Ի զորակցություն «Հաց բերող»-ի` Հայկ Կյուրեղյանը հացադուլ է հայտարարել
«Հիմնադիր խորհրդարան»-ը երեկ հաղորդագրություն էր տարածել, որ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում, ի զորակցություն «Հաց բերող» Արթուր Սարգսյանի, հացադուլ է հայտարարել Հայկ Կյուրեղյանը։
Այս տեղեկությունը քիչ առաջ մեզ հետ զրույցում հաստատեցին նաև Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնից: Կյուրեղյանի` հացադուլ հայտարարելու մասին իրենց պաշտոնապես տեղեկացրել են 18:00-ի սահմաններում:
Նշենք, որ գործի քննության ներպետական ատյաններում Կյուրեղյանը հրաժարվել է պաշտպան ունենալուց, սակայն ներկայացուցիչներ ունի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, որոնք նույնպես չկարողացան հաստատել տեղեկությունը: Որդու որոշման մանրամասներին տեղյակ չէր նաև Հայկի հայրը` Արմենակ Կյուրեղյանը, ով «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց, որ տեղեկություն կունենա, երբ Հայկը, օրենքով սահմանված կարգով, իրեն կզանգահարի, կամ իրավապաշտպանները կայցելեն որդուն։
Նա, սակայն, սպասելի էր համարում Հայկի այս քայլը, քանի որ հեռախոսազրույցների ընթացքում հայր ու որդի հաճախ են խոսել Արթուր Սարգսյանից։ Արմենակ Կուրեղյանի փոխանցմամբ՝ Հայկը մշտապես դրական է արտահայտվել «Հաց բերող»-ի մասին, հարցրել նրա առողջությունից. «Հայկն ասում էր՝ «Հաց բերող»-ը այն մարդն է, ով մեր բարոյականության և ազնվության սիմվոլն է։ Բոլորս էլ պետք է անենք ամեն ինչ՝ նրան փրկելու համար»։
Հիշեցնենք, որ հացադուլով Արթուր Սարգսյանին իրենց զորակցությունն էին հայտնել նաև «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներ Արայիկ Խանդոյանը և Աշոտ Պետրոսյանը։ Պետրոսյանը թեև դադարեցրել է հացադուլը, բայց Խանդոյանը շարունակում է այն։

Айк Кюрегян объявил голодовку в поддержку Артура Саркисяна
“Учредительный парламент” распространил вчера сообщение о том, что содержащийся в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” Айк Кюрегян объявил голодовку в поддержку Доставщика хлеба – Артура Саркисяна.
Чуть ранее эту информацию в беседе с Hetq.am подтвердили и в отделе общественных связей управления УИУ Министерства юстиции РА. Официальное сообщение о голодовке Кюрегяна УУИУ получило около 18.00.
Отметим, что при рассмотрении своего дела во внутригосударственных инстанциях Айк Кюрегян отказался от защитника, но у него есть представители в Европейском суде по правам человека, которые не смогли подтвердить эту информацию. О решении сына ничего не знал и Арменак Кюрегян, который в беседе с нами отметил, что получит сведения после того, как Айк в установленном порядке позвонит ему или если сына посетят правозащитники.
Вместе с тем Арменак Кюрегян сказал, что этот шаг Айка был ожидаем, поскольку в телефонных разговорах отец и сын часто говорили об Артуре Саркисяне. По словам Арменака, сын всегда очень положительно отзывался о Доставщике хлеба, интересовался его здоровьем. “Айк говорил: “Доставщик хлеба является символом нашей нравственности и честности. И все мы должны сделать всё для его спасения”.
Напомним, что свою поддержку Артуру Саркисяну путем объявления голодовки выразили также члены группы “Сасна црер” Араик Хандоян и Ашот Петросян. Последний уже прекратил голодовку, но Хандоян все еще продолжает акцию.