Քաղաքական համակարգի փտախտը
Խորհրդարանական ընտրություններից մոտ 5 ամիս առաջ Հայաստանում յուրահատուկ քաղաքական իրավիճակ է ստեղծվել. առկա է ներքին խմորումների մեջ գտնվող եւ չափազանց լուրջ ամբիցիաներ ունեցող իշխանական համակարգ, որին «հակադրվում՚ է իր բոլոր խաղացողներով հանդերձ գրեթե կատարյալ մարգինալ ընդդիմություն:
Ավելի ճիշտ` հակադրվում է կատարյալ քաոսի մատնված մի միջավայր, որտեղ այլեւս չեն գործում ընդդիմադիր, կեղծ ընդդիմադիր կամ թաքնված իշխանամետ, աջեր, ձախեր, կենտրոնամետներ եւ նման կարգի այլ կատեգորիաներ: Այս դաշտում այլեւս որեւէ նախաձեռնողականություն չի դրսեւորվում: Այն ոչ քաղաքական օրակարգի ձեւավորմանն է մասնակցում, ոչ էլ արդեն կարողանում է ազդել հասարակական կարծիքի վրա:
Այդ քաոսային դաշտում բոլորը համատարած հարմարվել են իրենց վերապահված դիտորդի կարգավիճակին եւ առավելագույնը, որ կարողանում են անել, միմյանց նկատմամբ չարախոսությամբ ու բամբասանքներով զբաղվելն է: Ընդդիմադիր ուժերը համակերպվել են այն մտքին, որ իշխանության դեմ պայքարելն անիմաստ է: Ու քանի որ կորցրել են այդ հիմնական մոտիվացիան, սկսել են իրենք իրենց ներսում հարաբերություններ ճշտելով` միմյանց հաշվին ինքնահաստատվել եւ դիվիդենտներ ձեռք բերել:
Մի կողմից ՀՅԴ-ն հայտարարում է, թե արտահերթ ընտրությունների կարիք չկա` կայունությունը պահպանելու համար, բայց մյուս կողմից Կառավարության անվստահության հարց է առաջ քաշում` շատ լավ հասկանալով, որ ընդամենը հինգ ամիս հետո գործող Կառավարությունը հրաժարական է տալու, եւ խնդիրը ոչ թե միայն գործադիր մարմնի, այլ ընդհանրապես քաղաքական մեծամասնության որակի մեջ է: «Ժառանգությունը» պարզապես այլընտրանքի տպավորություն թողնելու համար թեկնածու է առաջադրում խորհրդարանի նախագահի եւ փոխնախագահի պաշտոններում` շատ լավ հասկանալով, որ գործող Աժ-ին ընդամենը մի քանի ամիս է մնացել, եւ ով էլ ընտրվի, ոչինչ չի նշանակելու: Հետո էլ սկսում է մեղադրել ՀՅԴ-ին, թե ինչու նա էլ չի մտնում այդ անիմաստ խաղի մեջ: Իսկ արտախորհրդարանական ընդդիմությունը` Հայ Ազգային Կոնգրեսը, ներքին էներգիան սկսել է մսխել ներսում իսկական վհուկների որս իրականացնելով` նախ ինչ-որ դավադիրներ վնասազերծելով, հիմա էլ թշնամի լրատվամիջոցներ գտնելով ու իրենից օտարելով:
Ընդդիմության ինքնաոչնչացման այս մեխանիզմը բացարձակապես աշխատում է իշխանության օգտին: Ներկայումս ընդամենը մեկ հարց կա քաղաքական օրակարգում. ինչպե՞ս է հանգուցալուծվելու իշխանական երկու ուժերի միջեւ սկսված ներքին դիմակայությունը, եւ դրանում ինչպե՞ս է կողմնորոշվելու ԲՀԿ-ն` խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու ձեւաչափի հստակեցման առումով: Եվ չնայած մեծ հաշվով սա շատ ավելի ինտրիգ է պարունակում իր մեջ, քան լուրջ գաղափարական ու քաղաքական իմաստ, սակայն բոլորը սպասողական վիճակում են:
Այդ սպասողականությունը, սակայն, թեկուզ մարտավարությունների ճշգրտման առումով, ոչ միայն տրամաբանական, այլեւ անգամ հիմնավորված չէ: Նախ` ԲՀԿ-ն իր բովանդակությամբ, արժեհամակարգով, ներքին կազմակերպչական ու կառավարման մշակույթով ոչնչով չի տարբերվում իշխանական մյուս ուժից` ՀՀԿ-ից, եւ իր վրա կրում է իշխանության բոլոր արատների կոդերը:
Եվ եթե անգամ նա կոալիցիայից դուրս գա եւ, ձեւավորելով նոր քաղաքական բեւեռ, կարողանա հաղթանակ տանել, ունենալու ենք որակապես նույն իշխանությունը: Այսինքն` տեղի է ունենալու քաղաքական ուժերի պարզունակ, մեխանիկական փոխատեղում` առանց որեւէ էական հետեւանքների: Ընդհակառակը, հաշվի առնելով, որ ներկայիս ԲՀԿ-ում որակ են կազմում հիմնականում մեծ ու փոքր օլիգարխները, պարզ է դառնում, որ ԲՀԿ-ական իշխանությունը սկսելու է առաջնահերթորեն սպասարկել հենց օլիգարխիայի շահերը: 2007 թ. ընտրություններին ԲՀԿ-ն մասնակցեց` նախընտրական ծրագրում հստակ ամրագրելով արհեստական մենաշնորհների եւ օլիգոպոլիաների վերացման դրույթը:
Ավելի քան 4 տարի է անցել, բայց իշխանական կոալիցիայի առանցքային այս դերակատարն իր իսկ սահմանած առաջնայնության ուղղությամբ ոչինչ չի ձեռնարկել: Հետեւաբար, որեւէ վստահություն չի կարող լինել, որ իշխանության գալու պարագայում նույնը տեղի չի ունենալու: Իսկ եթե ոչինչ չի փոխվելու, չի փոխվելու իշխանության որակը, ապա որո՞նք են կոալիցիոն ապահարզանին սպասող մյուս ուժերի սպասելիքները ԲՀԿ-ից. ընդամենը նրա միջոցով իշխանական կերակրատաշտին մոտենա՞լը:
Մյուս կողմից` պարզ է, որ եթե անգամ ԲՀԿ-ն իսկապես այնքան համարձակություն ունենա, որ դուռը շրխկացնի ՀՀԿ-ի ու հատկապես Սերժ Սարգսյանի առջեւ` դառնալով ընդդիմություն, երբեւէ թույլ չի տալու իրեն օգտագործել որպես գործիք: Հակառակը, ԲՀԿ-ն ինքն է ձգտելու հասնել քաղաքական ուժերի կոնսոլիդացմանն իր շուրջը, բայց ոչ թե գործընկերային հարաբերությունների տրամաբանությամբ, ինչը ենթադրում է հավասար հնարավորություններ ու ակնկալիքներ, այլ մյուսներին պայմաններ թելադրելով:
Այսինքն` այդ դաշինքը ձեւավորվելու է նույն սկզբունքով, նույն ապաքաղաքական միջոցներով, որոնցով գործող նախագահն է հիմա փորձում պահպանել կոալիցիան: Եվ ԲՀԿ-ի կողքին կլինեն նրանք, ովքեր կընդունեն այդ պայմանները: Սա տեղի է ունենալու երկու պարզ պատճառով: Նախ` որովհետեւ ներկայումս սպառելով իրենց քաղաքական կապիտալը եւ ինքնաբերաբար լուսանցք մղվելով` այդ ուժերը կորցնում են իրենց արժեքը, ու փոքրանում է նրանց հետ հաշվի նստելու ռեսուրսը, երկրորդ` ոչ թե այդ բեւեռն է համարվելու իրական քաղաքական այլընտրանքը, այլ բացառապես ԲՀԿ-ն: Հետեւաբար, վերջինս մշտապես ձգտելու է բացարձակ մեծամասնություն ունենալ այդ բեւեռում, որպեսզի ցանկացած փոփոխության կամ հնարավոր դաշինքի հետագա փլուզման դեպքում չզրկվի որոշիչ փաթեթից:
Իսկ եթե ԲՀԿ-ն, այնուամենայնիվ, նախընտրի մնալ կոալիցիայում եւ ընտրություններին գնա կոալիցիոն ընդհանուր ցուցակով, ապա ընդդիմության դաշտում առկա ներկայիս քաոսային պայմաններում ապահովված է լինելու իշխանության վերարտադրությունը:
Այսինքն` ԲՀԿ-ով պայմանավորվող ցանկացած զարգացում հանգեցնելու է միեւնույն արդյունքին, որը թե քաղաքական համակարգի եւ թե հասարակության պարտությունն է: Որպեսզի դա տեղի չունենա, ընդդիմադիր դաշտում եւ հասարակական շրջանակներում պետք է ձեւավորվեն իրական այլընտրանքներ, արժեքներ, որոնց հետ ոչ միայն ԲՀԿ-ն, այլեւ իշխանությունը ստիպված լինեն հաշվի նստել: Սա անհրաժեշտ է խախտված քաղաքական բալանսը վերականգնելու համար:

Гангрена политической системы
Примерно за 5 месяцев до парламентских выборов в Армении создалась своеобразная ситуация, когда находящейся в процессе брожения и проявляющей серьезные амбиции системе "противопоставляется" практически полностью маргинальная, несмотря на всех своих игроков, оппозиция.
Точнее, противопоставляется обреченная на полный хаос среда, в которой больше не действуют оппозиционные, псевдооппозиционные или скрытые провластные, правые, левые, центристские и другие аналогичные категории. В этом поле уже не проявляется какая-либо инициативность, оно не участвует в формировании политической повестки и не может влиять на общественное мнение.
В этом хаотичном поле все приспособились к предоставленному им статусу наблюдателя. Самое большее, что они могут сделать, это злословить и сплетничать друг о друге. Оппозиционные силы смирились с мыслью о том, что бороться с властью бессмысленно. И поскольку они утратили эту основную мотивацию, то начали самоутверждаться за счет друг друга и получать дивиденды путем выяснения отношений внутри себя.
АРФ Дашнакцутюн с одной стороны заявляет, что для сохранения стабильности не следует проводить внеочередные выборы, а с другой – поднимает вопрос о выражении вотума недоверия правительству, хорошо понимая, что всего через пять месяцев действующее правительство подаст в отставку и что проблема не только в исполнительном органе, а в качестве политического большинства в целом. "Наследие", пытаясь выглядеть альтернативой, выдвигает на пост председателя Национального Собрания своего кандидата, хорошо зная, что парламенту осталось работать несколько месяцев, и кто бы ни был избран спикером, это ничего не даст. А потом начинает обвинять партию Дашнакцутюн в том, что та не вступает в эту бессмысленную игру. Внепарламентская оппозиция в лице Армянского национального конгресса направила свою внутреннюю энергию на осуществление "охоты на ведьм", обезвредив сперва неких заговорщиков, а потом выявив и оттолкнув от себя какие-то враждебные СМИ.
Этот механизм самоуничтожения оппозиции полностью работает на власть. В настоящее время в политической повестке стоит один вопрос: чем закончится начавшееся между двумя властными силами внутреннее противостояние и как партия "Процветающая Армения" (ППА) сориентируется в вопросе уточнения формата участия в парламентских выборах? И хотя по большому счету это содержит в себе скорее интригу, нежели серьезный идейный и политический смысл, все находятся в состоянии ожидания.
Однако это ожидание, даже в плане уточнения тактики, не только нелогично, но даже необоснованно. Во-первых, ППА своим содержанием, ценностной системой, внутренней организационной и управленческой культурой ничем не отличается от другой властной силы – Республиканской партии Армении и содержит в себе коды всех пороков власти.
Даже если "Процветающая Армения" выйдет из коалиции и, сформировав новый политический полюс, сможет одержать победу, в качественном отношении мы получим ту же самую власть.
То есть произойдет примитивная, механическая рокировка политических сил без каких-либо существенных последствий. Наоборот, учитывая то обстоятельство, что качество нынешней "Процветающей Армении" определяют крупные и мелкие олигархи, становится ясно, что пришедшая к власти ППА в первую начнет обслуживать интересы олигархии. В выборах 2007 года ППА участвовала с предвыборной программой, в которой было зафиксировано положение об устранении искусственных монополий и олигополий.
Прошло более 4 лет, однако этот ключевой игрок властной коалиции не предпринял никаких шагов в направлении осуществления установленной им же приоритетной задачи. Следовательно, нет никаких гарантий, что то же самое не произойдет в случае прихода к власти. А если не должно измениться качество власти, то какие надежды могут связывать с ППА ждущие "развода" в коалиции остальные силы – всего лишь приблизиться к властной кормушке посредством этой партии?
С другой стороны понятно, что даже если у ППА хватит смелости хлопнуть дверью перед РПА и в частности перед Сержем Сарглсяном и стать оппозицией, то она никогда не позволит использовать себя в качестве инструмента. Наоборот, "Процветающая Армения" сама будет стремиться консолидировать вокруг себя политические силы, но не в соответствии с логикой партнерских отношений, что предполагает равные возможности и ожидания, а диктуя условия другим.
То есть этот блок будет формироваться по тому же принципу и посредством тех же деполитических средств, с помощью которых сегодня действующий президент пытается сохранить коалицию. Рядом с ППА будут те, кто примут эти условия. Это произойдет по двум простым причинам. Во-первых, в настоящее время эти силы, исчерпав свой политический капитал и самопроизвольно став маргинальными, теряют ценность, и в то же время сокращается их ресурс, позволяющий считаться с ними. Во-вторых, реальной политической альтернативой станет не этот полюс, а исключительно ППА. Следовательно, данная партия будет постоянно стремиться иметь в этом полюсе абсолютное большинство, чтобы в случае любого изменения или дальнейшего развала любого блока не лишиться решающего пакета.
А если ППА, тем не менее, предпочтет остаться в коалиции и участвовать в выборах общим коалиционным списком, то в нынешних хаотичных условиях, царящих в оппозиционном поле, воспроизводство власти будет обеспечено.
То есть любое обусловленное ППА развитие приведет к одинаковому результату, что станет поражением как политической системы, так и общества. Чтобы этого не произошло, в оппозиционном поле и общественных кругах должны быть сформированы реальные альтернативы, ценности, с которым вынуждена будет считаться не только ППА, но и власть. Это необходимо для восстановления нарушенного политического баланса.