Փաշինյանի խոսքով՝ այսoր իրենք ներկա են եղել «Կարապետյանի կառավարության» հրաժեշտի մեկնարկին
Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում շարունակում է քննարկվել գործադիրի ներկայացրած կառավարության 2017-2022 թվականների ծրագիրը։
Ծրագրի քննարկմանը նաև ելույթ ունեցավ «ԵԼՔ» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը։ Պատգամավորի խոսքով՝ կառավարության ծրագրի քննարկումը իմաստ կստանա և քաղաքական լուրջ քննարկում կկարողանան ծավալել միայն մեկ պարագայում, եթե վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հստակ հայտարարի, թե ով է ինքը և ինչպիսի դերակատարում է իրեն վերապահում՝ իշխանության տրանսֆորմացիայից հետո։
«Ինչու՞ է ինքը ի վերջո 2016 թվականին ստանձնել Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը, արդյո՞ք Սերժ Սարգսյանի վերարտադրությունը ապահովելու համար», - հարցրեց Փաշինյանը։
Պատգամավորի գնահատմամբ՝ վարչապետի բոլոր արված քայլերը հավաստում են իր վերը նշված փաստը։
Փաշինյանը նաև պնդեց, որ Կարեն Կարապետյանը 2017 թվականի ընտրություններից առաջ, վարչապետի պաշտոնը ստանձնելով, Հանրապետական կուսակցության շարքերը մտնելով` իր նոր կերպարով, նոր անձի գործոնով դրական ֆոն ստեղծեց՝ ընտրակաշառքների բաժանման, Հանրապետական կուսակցության, Սերժ Սարգսյանի վերարտադրության համար։
«Հետևաբար ամեն ինչ շատ նման է նրան, որ էսօր ոչ թե մենք Կարեն Կարապետյանի կառավարության ծրագրի և գործունեության ծրագրի հաստատմանն ենք ներկա, այլ Կարեն Կարապետյանի կառավարության հրաժեշտի մեկնարկի գործընթացին», - ասաց պատգամավորը։
Թեև Կարեն Կարապետյանը ոչ ուղղակի ձևով ելույթներից մեկի ժամանակ ասաց, որ ներկայացրած ծրագրի ժամկետից կարելի է կռահել՝ ինքը լինելու է վարչապետի պաշտոնում, թե ոչ, սակայն Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով՝ դա միայն 10 տոկոս հավաստում է ապահովում։

Pashinyan Accuses Prime Minister of Being Political "Ringer" for Sargsyan
During today’s Armenian parliamentary debate today on a bill outlining the country’s economic development agenda for 2017-2022, Yelk Alliance MP Nikol Pashinyan accused Prime Minister Karen Karapetyan of being appointed to the post solely to allow Serzh Sargsyan to remain in power.
Many in Armenia believe that after his two terms as president are up, Sargsyan will then run for prime minister and inevitable win.
“Why did assume the post of prime minister at the end of 2016. Was it to allow Serzh Sargsyan to remain?” asked Pashinyan, adding that debate on the government’s development program would only make sense if Karapetyan confessed to his role is in the transition of Armenia from a presidential to a parliamentary system.
Pashinyan argued that by assuming the post of prime minister and entering the ruling Republican Party of Armenia (RPA), Karapetyan laid the positive groundwork for the distribution of election bribe and the regeneration of the RPA and Sargsyan.
“Thus, it appears that we are present at the start of the resignation of Karen Karapetyan’s government rather than at the adoption of his government’s program,” Pashinyan said.