Աշխարհի վերջը Մրգաստանում էր. կարկուտը ոչնչացրել է գյուղացիների ապրուստի միակ միջոցը
«Ես ըտենց կարկուտ չէի տեսել: Հրացանի պուլյա էր: Ձուն ո՞նց ա՝ մի կողմը` սուր, մյուս կողմը` կլոր: Երեւի 10-15 րոպե տեւեց, սրբեց տարավ ունեցածներս»:
«Մեքենան քաշել էինք ծառի տակ, չէինք կարըմ դուս գանք: Աչքներիս առաջ լոբին կտրում էր»,-երեկվա կարկուտն այսպես էին նկարագրում մրգաստանցիները:
Արմավիրի մարզի Մրգաստան գյուղում որեւէ բանջարաբոստանային կուլտուրա, որեւէ ծառ չի փրկվել երեկ երեկոյան տեղացած կարկուտից:
Հարյուրավոր հեկտարներով դաշտեր ու պտղատու այգիներ մեծ վնասներ են կրել: Բանջարաբոստանային կուլտուրաները ոչնչացել են ամբողջությամբ, իսկ պտուղները՝ մասամբ, բայց այն տեսքով, որ կա՝ շուկա տանելու չէ:
Իրավիճակից հուսահատված՝ մրգաստանցիներն այսօր փակել էին Արմավիրի մարզն Արագածոտնին կապող ավտոճանապարհը: Նրանց պահանջն ուղղված էր կառավարությանը՝ փոխհատուցել վնասները, սառեցնել բանկերի ու վարկային կազմակերպությունների տրամադրած վարկերը:
Մրգաստանցիները «Հետք»-ի հետ զրույցում պատմեցին, որ այգեգործությամբ զբաղվող յուրաքանչյուր ընտանիք նվազագույնը մի քանի միլիոնի, իսկ վատագույն դեպքում՝ մի քանի տասնյակ միլիոն դրամի վարկ ու պարտք ունի, որը ներդրվել է այգիների վրա:
Ընդ որում, նրանք որեւէ փոխհատուցում չեն ստացել նաեւ 2016 թվականին գրանցված կարկտահարության դիմաց:
«Էսօր պիտի լոբին քաղեի, տանեի շուկա: 6000 մետրից առնվազն 3-3,5 միլիոն դրամի եկամուտ էի հաշվել: Երեկվա կարկուտից հետո 10 դրամ էլ չեմ կարողանա ստանամ»,-ասաց Հրայր Հարությունյանը:
«Քյալամը սաղ ջարդած է, բադրիջանի ցողուները կտրվել ա, լոբին հավասարվել ա գետնին: Ես ի՞նչ անեմ»,-ավելացրեց մեկ ուրիշը:
Նրանք դժգոհ էին Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանից ու գյուղատնտեսության փոխնախարար Աշոտ Հայրապետյանից, ովքեր, տեղեկանալով խնդրին, տեսնելով դաշտերը, ընդամենը ասել են. «Ժողովուրդ ջան, ցավակցում ենք ձեզ»:
Մրգաստանի տարածքում հակակարկտային կայաններ տեղակայված չեն:
Ոստիկաններին դժվարությամբ հաջողվեց ակցիան ցրել, ճանապարհը բացել: Սակայն այն կարող է շարունակվել վաղը, եթե կառավարությունն այսօր համարժեք չարձագանքի տեղի ունեցածին:
Արդեն այգիներում, այգեգործները պատմեցին, թե ինչ դժվարությամբ, ինչ զրկանքներով են զբաղվում գյուղատնտեսությամբ, ինչ ռիսկերի են ենթարկվում:
Արմավիրի մարզպետարանից տրամադրած տեղեկության համաձայն՝ հունիսի 12-ի կարկուտից տուժել են նաեւ Վաղարշապատի տարածաշրջանի Արագած, Ամբերդ, Դողս, Աղավնատուն համայնքները: Դաշտ գյուղը, օրինակ, համայնքի ղեկավարի խոսքով, հարյուր տոկոսանոց վնաս է կրել: Այստեղ եւ մյուս համայնքներում դեռեւս շարունակվում է վնասի հաշվարկը: Դրանք կամփոփվեն 1-2 օրվա ընթացքում:
Արագածոտնի մարզպետարանից հայտնած տեղեկատվության համաձայն՝ այս մարզի մի քանի համայնք կարկտահարվել են, սակայն առանձնապես մեծ վնաս չի պատճառվել:

“Конец света” в Мргастане
“Я таких градин не видел: они были в форме яйца – один конец острый, другой – округлый. Град длился, наверное, минут 10-15 и побил весь урожай”.
“Мы поставили машину под деревом и не могли выйти. На наших глазах град побил посевы фасоли”,- рассказали нам о вчерашнем градобитии жители Мргастана.
В селе Мргастан Армавирской области вчерашний град не пощадил ни овощи, ни бахчевые культуры, ни фруктовые деревья.
Раскинувшиеся на сотни гектаров поля и фруктовые сады понесли огромный ущерб. Овощи и бахчевые уничтожены полностью, плоды – частично, но в таком виде их нельзя будет продавать на рынке.
Находящиеся в состоянии отчаяния мргастанцы сегодня перекрыли автотрассу, связывающую Армавирскую область с Арагацотнской. Они требовали от правительства возместить ущерб, заморозить взятые ими кредиты в банках и кредитных организациях.
В беседе с Hetq.am люди рассказали, что каждая семья, занимающаяся садоводством, имеет кредиты и долги в лучшем случае на несколько миллионов, в худшем – на десятки миллионов драмов.
При этом правительство не выплатило им компенсацию даже за ущерб, причиненный градом в 2016 г.
“Сегодня я должен был собрать фасоль и отвезти на рынок. По моим подсчетам, доход должен был составить порядка 3-3,5 млн драмов. Но после вчерашнего града я даже десять драмов не получу”,- сказал Грайр Арутюнян.
“Вся капуста побита, посевы баклажан побиты, фасоль сравнялась с землей. Что мне делать?” – вопрошал другой житель села.
Мргастанцы были недовольны отношением губернатора Армавира Ашота Каграманяна и замминистра сельского хозяйства Ашота Айрапетяна. Выслушав местных жителей и увидев поля, они всего лишь сказали: “Сочувствуем вам”.
На территории Мргастана противоградные установки не размещены.
Полицейским с трудом удалось разогнать участников акции и разблокировать дорогу. Но если правительство сегодня не отреагирует должным образом на возникшую ситуацию, то завтра акция будет продолжена.
Садоводы рассказали, какие трудности и лишения им приходится преодолевать в садоводстве, какие риски существуют.
По сведениям властей Армавирской области, от выпавшего 12 июня града пострадали также общины Арагац, Амберд, Дохс и Агавнатун Вагаршапатского района. Руководитель общины Дашт отметил, что урожай они потеряли на сто процентов. Здесь и в других общинах продолжают подсчитывать размеры ущерба. Данные будут обнародованы в течение 1-2 дней.
Согласно данным администрации Арагацотнской области, выпавший в нескольких общинах град не причинил большого вреда.