Սամվել Բաբայանը առեղծվածային գործարքի չկայացման պատճառով լքել է Հայաստանը
Սամվել Բաբայանին պատկանող ընկերության` «Քարդան սիստեմ» ՍՊԸ-ի գործերը դատարանում են: Ընկերությունը հիմնադրել են Իրանի Հանրապետության քաղաքացիներ Ալի Ղավամի Փիրուզին եւ Շահլա Խոսրոջերդին: Սակայն նրանք այսօր ընկերությունում մասնաբաժին չունեն: Ընկերության տնօրենը նույնպես իրանի քաղաքացի է, եւ նրա նկատմամբ հետախուզում է հայտարարված: «Քարդան սիստեմ» ՍՊԸ-ն մի քանի տարի շարունակ Հայաստան հիմնական շինափայտ ներկրողն էր: Բոլորն էլ գիտեին, որ «տախտակի գործը» Սամվել Բաբայանինն էր, եւ նրան այդ հնարավորությունը տրվել է դեռեւս նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության տարիներին:
«Քարդան սիստեմ» ՍՊԸ-ն Հայաստան էր ներկրում նաեւ մեծ քանակությամբ պարարտանյութ` սիլիտրա: 2010 թ. սկիզբին Սամվել Բաբայանի գործերում ինչ-որ շրջադարձային բան է տեղի ունեցել: Տարբեր աղբյուրներ խոսում են ինչ-որ գործարքի մասին, որը ձախողվել է, Բաբայանին խաբել են, եւ նա միանգամից մեծ պարտք է կուտակել: Գործարքի իրականացման համար նա բանկում գրավ է դրել անշարժ գույք: Գրավադրված է Ս. Բաբայանի Նալբանդյան-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում գտնվող տունը, Կասկադի վերեւի հատվածում դեռեւս անավարտ առանձնատունը, զոքանչի տունը, Ալբերտ Բազեյանի հայրական տունը, Սահմանադրական դատարանի անդամ Կիմ Բալայանի տունը եւ էլի մի քանի տներ:
Սամվել Բաբայանի անավարտ առանձնատունը |
Ընդհանուր առմամբ գրավադրված է 16 անշարժ գույք` բնակարաններ, առանձնատներ, լողավազան եւ մեկ սրճարան: «Քարդան սիստեմ» ՍՊԸ-ի` դատարանի որոշմամբ հաստատված հիմնական պարտատերը «Արդշինինվեստ» բանկն է: Ընկերությունը բանկին պարտք է 1 մլն 800 հազար դոլար: Պարտատերերից մեկը խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչությունն է, «Ապավեն» ընկերությունը: Եւս երկու պահանջ կա դատարանում, որոնք դեռեւս չեն հաստատվել. մեկը` «Եվրոպա» ՍՊԸ-ն` 90 մլն դրամ պահանջով, մյուսը` «Տախմետ» ՍՊԸ-ն` 250 մլն դրամ պահանջով:
«Ինչ-որ տեղ արձանագրվա՞ծ է, որ Սամվել Բաբայանն է «Քարդան սիստեմ» ՍՊԸ-ի իրական սեփականատերը» հարցին սնանկության գործով կառավարիչ Հրանտ Ղամբարյանն այսպես պատասխանեց. «Ոչ կարող եմ հաստատել, ոչ էլ` հերքել: Համենայնդեպս, փաստաթղթային որեւէ հիմք չկա»: Կառավարիչն ասաց, որ ինքն էլ տարբեր տեղերից լսել է այդ մասին: ««Արդշինինվեստ» բանկից վերցրած վարկը չի փակվել: Թե ու՞ր են ուղղվել գումարները, եւ ինչու՞ վարկը չի փակվել, առայժմ չգիտենք, փաստաթղթերն ենք հայթայթում: Փաստաթղթեր չկան: Ընկերության փաստաթղթերի, կնիքի եւ տնօրենի հետախուզում է հայտարարված: Չկա այն պաշտոնատար անձը, որից կարողանանք ինչ-որ բան ճշտել, չկան փաստաթղթերը»,- ասաց Հրանտ Ղամբարյանը:

The whereabouts of Samvel Babayan, the former Commander of the Artsakh Defense Forces, have remained a mystery for some time.
Babayan’s company, Kardan System Ltd, is now entangled in the courts. Two Iranian citizens, Ali Pirouz and Shahla Khosrojerdi, established the company but no longer own any shares. The company’s director, also an Iranian citizen, is also on the run.
For many years, Kardan System was the leading company importing lumber into Armenia. Everyone knew that the lumber business belonged to Babayan and that he had been granted the rights during the days when Robert Kocharyan was president of Armenia.
Kardan System also imported large quantities of fertilizer to Armenia. But something pivotal happened to Babayan’s business at the beginning of 2010.
Some sources point to a business transaction gone bad; that Babayan had been swindled and was facing a mountain of debt.
These sources say that Babayan had put up real estate as collateral for the transaction. The collateral consisted of a few houses - his unfinished private house high atop the Cascade in Yerevan, an apartment at the intersection of Nalbandyan and Tumanyan Streets, his mother-in-law’s house, and a few others.
In total, 16 pieces of real estate were put up as collateral – houses, apartments, a swimming pool and one café.
According to the courts, Ardshininvest Bank was the major creditor for Kardan System. The company was in hock for $1.8 million.
When bankruptcy regulator Hrant Ghambaryan was asked if Samvel Babayan was registered somewhere as the real owner of Kardan System, he answered, “I can neither confirm nor deny that he is. Nevertheless, there is no documentary evidence to that effect. Search warrants have been issued for the company’s director, papers and seal. There’s no one company official who can tell us what’s what.”