Դեկանը «Հետքի» լրագրողից 200 հազար դրամ է պահանջում
Վանաձորի պետական մանկավարժական ինստիտուտի մանկավարժության ֆակուլտետի դեկան Թերեզա Շահվերդյանը փոփոխել է «Հետքի» լրագրող Ադրինե Թորոսյանին ներկայացրած իր պահանջը:
Դեկանը պատվին, արժանապատվությանը և գործարար համբավին պատճառված վնասի հատուցման պահանջի մասին հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան` զրպարտություն համարելով «Հետք» թերթի մայիսի 13-ի համարում Ադրինե Թորոսյանի հեղինակությամբ տպագրված «Հիվանդագին կրքեր Վանաձորի մանկավարժական ինստիտուտում» վերնագրով հոդվածի հետևյալ արտահայտությունը. «Դեպքերի հետագա զարգացմամբ` 2011 թվականի ապրիլի 1-ին հայոց լեզվի ամբիոնի դասախոս Լիզա Սարգսյանը, մանկավարժության ամբիոնի դեկան Թերեզա Շահվերդյանի հետ ներկայացել է ոստիկանության Վանաձորի բաժին և հայտարարություն տվել, որ հայոց լեզվի ամբիոնի դասախոս Լուսինե Աշուղյանը շուրջ երկու տարի սպանության սպառնալիքներ է տալիս Լուսինե Սարգսյանի հասցեին»:
Սկզբում դեկանը լրագրողից պահանջում էր «Հետք» թերթով հերքել զրպարտություն համարվող փաստացի տվյալները և նրանից հօգուտ իրեն բռնագանձել 2 միլիոն ՀՀ դրամ, ինչպես նաև դատական ծախսերը:
Ներկայացնելով հայցադիմումի լրացում` դեկանը վերաձևակերպել է լրագրողին ներկայացրած պահանջը. 2 միլիոն դրամի փոխարեն նա այժմ 200 հազար դրամ է պահանջում` գույքային պահանջի փոփոխությունը հիմնավորելով Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ: Հանված է դատական ծախսը լրագրողից բռնագանձելու`դեկանի սկզբնական պահանջը: Նոր պահանջ է ավելացված` պարտավորեցնել լրագրողին ներողություն խնդրել դեկանից «Հետք» թերթում: Իսկ նույն թերթում զրպարտությունները հերքելու պահանջի հետ կապված` ներկայացվել է նաև հերքման տեքստ:

Dean Cuts Compensation Demand from 2M to 200K for Hetq Reporter
Tereza Shahverdyan, a Dean at the Vanadzor Pedagogical Institute, has dropped her 2 million AMD compensation demand of Hetq reporter Andrineh Torosyan to 200,000 AMD.
This is just the latest twist in the defamation suit Dean Shahverdyan filed with the courts over a May 13, 2011 article penned by Torosyan entitled “"Unhealthy Passions at the Vanadzor Pedagogical Institute".
The May 13 Hetq article there was a passage regarding Tereza Shahverdyan, Dean of the Pedagogical Faculty at the Hovhannes Tumanyan State Pedagogical Institute.
Shahverdyan and Liza Sargsyan, another instructor at the school, had gone to the Vanadzor police station alleging that Ashoughyan had been making death threats against Lusineh Sargsyan, the daughter of Liza.
The article in question goes on to reveal that the charge was an intentional falsehood (false denunciation) and that Shahverdyan had taken part at the urging of the Institute Rector Gurgen Khachatryan.
In her original suit, Shahverdyan had also demanded Hetq publish a retraction of the alleged slanderous passages in the article. The dean still demands a public apology from Torosyan in the pages of Hetq. Shahverdyan has also submitted a new retraction text for Hetq to print.
Dean Shahverdayn says that she changed her mind based on a recent RA Constitutional Court decision regarding the constitutionality of Article 1087.1 of the Civil Code.
In its decision, the Constitutional Court advised plaintiffs to take into account the financial situation of the defendant and seek “reasonable” compensation for defamation and insult.