Ինչ է սպասվում սխալ հայտարարագիր ներկայացրած թեկնածուներին․ ԿԸՀ-ն չի պատասխանում
Ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների մասնակցության համար պատգամավորների գրանցված թեկնածուները կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով էին ներկայացարել իրենց գույքի և եկամուտների հայտարարագրերը։
«Հետք»-ը ուսումնասիրել է թեկնածուների հայտարարագրերը և պարզել, որ նրանցից ոմանք ԿԸՀ-ից թաքցրել են իրենց պատկանող ընկերություններն ու անշարժ գույքը՝ հայտարարագրերում դրանք չնշելով։
Մասնավորապես թերի հայտարարագիր են ներկայացրել Վահան Հարությունյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Արթուր Բաղդասարյանը, Հրանտ Գրիգորյանը, Նաիրի Սահակյանը։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով հարցում էինք ուղարկել, պարզելու թե թեկնածուներից քանի՞սն են սխալ, թերի հայտարարագիր ներկայացրել կամ ներկայացրած հայտարարագրում թաքցրել իրենց ունեցվածքը։ Այս հանգամանքերով բացահայտված դեպքերով՝ ԿԸՀ-ի կողմից ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկվել։
Սակայն ԿԸՀ-ից այդպես էլ պատասխան չստացանք։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Հերմինե Հարությունյանը և քարտուղար Արմեն Սմբատյանը մեր հարցումը ուղարկելուց օրեր անց հորդորեցին՝ պատասխանը ստանալու համար հարցումը թղթային տարբերակով ներկայացնել։ ԿԸՀ-ն փաստորեն անտեսում է կառավարության այն որոշումը, որով էլեկտրոնային հարցումները ևս պաշտոնական են։

Что ждет кандидатов, представивших неполные декларации? ЦИК не отвечает на запрос Hetq.am
Зарегистрированные для участия в предстоящих 2 апреля парламентских выборах кандидаты в депутаты представили в Центральную избирательную комиссию декларации о своем имуществе и доходах.
Hetq.am изучил декларации кандидатов и выяснил, что некоторые из них не указали принадлежащие им компании и недвижимость, тем самым скрыв от ЦИК свое имущество.
В частности, неполностью заполнили декларации Ваан Арутюнян, Хосров Арутюнян, Артур Багдасарян, Грант Григорян, Наири Саакян.
Мы направили в ЦИК запрос, которым просили сообщить, сколько кандидатов представили неполные декларации или не указали в декларации свое имущество и какие шаги предпринял по этим случаям ЦИК.
Ответ мы до сих пор не получили. Руководитель пресс-службы Центризбиркома Эрмине Арутюнян и секретарь Армен Смбатян через несколько дней после отправки запроса Hetq.am по электронной почте попросили нас прислать вопросы в письменной форме. Это значит, что ЦИК игнорирует решение правительства, по которому электронные запросы тоже считаются официальными