Ի աջակցություն «Հաց բերող»-ի` Աշոտ Պետրոսյանը հացադուլ է հայտարարել
Երեկ «Դատապարտյալների հիվանդանոց»-ում, ի աջակցություն «Հաց բերող» Արթուր Սարգսյանի, հացադուլ է հայտարարել «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Աշոտ Պետրոսյանը։ Ժամեր անց նրան տեղափոխել են «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ։
«Հետք»-ի հետ զրույցում Պետրոսյանի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը հայտնեց, որ իր պաշտպանյալը հացադուլ է հայտարարել՝ ի աջակցություն «Հաց բերող»-ին կալանքից ազատելու պահանջի։
«Ասաց, որ ուզում է այս քայլով իր աջակցությունը ցույց տալ։ Հասկանում է, որ որևէ մեկը, հատկապես իշխանություններից, ուշադրություն չեն դարձնի, բայց սրանով կփորձի Արթուր Սարգսյանի կալանքը վերացնելու հարցը ուշադրության կենտրոնում պահել»,- ասաց Պապիկյանը։
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ թեև Աշոտ Պետրոսյանը Արթուր Սարգսյանին ՊՊԾ գնդի գրավման օրերին չի տեսել՝ հրազենային վիրավորումով հիվանդանոց տեղափոխվելու պատճառով, բայց և բարձր է գնահատել նրա քայլը։
Պապիկյանը նշեց, որ Աշոտ Պետրոսյանը դեռևս թույլ է, չի կարողանում երկար քայլել: Նա նաև ոչ նպատակահարմար է համարում Պետրոսյանին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ տեղափոխելու որոշումը, սակայն դրա մասին ավելի ուշ, փաստարկված ձևով կտեղեկացնի պատկան մարմիններին։
Նշենք, որ Աշոտ Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քր.օր 218 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ կազմակերպված խմբի կողմից պատանդ վերցնելը, 235 հոդվածի 3-րդ մասով՝ կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը։

Ашот Петросян объявил голодовку в знак солидарности с Доставщиком хлеба
Находящийся в больнице для осужденных член группы “Сасна црер” Ашот Петросян вчера объявил голодовку в знак солидарности с Доставщиком хлеба – Артуром Саркисяном. Спустя несколько часов Петросян был переведен в уголовно-исполнительное учреждение “Нубарашен”.
В беседе с Hetq.am адвокат Ашота Петросяна Араик Папикян сообщил, что его подзащитный объявил голодовку с требованием освободить Доставщика хлеба.
“Он сказал, что этим шагом хочет выразить свою поддержку. Он понимает, что никто и в особенности представители властей не обратят на это внимания, но он тем самым пытается держать вопрос освобождения Артура Саркисяна в центре внимания”,- отметил Папикян.
По словам адвоката, хотя в дни захвата территории полка Патрульно-постовой службы группой “Сасна црер” Ашот Петросян не видел Доставщика хлеба, так как находился в больнице с огнестрельным ранением, он высоко оценил его шаг.
Ашоту Петросяну выдвинуто обвинение по п.1 ч.3 ст.218 УК РА (захват заложника вооруженной группой), ч.3 ст.235 УК РА (незаконное приобретение, реализация, хранение, транспортировка или ношение организованной группой оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ, взрывных устройств).