Ոստիկաները ձերբակալել են հորը` 6 տարեկան երեխային թողնելով փողոցում
Դեկտեմբերի 12-ին ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության աշխատակիցները Երեւան-Էջմիածին մայրուղում ձերբակալել են Էջմիածնի քաղաքապետարանի բնակկոմունալ վարչության պետ Նորիկ Միրզախանյանին, ում մոտ, ըստ ոստիկանության` 7 գրամ թմրանյութ է հայտնաբերվել:
Նորիկ Միրզախանյանը այդ պահին եղել է իր 6,5 տարեկան տղայի հետ: Երեխայի մայրը` Արմինեն, «Հետքին» պատմեց, որ ամուսնուն ձերբակալելուց հետո երեխան փողոցում մենակ է մնացել, եւ ժամեր անց նրան տուն են բերել ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցները: Տիկին Արմինեն ասում է, որ իրենք կատարվածի մասին տեղեկացել են երեխայից, ով միայնակ տուն է մտել, սակայն տղային տուն բերող ոստիկաններին իրենք չեն տեսել:
«Ամբողջ գիշեր երեխաս լաց է եղել, ցնցումների մեջ է եղել, գոռում էր՝ պապային տարան, պապային տարան: Ես խաբա՞ր եմ, թե ովքեր են տարել, ես իմ ամուսնուց որեւէ տվյալ կարողանու՞մ եմ իմանալ: Կրիմինալ հանցագո՞րծ է, ի՞նչ է, ես չեմ հասկանում: Փաստաբան ունենք, բայց փաստաբանին էլ ոչինչ չեն ասում: Երեխես շատ վատ վիճակում է, թե դրա պատասխանն ով պիտի տա, ես չգիտեմ»,- ասում է տիկին Արմինեն:
6,5 տարեկան տղան մորը պատմել է, որ ոստիկանները մի քանի ավտոմեքենաներով շրջապատել են իրենց ավտոմեքենան, Նորիկ Միրզախանյանին իջեցրել են ավտոմեքենայից եւ նստեցնելով ուրիշ ավտոմեքենա՝ տարել են: Տղան պատմել է, որ բոլորի մոտ էլ զենք է տեսել, ինչն ավելի է վախեցրել իրեն:
«Մեր առաջին երեխուց հետո ամուսինս արդեն 23 տարի է նույնիսկ ծխախոտ բերանը չի դրել: Ես էլ ձեզ եմ հարցնում, ասեք, թե ինչի նման բան արեցին: Իմ ամուսինը 1000 տոկոս մաքրություն ունի, անգամ ծիծաղելի է, որ իմանում են, թե ինչի համար են ձերբակալել, շատերը ծիծաղում են»,- ասում է տիկին Արմինեն:
Ոստիկանությունից տեղեկացրին, որ հարուցվել է քրեական գործ` Քրեական օրենսգրքի 268 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (առանց իրացնելու նպատակի զգալի չափերով թմրամիջոցներ կամ հոգեմետ նյութեր ապօրինի պատրաստելը, վերամշակելը, ձեռք բերելը, պահելը, փոխադրելը կամ առաքելը), իսկ նախաքննությունը վարում է ոստիկանության Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունը:

Полицейские задержали отца, оставив на улице его 6-летнего сына
12 декабря сотрудники главного управления по уголовному розыску полиции РА задержали на автотрассе Ереван-Эчмиадзин начальника жилищно-коммунального управления мэрии Эчмиадзина Норика Мирзаханяна, у которого, согласно сообщению полиции, было обнаружено 7 граммов наркотического вещества.
В момент задержания Норик Мирзаханян был со своим 6-летним сыном. Мать мальчика Армине рассказала "Hetq"-у, что после задержания мужа ребенок остался на улице один. Мальчика, спустя несколько часов, привезли сотрудники дорожной полиции. По словам женщины, о произошедшем рассказал сам ребенок.
"Сын всю ночь плакал, у него были судороги, он кричал: папу увезли, папу увезли... Я не знаю, кто увез мужа, мне ничего неизвестно. Но он же не уголовный преступник. У нас есть адвокат, однако ему ничего не сообщают. Мой ребенок в очень плохом состоянии, я не знаю, кто должен ответить за это",- говорит Армине.
6-летний мальчик рассказал матери, что полицейские на нескольких машинах окружили их автомобиль и потребовали, чтобы Норик Мирзаханян вышел из машины. После этого они посадили его в другой автомобиль и увезли. По словам ребенка, у всех полицейских было оружие, что и испугало мальчика.
"После рождения нашего первого ребенка, уже 23 года, муж не выкурил ни одной сигареты. Я спрашиваю вас: почему они так поступили? Мой муж на 1000 процентов чист. Многие смеются, когда узнают, за что его задержали",- сказала Армине.
В полиции сообщили, что возбуждено уголовное дело по признакам ч.2 ст.268 УК РА (незаконные изготовление, переработка, приобретение, хранение, перевозка или пересылка наркотических средств или психотропных веществ без цели сбыта). Предварительное следствие ведет следственное управление полиции Армавирской области.