Սամվել Բաբայանը առեղծվածային գործարքի չկայացման պատճառով լքել է Հայաստանը
Սամվել Բաբայանին պատկանող ընկերության` «Քարդան սիստեմ» ՍՊԸ-ի գործերը դատարանում են: Ընկերությունը հիմնադրել են Իրանի Հանրապետության քաղաքացիներ Ալի Ղավամի Փիրուզին եւ Շահլա Խոսրոջերդին: Սակայն նրանք այսօր ընկերությունում մասնաբաժին չունեն: Ընկերության տնօրենը նույնպես իրանի քաղաքացի է, եւ նրա նկատմամբ հետախուզում է հայտարարված: «Քարդան սիստեմ» ՍՊԸ-ն մի քանի տարի շարունակ Հայաստան հիմնական շինափայտ ներկրողն էր: Բոլորն էլ գիտեին, որ «տախտակի գործը» Սամվել Բաբայանինն էր, եւ նրան այդ հնարավորությունը տրվել է դեռեւս նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության տարիներին:
«Քարդան սիստեմ» ՍՊԸ-ն Հայաստան էր ներկրում նաեւ մեծ քանակությամբ պարարտանյութ` սիլիտրա: 2010 թ. սկիզբին Սամվել Բաբայանի գործերում ինչ-որ շրջադարձային բան է տեղի ունեցել: Տարբեր աղբյուրներ խոսում են ինչ-որ գործարքի մասին, որը ձախողվել է, Բաբայանին խաբել են, եւ նա միանգամից մեծ պարտք է կուտակել: Գործարքի իրականացման համար նա բանկում գրավ է դրել անշարժ գույք: Գրավադրված է Ս. Բաբայանի Նալբանդյան-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում գտնվող տունը, Կասկադի վերեւի հատվածում դեռեւս անավարտ առանձնատունը, զոքանչի տունը, Ալբերտ Բազեյանի հայրական տունը, Սահմանադրական դատարանի անդամ Կիմ Բալայանի տունը եւ էլի մի քանի տներ:
Սամվել Բաբայանի անավարտ առանձնատունը |
Ընդհանուր առմամբ գրավադրված է 16 անշարժ գույք` բնակարաններ, առանձնատներ, լողավազան եւ մեկ սրճարան: «Քարդան սիստեմ» ՍՊԸ-ի` դատարանի որոշմամբ հաստատված հիմնական պարտատերը «Արդշինինվեստ» բանկն է: Ընկերությունը բանկին պարտք է 1 մլն 800 հազար դոլար: Պարտատերերից մեկը խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչությունն է, «Ապավեն» ընկերությունը: Եւս երկու պահանջ կա դատարանում, որոնք դեռեւս չեն հաստատվել. մեկը` «Եվրոպա» ՍՊԸ-ն` 90 մլն դրամ պահանջով, մյուսը` «Տախմետ» ՍՊԸ-ն` 250 մլն դրամ պահանջով:
«Ինչ-որ տեղ արձանագրվա՞ծ է, որ Սամվել Բաբայանն է «Քարդան սիստեմ» ՍՊԸ-ի իրական սեփականատերը» հարցին սնանկության գործով կառավարիչ Հրանտ Ղամբարյանն այսպես պատասխանեց. «Ոչ կարող եմ հաստատել, ոչ էլ` հերքել: Համենայնդեպս, փաստաթղթային որեւէ հիմք չկա»: Կառավարիչն ասաց, որ ինքն էլ տարբեր տեղերից լսել է այդ մասին: ««Արդշինինվեստ» բանկից վերցրած վարկը չի փակվել: Թե ու՞ր են ուղղվել գումարները, եւ ինչու՞ վարկը չի փակվել, առայժմ չգիտենք, փաստաթղթերն ենք հայթայթում: Փաստաթղթեր չկան: Ընկերության փաստաթղթերի, կնիքի եւ տնօրենի հետախուզում է հայտարարված: Չկա այն պաշտոնատար անձը, որից կարողանանք ինչ-որ բան ճշտել, չկան փաստաթղթերը»,- ասաց Հրանտ Ղամբարյանը:

Самвел Бабаян покинул Армению из-за сорвавшейся загадочной сделки
Местонахождение бывшего командующего Армией обороны Нагорного Карабаха Самвела Бабаяна долгое время оставалось неизвестным. Дела принадлежащего Бабаяну ООО “Кардан систем” находятся в суде. Компанию основали граждане Ирана Али Гавами Пирузи и Шахла Хосроджерди, однако в настоящее время акциями компании они не владеют. Гражданином Ирана является и объявленный в розыск директор ООО. В течение нескольких лет “Кардан систем” занималась поставками в Армению строительной древесины. Все знали, что “древесным бизнесом” занимается Самвел Бабаян – такая возможность ему была предоставлена еще в годы президентства Роберта Кочаряна.
ООО “Кардан систем” импортирует в Армению также большое количество удобрений, в частности, селитру. В начале 2010 г. в делах Самвела Бабаяна произошел резкий поворот. Различные источники говорят о некоей сорвавшейся сделке: Бабаяна обманули, и у него сразу появились огромные долги.
Для осуществления сделки он заложил в банке недвижимость – дом в Ереване, расположенный на перекрестке улиц Налбандяна и Туманяна, недостроенный особняк выше Каскада, отцовский дом Альберта Базеяна, дом члена Конституционного суда Кима Балаяна и еще несколько домов.
В целом, под залог внесено 16 квартир, особняков, бассейн и кафе. Согласно утвержденному решению суда, основным заимодателем ООО “Кардан систем” является “Ардшининвестбанк”. Компания задолжала банку 1 млн 800 тысяч долларов. Одним из кредиторов является налоговая инспекция крупных налогоплательщиков, компания “Апавен”. В суде находятся еще два требования, которые пока не утверждены: ООО “Европа”, требующее 90 млн драмов, и ООО “Тахмет”, требующее 250 млн драмов.
На вопрос, зафиксировано ли где-нибудь, что истинным владельцем ООО “Кардан систем” является Самвел Бабаян, управляющий делами по банкротству Грант Гамбарян ответил: “Я не могу ни подтвердить, ни опровергнуть. Во всяком случае никаких документальных оснований нет”. По словам управляющего, он сам слышал об этом от разных источников. Кредит, взятый в “Ардшининвестбанке”, не погашен, Мы пока не знаем, куда были направлены суммы и почему кредит не был выплачен. Ищем документы, но документов нет. Документы, печать и директор компании объявлены в розыск. Нет должностного лица, у которого можно было бы что-то уточнить, нет документов”,- отметил Грант Гамбарян.