«Ինստիգեյթ ռոբոտիքս»-ը դուրս կգա ազատ տնտեսական գոտուց
«Ինստիգեյթ ռոբոտիքս» ՓԲԸ-ն դուրս կգա ազատ տնտեսական գոտուց։ Կառավարությունը այսօրվա նիստում հանավաության արժանացրեց տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի որոշման այս նախագիծը։
Կառավարություն ներկայացված որոշման նախագծում ասվում է, որ մարտի 20-ին լրացել է ընկերության՝ «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու շահագործողի գործունեություն իրականացնելու թույլտվության ժամկետը և ընկերությունը չի ներկայացրել նոր հայտ` շահագործողի թույլտվությունը երկարաձգելու վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ դեռևս նոյեմբերի 11-ին «Հետք»-ի հետ զրույցում ընկերության տնօրեն Ռուբեն Օսիպյանը հայտնել էր, որ ազատ տնտեսական գոտու գործունեությունում, վարչարարությունում, սահմանափակումներում կան «մանր» հանգամանքներ, որոնք ընդհանուր առմամբ ազդել են այն որոշման վրա, որ ընկերությանը տրված հավաստագրի ժամկետի լրանալուն պես՝ 2017-ին նրանք դուրս են գալու գոտուց։
Հավելենք, որ ազատ տնտեսական գոտում գրանցված առաջին ընկերությունը եղել է «Ինստիգեյթ ռոբոտիքս» ՓԲԸ-ն։ 2014-ից գործունեություն ծավալող ընկերությունը զբաղվում է ռոբոտաշինությամբ, կրթական և արդյունաբերական նշանակության անօդաչուների արտադրությամբ։

“Интигейт роботикс” покинет свободную экономическую зону
Правительство на своем сегодняшнем заседании одобрило проект решения министра экономического развития и инвестиций Сурена Караяна о выходе ЗАО “Инстигейт роботикс” из свободной экономической зоны.
В проекте отмечается, что 20 марта истек срок действия разрешения на деятельность “Инстигейт роботикс” в свободной экономической зоне “Альянс”, но компания не подала новую заявку на продление срока действия разрешения.
Отметим, что в беседе с Hetq.am 11 ноября директор компании Рубен Осипян соообщил о наличии в процессе деятельности и администрирования в СЭЗ “мелких обстоятельств” и ограничений, которые и повлияли на решение “Инстигейт роботикс” выйти из свободной экономической зоны сразу по истечении срока действия лицензии.
“Инстигейт роботикс” стала первой компанией, зарегистрированной в свободной экономической зоне. Созданное в 2014 г. ЗАО занимается роботостроением и производством беспилотников, предназначенных для учебных и производственных целей.