գրիգորյանին վիճակահանությամբ բաժին հասավ Երևանի զորամասերից մեկը։ Կարատեիստը շփոթված էր, քանի որ չէր կարծում, թե կընտրի իր նախընտրած զորամասը. «Երևի բախտի բան էր»։ Ուրախ է, որ այդ զորամասում կկարողանա սպորտով զբաղվել։
Մի քանի նստարան այն կողմ` իր հերթին է սպասում նաև Արծվանիստ գյուղի նորակոչիկ Արտյոմ Հովեյանը։ Հանգիստ նստած է, հեռվից հետևում է վիճակահանության ընթացքին ու կատակում, որ իր համար միևնույն է, թե որտեղ կծառայի, բայց կուզենար Հայաստանում ծառայել, որ ծնողները հաճախ այցելեն. «Ամենակարևորը լավ ծառայենք, լավ տեղ ընկնենք, փորձանքից հեռու լինենք»։
Շենքի պատուհաններից արդեն լսվում են ազդանշանի ձայները։ Ավտոբուսներով մոտենում են Երևանի զինկոմիսարիատներից բերվող նորակոչիկները։ Նրանք ևս կընտրեն իրենց զորամասը, և, արդեն զորամասը ընտրածների հետ ճաշելուց հետո, յուրաքանչյուրը կտեղափոխվի իր զորամաս։

Летний воинский призыв: новобранцы из Гавара, Мартуни, Вардениса
Первого июля стартовал летний воинский призыв, который продлится до конца месяца. Сегодня шел четвертый день призыва. А вчера вечером на Центральный сборный пункт были доставлены новобранцы из военкоматов Гавара, Мартуни и Вардениса.
С утра у ворот военного комиссариата стояли родители и родственники новобранцев. Они тоже ждали жеребьевки, за которой могли следить на установленных здесь экранах.
У ворот призывного пункта мы встретили участницу Арцахской войны Шушан Арутюнян. Она провожала в армию своего племянника – 18-летнего Овика Арутюняна из Гавара.
По словам Шушан, Овик готов к службе, о трудностях не думает.
Во дворе за воротами стоят призывники. Они намного спокойнее своих родных - курят, шутят, беседуют.
23-летний Татул Арутюнян – из села Агавнадзор Котайкской облаасти. В апреле он вернулся из Санкт-Петербурга в Армению, чтобы отправиться в армию. В Петербурге учился на следователя. Татул очень хочет служить в армии, ему особенно нравится военная форма. “Очень красивая”,- с улыбкой говорит парень.
Рядом с ним его друзья из Раздана, которые поддерживают Татула его, хотя сам он предпочел бы поскорее отправиться в воинскую часть.
18-летние Гор Акопян из Раздана и Арман Арутюнян из Севана о трудностях армейской жизни не думают. Им все равно, где служить, лишь бы служба проходила спокойно.
На втором этаже уже началась жеребьевка. Призывники вытаскивают номера своих воинских частей, а родители и родственники следят за ходом жеребьевки на экране.
В комнате, где находятся призывники, спокойно и тихо. В соседней комнате родственники громко выражают свои эмоции – от радости до грусти. Они часто хлопают, кто-то радостно звонит близким.
Арсен Агдалян – один из тех, кто, услышав весть о направлении сына, Георгия Агдаляна, в приграничную воинскую часть, радостно вскрикнул. Несколько минут Арсен радостно оглядывался вокруг, принимал поздравления от других родителей, а потом позвонил своему брату в Россию и радостно сообщил: “Сын едет в Арарат”.
Генрик Кесоян тоже остался доволен выбранной сыном воинской частью. Гегам Кесоян пока будет служить в одной из учебных частей Минобороны. Отец считает, что сын сделал правильный выбор, поскольку там сможет применить свои профессиональные знания. Гегам – радиофизик, владеет навыками противовоздушной обороны, специалист по беспилотникам. “Главное, что он будет продолжать заниматься своей специальностью. В противном случае годы учебы оказались бы напрасными”,- сказал отец новобранца.
Ара Григоряну из Вардениса досталась воинская часть в Ереване. Каратеист был растерян, так как не мог предположить, что вытащит номер именно той части, где очень хотел служить. “Мне, наверное, очень повезло”,- сказал Ара. Его обрадовало то, что он сможет заниматься здесь спортом.
Своей очереди вытащить номер воинской части ждет Артем Овеян из Арцваниста. Он издали спокойно наблюдает за ходом жеребьевки и шутит, что ему все равно, где служить, лишь бы служить в Армении, чтобы родители часто навещали.
Снизу уже слышны сигналы автобусов, доставивших новобранцев из ереванских военкоматов. Столичным призывникам тоже предстоит вытащить номера своих воинских частей. Потом, когда жеребьевка закончится, все вместе пообедают и разъедутся по своим частям.