Էկոտուրիզմը Հայաստանում
Մինչև 2020թ.-ի կեսերը էկոտուրիզմը կարող է կազմել համաշխարհային զբոսաշրջության շուկայի 25%-ը։ Իսկ դրանից ակնկալվող եկամուտը կհասնի 470 միլիարդ դոլարի։ Այս հաշվարկները ներկայացրել է Էկոտուրիզմի միջազգային ընկերակցությունը։
Մասնագետները համոզված են, որ Հայաստանն էկոտուրիզմը զարգացնելու մեծ պոտենցիալ ունի։
Մեր երկրում կա 4 ազգային պարկ, 3 արգելոց, 27 արգելավայր և որպես զբոսաշրջիկին հասանելի էկոտուրիզմի ռեսուրս՝ ավելի քան 40 գետ , 7 լիճ, մոտ 300 տեսակի թռչուն (որոնցից 260-ը ձվադրում են Լոռու մարզի տարածքում), 3500 տեսակի բույս, 220 տեսակի թիթեռ, կենդանիներ, որոնք ընդգրկված են Կարմիր գրքում, 100-ից ավելի քարանձավներ․․․
Հայաստանում, ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների, զարգանում է նաև ներքին տուրիզմը։ Այն, բնականաբար, ինչ որ չափով նպաստում է մարզերի զարգացմանը, սակայն միջոցների անհամաչափ բաշխումը, միևնույնն է, էապես խանգարում է տուրիզմի համաչափ զարգացմանը Հայաստանի բոլոր շրջաններում: Այժմ տուրիզմի զարգացման և ապակենտրոնացման համար մի քանի նոր նախագծեր են հաստատվել, որոնց արդյունավետ օգտագործման դեպքում կլուծվեն մի շարք ենթակառուցվածքային խնդիրներ:
Տարածքների համաչափ զարգացման համար Հայաստանի 9 քաղաքներում մեկնարկում են ծրագրեր։ Վանաձոր, Զերմուկ, Դիլիջան, Ծաղկաձոր և Աշտարակ քաղաքներում աշխատանքները արդեն սկսվել են: Ծրագրերն իրականացվում են Ասիական զարգացման բանկի տրամադրած վարկի միջոցով։
Նախատեսված է առաջին փուլում ներդնել 50 մլն դոլար (Վանաձորում՝20 միլիոն դոլար, Ջերմուկում՝ 10 միլիոն, Ծաղկաձորում՝10 միլիոն, Դիլիջանում՝ 6 միլիոն, Աշտարակում՝4 միլիոն):
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիդ Լոքյանը 2016 դեկտեմբերի 13-ին Ջերմուկում՝ զբոսաշրջությանը զարգացմանը նվիրված խոհրդակցության ժամանակ, ասել է, որ Ռուսաստանը 3 մլն դոլար դրամաշնորհ է հատկացրել Հայաստանին՝ գյուղական տուրիզմը զարգացնելու համար, ծրագրի մեջ նախատեսվում է ընդգրկել 60 բնակավայր:
IDeA հիմնադրամը և ԵՄ–ն նույնպես զբոսաշրջության զարգացման ծրագիր են սկսելու Դիլիջանում: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 1,195 մլն եվրո, որից 780 հազարը Եվրամիության տրամադրած դրամաշնորհն է, 195 հազարը` ազգային համաֆինանսավորումը, 140 հազարը` IDeA–ի համաֆինանսավորումը:
Եվրոպական Տարածաշրջանային Ակադեմիայի զբոսաշրջության ամբիոնի դասախոս Անահիտ Ոսկանյանն ասում է. «Էկոտուրիզմի զարգացման շատ լուրջ նախադրյալներ կան Հայաստանում, որոնք ներկայումս մասամբ մատուցվում են զբոսաշրջության այլ տեսակների հետ միաժամանակ:
Հայաստանում պետական հոգածության կարիք է զգացվում այս ասպարեզում: Օրինակ` կան մշակված էկոտուրեր, բայց դրանց շահարկումը լիարժեք չի իրականացվում, քանի որ շրջակա միջավայրի վրա ազդող բազմաթիվ բացասական գործոններ կան. պոչամբարները, անխնա շահագործվող բազմաթիվ հանքերը խաթարում են այն ցանկալի էկոմիջավայրը, որն անհրաժեշտ է էկոտուրերի իրականացման համար: Հարկ է նշել նաև որսագողությունը, անտառահատումները, որոնք մատնանշված անուշադրության են մատնվում պետական կառույցների կողմից:
Թեև վերջին տարիներին Հայաստանում զարգանում է գյուղական զբոսաշրջությունը, որն իր մեջ ներառում է էկոտուրիզմի բազմաթիվ բաղադրիչներ: Եվ այն գյուղերում, որտեղ զբոսաշրջությունն ակտիվանում է, նկատվում է նաև շրջակա միջավայրի հանդեպ հոգածություն:
Ազգային պարկերում, արգելոցներում էկոտուրերի գրագետ կազմակերպումը ֆինանսական հոսքերի աղբյուր կարող է հանդիսանալ և այնպիսի խնդիրներ լուծի, որոնց համար անհրաժեշտ գումար այդ տեղանքներին դեռ չեն հատկացվում»:
Հայկական աշխարհագրական նախագծի նախագահ և ArmGeo արշավային ակումբի ղեկավար Տիգրան Շահբազյանի կարծիքով՝ Էկոտուրիզմի զարգացման առաջին նախադրյալը մեր բնությունն է․
«Հայաստանի ամենամեծ առավելություններից է լանդշաֆտի փոփոխությունը տասնյակ կիլոմետրերի վրա: Մեր փոքր երկրում այնքան տեսնելու բան կա, որ մարդիկ չեն հասցնում ձանձրանալ, իհարկե եթե ուղեկցորդ-զբոսավարը տեղյակ է այդ ամենին և կարող է կրեատիվ ներկայացնել Հայաստանը:
Վանք ու եկեղեցիներն առաջին հայացքից են շատ տպավորիչ, բայց նույն տիպի մի քանի պատմամշակութային հուշարձան այցելելուց հետո զբոսաշրջիկները հոգնում են, իսկ մենք ունենք շատ տարբեր բաներ ցույց տալու և որ ամենակարևորն է բոլոր հետաքրքրությունները կարելի է համադրել: Ճանապարհորդությունը սկսվում է գյուղից, ծանոթանում են գյուղացու կենցաղին, ապրում են գյուղական տանը, ուտում են գյուղական ուտեստները, կարող են իրանց ձեռքով էլ պատրաստել: Գյուղից մեկնարկում է քայլարշավ դեպի սարեր-ձորեր, ճանապարհին տեսնում են պատմամշակութային և բնության հուշարձաններ, իջնում են կիրճ, լողում են սառը գետում, բարձրանում են լեռներ հիանում գագաթից բացվող տեսարանով և այսպես կարելի է շարունակել:
Հայաստանը անվերջ բացահայտումների երկիր է: Այդ ամենը պետք է ճիշտ մատուցել, պետք է ունենալ հայկական բրենդ, բայց առանց պաթոսի, որին հավատում են միայն հայերը: Պետք է այնպիսի բան որ բոլորին դուր գա, իսկ մենք ի տարբերություն շատ երկրների այն ունենք մնում է ճիշտ ներկայացնել»:

До середины 2020 г. экотуризм может составить 25% рынка мирового туризма, а ожидающаяся от него прибыль достигнет 470 млрд долларов. Такие расчеты представила Международная ассоциация экотуризма.
Специалисты убеждены, что Армения имеет большой потенциал для развития экотуризма. В нашей стране есть 4 национальных парка, 3 заповедника, 27 заказников и свыше 40 рек, 7 озер, около 300 видов птиц, 3500 видов растений, 220 видов бабочек, животные, занесенные в Красную книгу, свыше 100 пещер, которые представляют собой доступный для туристов ресурс экотуризма.
По данным Национальной статистической службы в Армении развивается и внутренний туризм, который в какой-то степени способствует развитию областей, однако неравномерное распределение средств существенно мешает равномерному развитию туризма во всех районах страны. Уже утверждены несколько новых проектов развития и децентрализации туризма. В случае их успешной реализации будет решн ряд проблем с инфраструктурами.
С целью равномерного развития территорий эти программы будут осуществлены в девяти городах Армении. В Ванадзоре, Джермуке, Дилижане, Цахкадзоре и Аштараке эти работы уже начались. Они проводятся за счет кредита, предоставленного Азиатским банком развития.
На первом этапе предусмотрено внедрить 50 млн долларов (в Ванадзоре – 20 млн, в Джермуке – 10 млн, в Цахкадзоре – 10 млн, в Дилижане – 6 млн, в Аштараке – 4 млн).
Министр териториального управления и развития Давид Локян, выступая на совещании по вопросам развития туризма, которое состоялось 13 декабря 2016 г. в Джермуке, сообщил, что Россия выделила Армении грант в размере 3 млн долларов на развитие туризма. В программу планируется включить 60 населенных пунктов.
Фонд IDeA и Евросоюз начнут программу развития туризма с Дилижана. Общий бюджет программы составляет 1,195 млн евро, из которых 780 тыс. – грант ЕС, 195 тыс. – национальное софинансирование, 140 тыс. – софинансирование IDeA.
Преподаватель кафедры туризма Европейской региональной академии Анаит Восканян, касаясь вопроса развития экотуризма, отметила: “В Армении имеются очень серьезные предпосылки для развития экотуризма, которые в настоящее время частично преподносятся вместе с другими видами туризма. В Армении ощущается необходимость в государственной заботе об этой сфере. Так, имеются разработанные экотуры, но они используются неполноценно, так как имеются многочисленные негативные факторы, влияющие на окружающие среду: хвостохранилища, нещадно эксплуатируемые многочисленные рудники нарушают ту желаемую экосреду, которая необходима для организации экотуров. Следует также отметить браконьерство, вырубки лесов, на которые государственных структуры не обращают внимания.
При этом в последние годы в Армении развивается сельский туризм, включающий в себя многочисленные компоненты экотуризма. И в тех деревнях, где туризм активизируется, наблюдается заботливое отношение к окружающей среде.
Грамотная организация экотуров в национальных парках, заповедниках может стать источником финансовых потоков и решить такие проблемы, на которые пока не выделяются нужные суммы”.
По мнению председателя Армянского географического проекта и руководителя походного клуба ArmGeo Тиграна Шахбазяна, первой предпосылкой для развития экотуризма является наша природа.
“Одним из самых больших преимуществ Армении является смена ландшафта на нескольких десятках километров. В нашей маленькой стране можно столько всего увидеть, что люди не успевают соскучиться, если, конечно, сопровождающий их гид осведомлен обо всем этом и может креативно представить Армению. Монастыри и церкви впечатляют лишь в первое время, потом туристы устают от посещения нескольких однотипных историко-культурных памятников, а нам есть что показать, и можно сочетать все самое интересное. Путешествие начинается с деревни, где туристы знакомятся с бытом местных жителей, живут в деревенском доме, едят деревенскую еду и даже могут приготовить ее сами.
С деревни начинается пеший поход в горы, ущелья. По дороге туристы видят культурно-исторические и природные памятники, спускаются в ущелье, плавают в холодной воде, поднимаются в горы, где с вершины любуются открывающимися видами. И этот ряд можно продолжить.
Армения – страна нескончаемых открытий. Все это нужно преподносить правильно. Надо иметь армянский бренд, но без пафоса, в который верят только армяне. Нужно нечто такое, что понравится всем, а мы в отличие от многих стран это имеем. Остается правильно преподнести”.