Ճամբարակ. դիտորդներն ուղղորդում են ընտրողներին
Ազգային ժողովի ընտրությունները իրենց «բնականոն» ընթացքի մեջ են Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ քաղաքի թիվ 20/24 ընտրատեղամասում: Նշյալ ընտրատեղամասում ընտրողների ընդհանուր թիվը 1781 է: Ժամը 12:30-ի տվյալներով ընտրությանը մասնակցել է 442 ընտրող: Ընտրատեղամասում ներկա են մի քանի կազմակերպության տեղական դիտորդներ` ‹Իրավական մշակույթի զարգացման կենտրոն›, ‹Միացյալ առաջնորդների պալատ›, ‹Գեղամա երիտասարդական տարածքային ասոցիացիա›: Հիշյալ կազմակերպությունների դիտորդները իրենց պարտքն են համարում ուղղորդել ընտրողներին, մեկը ներս է հրավիրում նրանց, մյուսը` հետևում ընտրական գործընթացին քվեախցիկի հարևանությամբ: Բոլոր դիտորդներն էլ ընտրական գործընթացին դրական գնահատական են տալիս: Ընտրատեղամասում ժամանակ առ ժամանակ լինում են կուտակումներ` ընտրողների մեծ հոսքի տեսքով: Այն հարցին, թե արդյոք ընտրատեղամասում ընտրողների թիվը չի գերազանցում սահմանված թիվը, ընտրատեղամասի նախագահ Օհանյան Ռոբերտը պատասխանեց, որ գոյացածը բնավ էլ հերթ չէ: Ընտրատեղամասի ակտիվիստներից է նաև ԲՀԿ վստաահված անձ Գայանե Թիզյանը: Վերջինս չէր հեռանում քվեախցիկի կողքից և կատարում անհրաժեշտ կարգավորումներ:
Ընտրատեղամասում առկա է նաև «հատուկ հանձնաժողով»` անհայտ անձանցից բաղկացած, ովքեր ոչ վստահված անձ են, ոչ դիտորդ, ոչ ԶԼՄ ներկայացուցիչ: Իրենք հատուկ օգնող և ագիտացիա իրականացնող մարդիկ են, որոնց ներկայությունը ընդհանրապես չի անհանգստացնում նախագահին, վերջինս ոչ մի կերպ չի մեկնաբանում նրանց` այստեղ գտնվելու փաստը: Երբ նրանց հարցրի, թե ովքեր են իրենք, նրանք պատասխանեցին, որ ընտրող են: Այնպիսի ընտրողներ են, որոնց հերթը այդպես էլ չի հասնում իրենց ընտրությունը կատարելու համար: Հարցերից հետո նրանք որոշ ժամանակ դուրս են գալիս ընտրատեղամասից, այնուհետև` նորից մտնում:
Ընտրատեղամասում մի միջադեպ տեղի ունեցավ. քաղաքացին կորցրել էր իր կտրոնը, հանձնաժողովի նախագահը նրան հորդորեց փնտրել եւ գտնել այն, վերջինս էլ այն գտնելու նպատակով քվեարկած քվեաթերթիկով` ծրարի մեջ դրված, դուրս եկավ ընտրատեղամասից: Նախագահը չնկատեց էլ նրա դուրս գալը, երբ նախագահի ուշադրությունը հրավիրեցինք այդ միջադեպի վրա, վերջինս հետ կանչեց քաղաքացուն, նա շարունակեց փնտրել իր կտրոնը և գտավ անձնագրի էջերի միջից: Այստեղ տեղի են ունենում նաեւ խմբակային քվեարկություններ, կան գրանցված օգնողներ, կան մարդիկ, ովքեր միայն օգնելուց հետո են տեղեկանում գրանցվելու մասին:
Ընտրատեղամասում բախում տեղի ունեցավ «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողի, ՕՐՕ դաշինքի Գեղարքունիքի մարզի նախագահի և անհայտ անձանց միջև: ՕՐՕ-ի ներկայացուցիչը պնդում է, որ դրսում տեսել է քաղաքացու, ով քվեարկած քվեաթերթիկով ու ծրարով դուրս է եկել ընտրատեղամասից: Նրան ետ պահելու փորձերի արդյունքում քաղաքացին վիրավորել է ՕՐՕ-ի ներկայացուցչին:

В Чамбараке наблюдатели ориентируют избирателей в вопросе голосования
На избирательном участке 20/24 города Чамбарака по положению на 12.30 из 1781 избирателя проголосовали 1256. На участке присутствуют наблюдатели от нескольких местных организаций – “Центр развития правовой культуры”, “Палата объединенных лидеров”, “Молодежная территориальная ассоциация “Гегама”. Все они считают своим долгом направлять избирателей в вопросе голосования. На участке время от времени наблюдаются большие скопления людей. На вопрос, не превышает ли число присутствующих на участке число, установленное законом, председатель избирательнойй комиссии Роберт Оганян ответил, что находящиеся здесь люди не стоят в очереди на голосование. Доверенное лицо партии “Процветающая Армения” Гаяне Тизян, которая не отходила от избирательной кабинки, давала избирателям необходимые указания.
На участке присутствует и“специальная комиссия”, состоящая из неизвестных лиц, которые не являются ни доверенными лицами, ни наблюдателями, ни представителямиСМИ. Эти люди оказывают определенную помощь и занимаются агитацией, что, однако, не волнует председателя комиссии. Последний отказался комментировать факт их присутствия на избирательном участке. Когда я поинтересовалась у этих людей, кто они такие, то в ответ услышала: избиратели. Однако очередь до этих “избирателей” почему-то никак не доходит. После моих расспросов они стали на некоторое время покидать участок, но потом вновь возвращались.
На избирательном участке произошел также инцидент. Избиратель сообщил, что потерял свой талон, на что председатель комиссии порекомендовал ему поискать как следует. С этой целью гражданин, держа в руках конверт с бюллетенем, вышел из помещения, однако председатель комиссии не заметил этого. Когда мы обратили внимание на произошедшее, председатель позвал избирателя обратно. Тот наконец нашел свой талон в паспорте. На указанном избирательном участке происходят и случаи коллективного голосования, имеются зарегистрированные помощники. Но есть также лица, которые только после оказания помощи узнали о том, что для этого следовало зарегистрироваться.
На этом же участке произошел конфликт между журналистом радио “Свобода”, представителем блока “Оганян-Раффи-Осканян” и неизвестным лицом. Представитель “ОРО” утверждал, что видел на улице гражданина, который вышел с избирательного участка с конвертом и проголосованным бюллетенем. Когда же представитель блока попытался помешать ему вынести конверт с участка, тот его оскорбил.