Հեռուստաեթերով ամենաշատը լուսաբանվել է Հանրապետական կուսակցությունը. ուսումնասիրություն
Երևանի մամուլի ակումբի ղեկավար Բորիս Նավասարդյանն այսօր հրավիրված ասուլիսին ներկայացրեց «Հեռարձակվող ԶԼՄ-ներում 2017թ. ԱԺ ընտրությունների լուսաբանման մշտադիտարկման արդյունքները» անվանումով հետազոտության արդյունքները։ Ուսումնասիրությունը կատարվել է փետրվարի 14-ից մինչ քարոզչության ավարտն ընկած ժամանակահատվածում և ընդգրկել է Հանրային, Կենտրոն, Շանթ, Երկիր Մեդիա և Արմենիա հեռուստաընկերությունները։
Ամփոփելով ակումբի մշտադիտարկման արդյունքները՝ մամուլի ակումբի ղեկավարը նշեց, որ բոլորից շատ լուսաբանվել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, ապա «Ծառուկյան» դաշինքը, հաջորդիվ` Կոնգրես-ՀԺԿ-ն, ՀՅԴ-ն, ապա «Ելքը» դաշինքը։
Նավասարդյանը ընդգծեց, որ հեռուստաեթերում հայտնվելու հանգամանքը կարևորել են այնպիսի քաղաքական գործիչներ, ովքեր երբևէ չէին գնացել հեռուստաընկերություններ՝ հարցազրույց տալու համար։ Մասնավորապես, հիշեցրեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, ով և´ իր նախագահության ժամանակ, և´ դրանից հետո հարցազրույց տվել է միայն իր տանը և գրասենյակում՝ մի քանի լրագրողներ հրավիրելով. «Փաստորեն մենք տեսանք, որ պարոն Տեր-Պետրոսյանը նույնիսկ մեծ տեղ տվեց հեռուստատեսությանը, եթե որոշեց տալ նաև հարցազրույցներ»։
Մշտադիտարկող խումբը նույն դեպքը նկատել է նաև Գագիկ Ծառուկյանի պարագայում, ով ևս հարցազրույցները կազմակերպում էր իր տանը։
«Տարածքային ցուցակներում ներառված պատգամավորների թեկնածուների հավասար իրավունքի պահանջը չի կատարվել։ Չի կատարվել և նրա պատճառով, որ օրենսգրքում դրա վերաբերյալ հատուկ դրույթ չկա, ոչ էլ պրակտիկայում փորձեցին հարցը լուծել։ Փաստորեն՝ առանձին թեկնածուները, որոնք տարածքային ցուցակներում ներառված էին, ստացան ահռելի առավելություն մյուսների նկատմամբ, եթե հրավիրվում էին կամ հնարավորություն էին ստանում խոսել եթերով»,- նշեց Նավասարդյանը։
Մամուլի ակումբի ղեկավարը այս պարագայում ընդգծում է, որ հեռուստաեթերով ընտրատարածքի թեկնածուի եթերում երևալը կարող էր զգալի ազդեցություն թողնել ընտրողի մոտ։
Իսկ այն հակադարձմանը, թե թեկնածուների թիվը մեծ էր՝ հավասար եթերաժամանակ տրամադրելու համար, Նավասարդյանը ունի իր դիտարկումները և առաջարկությունները, որի մասին կխոսի օրեր անց։
Իրենց հաջորդ դիտողությունը՝ հեռուստաեթերում հեռարձակվող քարոզչական նյութերում բացակայել են բանավեճերը քաղաքական բոլոր ուժերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Ասում է՝ ժողովրդավարությամբ առաջ գնացող երկրի համար սա մտահոգիչ հանգամանք է։ Նման պարագայում առաջարկում է այն ապահովել օրենսդրական կարգավորման կերպով, երբ օրենքը կպարտավորեցնի գոնե մեկանգամյա նման բանավեճի կազմակերպում, եթե այն տեղի չի ունենում կամավոր կարգով։
Խոսելով հնչող այն կարծիքի մասին, որ քաղաքական ուժերին հավասար ժամանակ է տրամադրվել քարոզչական լուսաբանման համար, Նավասարդյանը չի ընդդիմանում, սակայն այդ լուսաբանումների բովանդակային հատվածում խնդիրներ է տեսել։
Բացի այդ, ԵՄԱ-ի ուսումնասիրության արդյունքով նկատվել է, որ «Արմենիա» հեռուստաընկերության եթերում Հանրապետական կուսակցությանը ընտրություններին նախորդող շաբաթում 6,6 անգամ ավելի շատ եթերաժամանակ է տրամադրվել, քան «Ազատ դեմոկրատներ»-ին. «Դա մեծ տարբերություն է, և այդ տարբերությունը ձևավորվեց նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածի վերջին շաբաթվա ընթացքում»,- նշեց նա։
Նավասարդյանն ասում է՝ նման տարբերություն կարող էր ձևավորվեր այն պարագայում, երբ հեռուտաընկերությունը վերջին շաբաթվա ընթացքում այդ կուսակցության պատգամավորի երկու թեկնածուների հետ հարցազրույց կազմակերպեր։
Մնացած դեպքերում, նրա փոխանցմամբ, տարբերությունը այդքան ակնհայտ չի եղել։ Նաև այդ հեռուստաընկերության լուսաբանումները ուսումնասիրելով` պարզել են, որ Հանրապետական կուսակացության մասին նյութերը ներկայացվել են դրական կամ չեզոք համատեքստում։
Ոչ չեզոք լուսաբանման արդյունքները Բորիս Նավասարդյանը համեմատեց 2012, 2013 թվականների համապետական ընտրությունների հետ։ Նշեց, որ եթե 2012-ին ոչ չեզոք լուսաբանումը կազմել է 3,5%, 2013-ին՝ 2,2%, ապա այս քարոզարշավին այն հասել է 6,5 %-ի, չնայած այն հանգամանքին, որ ըստ նրա` միջազգային պարկտիկայում ոչ չեզոք լուսաբանման միջին ցուցանիշը մինչ 5% պետք է լինի։

В телеэфире больше всего освещалась Республиканская партия Армении – исследование
Председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян на сегодняшней пресс-конференции представил результаты исследования на тему “Результаты мониторинга освещения выборов в НС 2017 г. в вещающих СМИ”. Исследование проводилось с 14 февраля до окончания предвыборной агитации и охватывало Общественную телекомпанию, телекомпании “Кентрон”, “Шант”, “Еркир Медиа” и “Армения”.
Подводя итоги мониторинга, руководитель ЕПК отметил, что больше всего освещалась Республиканская партия Армении, затем блок “Царукян”, блок “Конгресс-НПА”, АРФ Дашнакцутюн и, наконец, блок “Елк”.
По словам Б.Навасардяна, важное значение появлению телеэфире придали такие деятели, которые никогда не давали интервью телеканалам. В частности, Левон Тер-Петросян, который и в период своего президентства, и после этого давал интервью только у себя дома или в своем офисе, куда приглашались несколько журналистов. “Мы увидели, что даже г-н Тер-Петросян фактически придал большое значение телевидению, так как решил дать несколько интервью”.
Аналогичный подход проявил и Гагик Царукян, который тоже обычно организует пресс-конференции у себя дома.
“Не было выполнено требование о создании равных прав для кандидатов в депутаты, включенных в территориальные списки. Это обусловлено тем, что в Избирательном кодексе на этот счет нет специального положения, кроме того, решить этот вопрос не пытались и на практике. Фактически включенные в территориальные списки отдельные кандидаты, которые приглашались телекомпаниями и выступали в телеэфире, получили огромное преимущество перед другими»,- отметил Б.Навасардян.
В связи с этим руководитель ЕПК подчеркнул, что появление в телеэфире того или иного кандидата могло оказать значительное воздействие на избирателей данного избирательного округа.
Содержащееся в исследование другое замечание касается отсутствия в телеэфире дебатов с участием представителей всех политических сил, что, по словам Бориса Навасардяна, является тревожным сигналом для страны, идущей по пути демократии. В такой ситуации необходимо, чтобы закон обязывал хотя бы один раз организовать дебаты, если они не проводятся добровольно.
Касаясь мнения о том, что политическим силам было отведено равное количество времени на агитационное освещение, Навасардян отметил, что в этом вопросе усмотрел проблемы, связанные с содержанием.
Согласно авторам исследования, результаты мониторинга также показали, что за неделю до выборов в эфире телекомпании “Армения” Республиканской партии было отведено в 6,6 раза больше времени, чем партии “Свободные демократы”. “Это большая разница, которая возникла в последнюю неделю предвыборной агитации”,- отметил председатель Ереванского пресс-клуба.
По его словам такая разница могла возникнуть в случае, если бы в течение последней недели телекомпнаия организовала интервью с двумя кандидатами данной партии.
В остальных случаях разница не была столь очевидной. Кроме того, изучение процесса освещения этой телекомпанией выявило, что материалы о Республиканской партии представлялись либо в положительном, либо в нейтральном контексте.
Результаты пристрастного освещения Борис Навасардян сравнил с освещением во время общегосударственных выборов 2012-го и 2013-го гг., отметив, что если в 2012-ом пристрастное освещение составляло 3,5%, в 2013-ом – 2,2%, то во время нынешней предвыборной кампании этот показатель достиг 6,5%, хотя в международной практике средний показатель пристрастного освещения не должен превышать 5%.