Թլիկցիները պոմպի նոր շարժիչ են գնել, որը շուտով կտեղադրեն
Արագածոտնի մարզի Թլիկ եզդիաբնակ գյուղի բնակիչները հունվարի 14-ից ոռոգման ջուր չունեն: Գյուղը 23 տարի է՝ խմելու ջուրը գնում է, իսկ ոռոգման ջուրը ստանում են գյուղապետարանի հարևանությամբ տեղադրված ցիստեռնից, որտեղ ջուրը հավաքվում է հայ-թուրքական սահման հանդիսացող Ախուրյան գետից՝ պոմպի միջոցով:
Թլիկի հիմնական դպրոցի եզդիերեն լեզվի և գրականության ուսուցիչ Ալիկ Մստոյանը քիչ առաջ մեզ հետ զրույցում ասաց, որ պոմպի շարժիչն է փչացել: Նոր շարժիչն արդեն բերել են, բայց դրա համար դեռ պիտի վճարեն, ինչը, իրենց հաշվարկներով, կարժենա 400-450 հազար դրամ:
Թլիկցիներն ամեն տարի ԱԱԾ-ից գետ իջնելու անցագիր են վերցնում: Ալիկ Մստոյանի փոխանցմամբ՝ իրենք իջել էին ձոր՝ պոմպի աշխատանքը կարգավորելու, սակայն տեխնիկական խնդիր էր ծագել, և հարկ էր եղել էլեկտրիկ կանչել: Անցագրի բացակայության պատճառով սահմանապահները թույլ չեն տվել էլեկտրիկին դուրս գալ փշալարերից այն կողմ: Ըստ Ա. Մստոյանի՝ խնդիրը հարթվել է, ԱԱԾ-ից արդեն անցագիր ունեն էլեկտրիկի համար, շուտով կփորձեն նոր պոմպը տեղադրել:
Թլիկցիները կառավարությանը չեն դիմել ոռոգման ջրի հարցը լուծելու համար, քանի որ, ըստ Ա. Մստոյանի, անիմաստ է, 23 տարի բարձրաձայնում են այդ խնդիրը, բայց արդյունք չկա, կառավարությունը լռում է: Նման վերաբերմունքի պատճառը, թլիկցի 74-ամյա Սուրիկ Խալատյանի համոզմամբ, գյուղի եզդիաբնակ լինելն է:

Тликцы купили новый насос, который скоро будет установлен
Жители езидского села Тлик в Арагацотнской области с 14 января лишены воды. Уже 23 года село питьевую воду покупает, а оросительную получает из цистерны, которая с помощью насоса наполняется водой из реки Ахурян на армяно-турецкой границе.
Учитель езидского языка и литературы в местной школе Алик Мстоян сообщил нам, что вышел из строя насос. Новый уже привезли, но придется заплатить еще 400-450 тысяч драмов.
Тликцы каждый год получают в Службе нацбезопасности пропуск, разрешающий им спускаться к реке. По словам А.Мстояна, при починке насоса понадобился электрик, у которого не оказалось пропуска, поэтому пограничники не разрешили ему пройти на охраняемую территорию. Проблема уже решена, СНБ выдал электрику пропуск, и в ближайшее время тликцы попробуют установить новый насос.
Для решения вопроса оросительной воды местные жители не обращались в правительство, так как эту проблему они поднимают 23 года, но никакого результата нет, правительство молчит, отметил Алик Мстоян. По словам 74-летнего Сурика Халатяна, причина подобного отношения в том, что село населено езидами.