Փոստանջյանը համոզված է, որ իրենցից թաքցրել են մեծ գումար ստացած անձանց ցուցակը
Քիչ առաջ հրատապ ասուլիս էր հրավիրել «Երկիր Ծիրանի» կուսակցության նախագահ Զարուհի Փոստանջյանը։ Փոստանջյանը ասուլիսի սկզբում ասաց, որ ընտրակեղծարարության արտառոց փաստ ի հայտ է եկել դեռևս երեկ երեկոյան, երբ ոստիկանները ընտրատեղամասում տեղափոխել են չհրկիզվող պահարանը, որի վերաբերյալ մինչ այս պահը ոստիկանությունից պարզաբանում չեն ստացել։
Ասում է՝ օրվա ընթացքում վերահսկել են իրավիճակը, փորձել կանխել ընտրակեղծարարությունը, սակայն չէին կարող իրավապահների գործառույթն էլ իրականացնել։
Չհրկիզվող պահարանի տեղափոխման դեպքը Փոստանջյանին մտածելու առիթ է տվել, որ
ընտրությունները սկսվել են կեղծարարությամբ։ Համոզված է, որ չհրկիզվող պահարանի տեղաշարժումն էլ փաստ է, որ մինչ քվեարկության մեկնարկը որոշ մարդիկ ունեցել են տպված քվեաթերթիկներ։
Արդեն առավոտյան, երբ շրջել են ընտրատեղամասերով, նկատել են, որ ընտրատեղամասերի տարածքում կան մեծաթիվ վերահսկիչներ, թաղային հեղինակություններ, ովքեր վերահսկում էին իրավիճակը և ուղղորդում ընտրողներին։
Իսկ կեսօրից հետո ահազանգ են ստացել Ավան վարչական շրջանից։ Նաև տեղեկատվություն են ունեցել, որ այդ տարածքում գործող քաղաքապետի թեկնածու Տարոն Մարգարյանի շտաբում պահվում են ոչ միայն 5000-10000 դրամ բաժանողների ցուցակներն ու մատյանները, այլև այն անձանց անվանացանկը, ովքեր ստացել են մեծ գումարներ՝ «փոքր գումարները» բաժանելու համար։
«Հավանաբար այդ ցուցակներն էր, որը մենք փորձում էինք տեսնել, երբ մուտք գործեցինք։ Մոտեցանք, մտանք այդ գրասենյակ, մի տիկին էր նստած, երևի սկզբից նա չճանաչեց մեզ, շատ ջերմ ընդունեց, մենք էլ հարցեր հղեցինք, իրեն թվաց՝ իրենց հաճախորդներից ենք։ Բայց հետո որ հասկացավ ես եմ, անմիջապես պահեց այդ փաթեթը դարակում և զանգահարեց իրենց շտաբի պետին։ Շտաբի պետը շատ բորբոքված եկավ, ու ամեն ինչ այդպես սկսվեց։ Ես անձամբ չտեսա, բայց համոզված եմ, որ այդ փաթեթն էր»,-ասաց Փոստանջյանը։
Քաղաքապետի թեկնածուն համոզված է՝ եթե չլիներ գումար բաժանող անձանց ցուցակը, իրենց թույլ կտային տեսնել դրանք։ Իսկ եթե նրանք թաքցրել են այդ ցուցակը, նշանակում է՝ թաքցրել են նաև հանցագործության մասին հաղորդող փաստերը։ Փոստանջյանը պնդում է, եթե ունենային այդ ցուցակը, կբացահայտեին նաև հանցագործության մի ամբողջ կծիկ։
Շտաբի դիմաց, մինչ «Երկիր Ծիրանի»-ի թիմակիցները պահանջել են բացել այն պահարանը, որտեղ պահվել է այդ ցուցակը, շտաբի անդամները ոստիկանություն են կանչել։ Փոստանջյանի կարծիքով՝ իրենց սխալն է եղել, որ իրենք անձամբ չեն բացել այդ պահարանը և դուրս չեն բերել այդ ցուցակը, լրագրողները չեն նկարահանել այն։
Դեպքին միջամտել է ոստիկանությունը, որի ընթացքում բախում է եղել ոստիկանության անդամների և Փոստանջյանի թիմակիցների միջև։ Այդ ընթացքում տուժել է Փոստանջյանի միջնեկ դուստրը, ում բերման են ենթարկել, սակայն, Փոստանջյանի փոխանցմամբ, ճանապարհի կեսից՝ Մասիվ տանող ճանապարհին, իջեցրել են։ Այս պահին աղջիկը գտնվում է հիվանդանոցում, որտեղ պետք է հետազոտությունների ենթարկվի, քանի որ գլխին հարվածներ է ստացել, մարմնին քերծվածքներ ունի։ Ըստ թեկնածուի՝ ոստիկանությունն առևանգել է աղջկան։
Գլխավոր դատախազությունից քիչ առաջ հաղորդագրություն տարածեցին, որ Փոստանջյանի՝ Տարոն Մարգարյանի շտաբում ընտրակաշառք բաժանելու հայտարարության վերաբերյալ Նոր Նորքի ոստիկանական բաժանմունքում նախապատրաստվում են նյութեր։

Заруи Постанджян убеждена, что от них скрыли список лиц, получивших крупные суммы
Немногим ранее срочную пресс-конференцию созвала председатель партии “Страна абрикоса” Заруи Постанджян. В начале пресс-конференции лидер партии сообщила, что еще вчера вечером они столкнулись с беспрецедентным фактом избирательной фальсификации: находившиеся на избирательном участке полицейские перетащили несгораемый шкаф с одного место на другое, по поводу чего полиция до сих пор не представила какие-либо разъяснения.
Перемещение несгораемого шкафа дало повод Заруи Постанджян думать о том, что выборы начались с махинаций. Лидер партии убеждена, что до начала голосования у определенных лиц уже имелись избирательные бюллетени.
Побывав утром на ряде избирательных участков, представители партии “Страна абрикоса” заметили, что там находятся многочисленные лица, дворовые авторитеты, которые контролируют ситуацию, направляют голосование избирателей.
А после полудня поступил сигнал из административного округа Аван. Согласно полученной информации, в действующем там штабе кандидата в мэры Тарона Маркаряна хранятся списки лиц, раздающих по 5000-10000 драмов, а также фамилии тех, кто получил крупные суммы за раздачу более мелких.
“По всей видимости, это были те списки, которые мы пытались увидеть в офисе. Когда мы пришли, там сидела женщина, которая, наверное, сперва не узнала нас, поэтому приняла очень тепло. Мы стали задавать вопросы, и ей показалось, что мы из их клиентов. Но потом, поняв кто я, она сразу спрятала папку в ящик стола и позвонила начальнику штаба. Тот пришел возмущенный, и вот так всё началось. Я лично эту папку не видела, но убеждена, что она та самая”,- рассказала Заруи Постанджян.
Кандидат в мэры убеждена, что если бы не список раздающих деньги лиц, им бы позволили взглянуть на папку. А поскольку они спрятали список, значит, скрыли факты, свидетельствовавшие о преступлении. Постанджян уверена, что если бы этот список попал к ним в руки, они раскрыли бы целую цепь преступлений.
Пока представители партии “Страна абрикоса” требовали открыть сейф, где хранился список, члены штаба вызвали полицию. По словам Заруи Постанджян, их ошибка состояла в том, что они не открыли сейф и не достали оттуда список, а журналисты не сняли все это на камеру.
После того, как в дело вмешалась полиция, произошло столкновение между представителями партии “СА” и полицейскими. В ходе этих событий пострадала дочь Постанджян, которую подвергли приводу. Однако по дороге в Нор Норк девочку высадили. Сейчас она находится в больнице, так как получила удары по голове, а на теле имеются царапины. По словам Заруи Постанджян, полицейские похитили ее дочь.
Немногим ранее Генпрокуратура распространила сообщение о том, что на основании заявления Заруи Постанджян о раздаче взяток в предвыборном штабе Тарона Маркаряна в отделении полиции Нор Норка готовятся материалы.