Վթարային տան պատերի մեջ կյանքը նաև պայքար է առնետների ու օձերի դեմ
Արարատի մարզի Դիտակ գյուղի բնակիչ Շահեն Աբրահամյանի վթարային տանն ենք: Հյուրասենյակում տաք է, կատուն վազելով մոտենում է կենտրոնում դրված վառարանին, պառկում է վառարանի մոտ:
39-ամյա տանտիրուհին՝ Արմենուհի Գրիգորյանը, ասում է՝ կատուն իրենց փրկում է, օձերի ու առնետների դեմ է կռվում: Մի քանի օր առաջ հերթական անգամ կատուն սենյակներից մեկում օձ էր բռնել: Պատմում է, որ երբ քամիներ են լինում, պատերի մեծ ճեղքերից ներս են մտնում տուն, նույնիսկ տան փայտյա դուռը չի դիմանում քամիներին՝ տեղաշարժվում է: Ամենավատը, սակայն, ամռան ամիսներին է լինում, երբ այդ ճեղքերից օձեր են ելումուտ անում:
Արմենուհին դաշտից նոր է եկել, մի քանի անգամ ներողություն է խնդրում, որ տունը մաքուր չենք տեսնում՝ երեխաների շորերն են ցաքուցրիվ այս ու այն կողմ ընկած, սեղանին մի քանի կեղտոտ ափսեներ կան: Կրկնում է, թե կներեք: Տան ամբողջ սպասքը ստիպված սեղանին են պահում, պատճառն առնետներն են: Տունը երեք սենյակ ունի, որից մեկում արդեն հնարավոր չէ ապրել՝ խոնավ ու կիսափլված վիճակում է: Այդ սենյակն օգտագործում են որպես բաղնիք, իսկ «բաղնիք» ասվածը մեծ տաշտն է՝ կողքին կաթսան:
2000 թվին «Արամյան» ՍՊԸ-ի կողմից կատարված տան հետազոտության համաձայն՝ այն քայքայված, բուսածածկ վիճակում է, տեղումնային ջրերը ներթափանցում են, խիստ անբարեկարգ ու վթարավտանգ է, հետազոտությամբ սահմանվել է որպես 4-րդ կարգի վթարային շինություն: Ճարտարագետ Սիմավորյանը նշել է, որ տունը պիտանի չէ հետագա անվտանգ շահագործման, ամբողջապես պետք է քանդել՝ կառուցելով նորը, իսկ բնակիչներին տարհանել ժամանակավոր կացարան:
Մեր զրույցի ժամանակ տանտերը՝ Շահեն Աբրահամյանն է ներս մտնում: Բարևելուց հետո դիմում է կնոջը, թե ինչու չի հասցրել տունը հավաքել:
Շահենը դաշտից է եկել, խնձորենիներ ունեն այնտեղ, գնացել էր էտելու: Մկրատը ձեռքին նստում է մեր կողքին: Դեմքը արևից վառվել է, դժվար է շնչում: Ասում է՝ ծանր գործեր չի կարողանում անել, բայց անգործ էլ չի կարող նստել: Դաշտում թեթև աշխատանքներ է անում, կինն օգնում է:
57-ամյա Շահենը 3-րդ կարգի հաշմանդամ է: Հպանցիկ ասում է, որ շնչառական խնդիրներն առաջացել էին պատերազմի տարիներին: Եղբոր՝ Արշակի հետ կամավորագրվել էին: Վերջինս մինչև հրադադարը մասնակցել է պատերազմին, ջոկատի հրամանատար դարձել, մասնակցել նաև Շուշիի ազատագրմանը:
«Ձմռանը կռվի ժամանակ տուբերկուլյուզով հիվանդացա, վիճակս շատ վատ էր, որ հետախուզության էինք գնում, շատ էի հազում, ջոկատի տղերքն ասացին՝ ավելի լավ ա գնաս բուժվես»,- պատմում է Շահենը: 6 ամիս բուժվել է Աբովյանի հիվանդանոցում, այնուհետև հաշմանդամության 2-րդ կարգ է ստացել, որը հետո դարձրել են 3-րդ կարգ, ինչի համար այսօր ստանում է 16 հազար դրամ թոշակ:
Զրույցին միջամտում է Շահենենց հյուր եկած Ռիման՝ Արշակի կինը: Հիշում է, թե ինչպես էր ամուսնու զենքը պահում երեխայի օրորոցի ու զգեստապարանի մեջ, մի անգամ էլ հինգ տարեկան որդին «Շմայս» ավտոմատը վերցրել, փողոց էր գնացել, հազիվ էին հետևից հասել:
Մինչև Շահենի ամուսնանալն նրանց հայրական տանն էր ապրում նաև Արշակի ընտանիքը: Այդ տարիներին Աբրահամյանները ոչխար էին պահում: Ռիման ասում է՝ իրիկունները տան բակում մեծ սեղան էր պատրաստում կամավորականների համար, ոչխար էին մորթում: Հետո հոգոց է հանում:
Մարուսյան
Շահենը 4 զավակ ունի՝ 19-ամյա Սարգիսը, 18-ամյա Դավիթը, 17-ամյա Լևոնն ու 7-ամյա Մարուսյան: Սարգսի ու Դավթի՝ խոտը հրդեհելու պատմությունը, ասում են, ամբողջ գյուղը գիտի:
Սարգիսը
«2002 թվականն էր: Էս մեր տան հետևը խոտի տեղ ունեինք, փակ տեղ էր: Մոտ 2 տոննա խոտ կար: Մենք բակում թուզ էինք հավաքում, էրեխեքը վազվզում էին, մեկ էլ տեսանք, որ էդ խոտի տեղից ծուխ է բարձրանում, վազելով գնացի, տեսա դուռը փակ էր: Բացեցի, Սարգիսն ու Դավիթը ներսում էին»,- պատմում է մայրը: Դավիթը՝ 72, Սարգիսը՝ 58 տոկոս այրվածքներ են ստացել: Սարգիսը պարտադիր զինծառայությունից ազատվել է այրվածքների պատճառով, Դավիթը ևս կազատվի:
Մայրն ասում է՝ չնայած այսքան տարի է անցել, բայց երեխաների մոտ հոգեբանական խնդիրներ կան հրդեհից հետո, նյարդային են դարձել: Նշում է, որ տղաները մինչ 18 տարեկան դառնալը հաշմանդամության թոշակ էին ստանում (21.500-ական դրամ), չափահաս դառնալուց հետո դադարեցվել է: Երկուսի համար էլ դիմել էին վերափորձաքննության, բայց հանձնաժողովը երկուսին էլ հաշմանդամ չի ճանաչել:
Արմենուհին ասում է, որ տնամերձ հողամասը մշակելով «յոլա» են գնում, առաջնային հարցն այսօր վթարային տունը նորոգելը կամ այդտեղից դուրս գալն է: Շահենի հայրական այս տունը 60-70 տարվա կառույց է: 2011-ին Արարատի մարզպետ Էդիկ Բարսեղյանին էին դիմել, վերջինս, ըստ Շահենի, ուղղորդել էր դիմել կառավարությանը: «3-4-րդ տարի է՝ դիմել ենք կառավարությանը, բայց արձագանք չենք ստացել»,- նշում է տան հայրը՝ ավելացնելով, որ հիմա էլ նույն հարցով ուզում է խոսել ներկա մարզպետի հետ, բայց չեն ընդունում:

Жизнь в аварийном доме – это еще и борьба с крысами и змеями
Находясь в селе Дитак Араратской области, мы побывали в доме Шагена Абрамяна. В гостиной было тепло, в центре стояла печка, возле которой лежал кот.
39-летняя хозяйка дома Арменуи Григорян сказала, что кот спасает их от змей и крыс. Несколько дней назад он в одной из комнат поймал змею.
Из-за больших щелей в холодное время в доме гуляют ветры, а летом проникают змеи.
Арменуи недавно вернулась с поля, поэтому не успела прибраться. Ей неловко из-за того, что одежда детей разбросана, а на столе стоят немытые тарелки. Хозяйка вынуждена держать всю посуду на столе, так как в доме часть появляются крысы.
Одна из трех комнат непригодна для проживания. Это полуразрушенное сырое помещение служит “баней”, где стоят рядом таз и кастрюля.
В 2000 г. ООО “Арамян” исследовало дом и пришло к выводу, что он имеет 4-ю степень аварийности и непригоден к дальнейшей эксплуатации. По словам инженера, дом следует снести и построить новый, а жильцов временно переселить в другое помещение.
Во время нашей беседы зашелт хозяин дома, Шаген Абрамян. Он был в поле, где обрезал яблони. Шаген дышал с трудом, сказал, что не может выполнять тяжелую работу, но и сидеть без дела тоже не может.
57-летний Шаген – инвалид третьей группы. Проблемы с органами дыхания возникли в годы Арцахской войны. Вместе с братом Аршаком Шаген записался добровольцем. Аршак воевал до установления перемирия, был командиром отряда, участвовал в освобождении Шуши.
“Во время войны я зимой заболел туберкулезом, состояние было тяжелое. Когда ходили в разведку, я много кашлял, потому ребята из нашего отряда заставили меня отправиться на лечение”,- рассказал Шаген. Шесть месяцев он лечился в больнице в Абовяне, потом получил вторую группу инвалидности, которая в дальнейшем стала третьей. Сегодня Шаген получает пенсию в 16 тысяч драмов.
К нашей беседе присоединилась пришедшая в гости жена Аршака Римма. Она вспомнила, как муж держал свое оружие в кроватке ребенке и платяном шкафу. Однажды пятилетний сын Риммы взял автомат “Шмайс” и вышел на улицу. Родителям с трудом удалость догнать малыша.
До женитьбы Шагена семья Аршака жила в отцовском доме. В те годы Абрамяны держали овец. По вечерам, вспоминает Римма, во дворе накрывали большой стол для добровольцев, резали барана…
Маруся
У Шагена четверо детей: 19-летний Саркис, 18-летний Давид, 17-летний Левон и 7-летняя Маруся. Историю о том, как Саркис и Давид подожгли сено, знает все село.
Саркис
“Это произошло в 2002-ом году. За нашим домом находилось помещение для сена. Мы собирали во дворе инжир, а дети бегали вокруг нас. Вдруг мы увидели, что из помещения, где хранилось сено, валит дым. Я побежала туда, открыла дверь и увидела там Саркиса и Давида”,- рассказала Арменуи. Давид получил 72 процента ожога, Саркис – 58. Саркис освобожден от обязательной военной службы, Давида тоже освободят.
Прошло много лет, но у мальчиков после пожара остались писхологические проблемы, они стали очень нервными, говорит Арменуи. До 18 лет братья получали пенсию по инвалидности – 21.500 драмов, однако после совершеннолетия эти деньги перестали выплачивать. Экспертная комиссия, куда и обратились Абрамяны, не признала Саркиса и Давида инвалидами.
Семья кое-как перебивается урожаем с приусадебного участка. Но на сегодняшний день первоочередной проблемой остается капитальный ремонт аварийного дома или поиск другого жилья. Отцовский дом Абрамянов был построен 60-70 лет назад. В 2011 г. семья обратилась к губернатору Арарата Эдику Барсегяну, который посоветовал обратиться в правительство. “3-4 года назад мы обратились в правительство, но ответа до сих пор нет”,- сказал Шаген. Сейчас он хочет встретиться по этому вопросу хочет с нынешним губернатором, но тот его не принимает.