Տաշտուն գետի կեսը՝ հէկերին. բնապահպանության նախարարությունը ևս մեկ փոքր հէկի դրական եզրակացություն է տվել
Բնապահպանության նախարարությունը դրական եզրակացություն է տվել Սյունիքի մարզում՝ Տաշտուն գետի վրա հէկ կառուցելու ևս մեկ նախագծի: «Գրին փաուր» ՍՊԸ-ն մտադիր է 3.31 ՄՎտ հզորությամբ փոքր հէկ կառուցել:
13 կմ երկարության փհէկի 3,4 կմ հատվածը էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար ճնշում ապահովելու նպատակով պետք է անցկացվի խողովակաշարի միջով՝ թողնելով 0.03 խմ/վրկ բնապահպանական թողq: Այս հէկի խողովակներով կանցնի գետի 26%-ից ավելին է:
Հիշեցնենք՝ բնապահպանության նախարարությունը 2014թ. դեկտեմբերին արդեն իսկ «Զանգեզուր էներգո» ՍՊԸ-ի «Արևիկ» հէկի կառուցման նախագծին տվել է դրական եզրակացություն: Այն ևս պետք է կառուցվի Տաշտուն գետի վրա: 3 կմ էլ «Արևիկ» հէկի խողովակաշարի երկարությունն է: Այդպիսով, երկու հէկերի գործունեության հետևանքով Տաշտուն գետի ուղիղ կեսը ծանրաբեռնված կլինի:
Այս հանգամանքը, սակայն, բնապահպանության նախարարության մասնագետները հաշվի չեն առել և դրական եզրակացություն տալիս փորձաքննական այլ պահանջներ են առաջադրել.
-նախատեսվող աշխատանքներն իրականացնելու ընթացքում անհրաժեշտ է առաջնորդվել «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջներով,
-մախատեսվող գործունեությունն իրականացնել համաձայն ՀՀ հողային և տրային օրենսգրքերի,
-եթե նախատեսվող գործունեության շինարարության կամ շահագործման փուլում հայտնաբերվեն ՀՀ Կարմիր գրքում գրանցված բույսերի և կենդանիների տեսակներ առաջնորդվել կառավարության որոշումներով,
-հողի բերիի շերտի օգտագործումը կատարել համաձայն կառավարության համապատասխան որոշման,
-հողային աշխատանքներից առաջացած բուսահողի, ավելցուկային գրուտնի շինարարական աղբի պահպանումը կամ տեղափոխումն իրականացնել ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:

Половина реки Таштун отдана под строительство ГЭС. Минэкологии разрешило строительство еще одной малой ГЭС
Министерство экологии Армении представило положительное заключение еще одному проекту строительства малой ГЭС на реке Таштун в Сюникской области. ООО “Грин Паур” намерено постоить здесь гидроэлектростанцию мощностью 3.31 мВт.
По трубопроводу этой ГЭС будет проходить более 26% воды Таштуна.
Напомним, что в декабре 2014 г. положительное заключение Минэкологии выдало проекту строительства малой ГЭС “Аревик”, представленному ООО “Зангезур Энерго”. Эта ГЭС тоже должна быть построена на реке Таштун. Протяженность турбопровода ГЭС “Аревик” составит 3 километра. Таким образом, ровно половина реки отдана на деятельность этих двух ГЭС.
Между тем специалисты Минэкологии не учли данное обстоятнельство и при предоставлении положительного заключения выдвинули другие экспертные требования:
- в ходе выполнения предусмотренных работ необходимо руководствоваться требованиями закона РА “Об особо охраняемых природных территориях”;
- осуществлять предусмотренную деятельность в соответствии с Земельным кодексом РА;
- в случае обнаружения на этапе строительства или эксплуатации предусмотренной деятельности зарегистрированных в Красной книге РА видов растений и животных необходимо руководствоваться решениями правительства;