Արծվիկ Մինասյան. «Հայաստանի շրջակա միջավայրը հայտնվել է ծանր վիճակում»
-Անկեղծ պետք է ասեմ, որ իմ գնահատականը բարձր չէ: Ավելին, կան հսկայական ռիսկեր, որոնք առանձին դեպքերում առարկայական դրսևորում են ստացել, որի հետևանքով այսօր շրջակա միջավայրը հայտնվել է ծանր վիճակում: Սրա հիմնական պատճառն այն է, որ տնտեսական և բնապահպանական նախաձեռնությունների հավասարակշռումը միշտ ստորադասվել է առաջին գործողությանը՝ տնտեսական նախաձեռնությանը: Իմ խորին համոզմամբ, բնական կապիտալը, որ մեր շրջակա միջավայրն է իր բոլոր տարրերով՝ հող, ջուր, ընդերք, մթնոլորտ, բուսական, կենդանական աշխարհն ու դրանց դրսևորումները մենք որպես պետություն չենք արժևորել: Իսկ ցանկացած գործունեություն, որպեսզի կարողանանք գնահատել, պետք է իմանանք, թե ինչ արժեքի դիմաց է դա իրականացվում: Եթե մենք բնական կապիտալը արժևորած լինեինք, վստահ եմ,որ հանքարդյունաբերական շատ նախաձեռնություններ կամ չէին իրականացվի, կամ կիրականացվեին այնպիսի պահանջներով, որոնք թույլ չէին տա նման վիճակի առաջացում: Իսկ վիճակի արտացոլանքը նաև մարդկանց առողջության վրա է: Այս տեսակետից մենք ունենք անվտանգության շատ լուրջ խնդիր: Մենք խոսում ենք արդեն սերունդների անվտանգության մասին:
- Ալավերդին այդ արտացոլանքներից է, 700-ից ավելի քաղցկեղով հիվանդ է գրանցված բժշկական կենտրոնում: Մի մասը նաև հարևան գյուղերից է: Պատճառը այդպես էլ չի բացահայտվում:
-Ես ուզում եմ այդ առնչությամբ արձագանքել, որ մեր համակարգի բացասական կողմերից մեկն էլ այն է, որ պատճառահետևանքային կապը լիարժեք չի ներկայացվում, և սա խնդիր է: Այդ հարցադրումը մենք դրել ենք. «Լավ, այդտեղ ունենք հանքարդյունաբերական ձեռնարկություն, որն արտանետումներ է իրականացնում: Որքա՞ն պատճառական կապ կա այդ տարածքում ապրող բնակչության հիվանդությունների և ձեր արտանետումների միջև»: Այդ ձեռնակությունների տերերը մեզ հետ շանտաժի լեզվով էլ խոսում են, ասում են՝ մի հատ նախ ապացուցեք՝ արդյոք մեր գործունեության հետևանքով է դա, ապա մեր նկատմամբ պահանջներ սահմանեք: Սա պարտադրում է մեզ հիմնարար քայլեր իրականացնել: Դրա համար եմ ասում, որ բնապահպանական անվտանգության և առհասարակ շրջակա միջավայրի պահպանության շատ լուրջ վերանայումների կարիք ունենք:
-2016թ. սեպտեմբերի 23-ին «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերությունը խնդրել էր կառավարությանը ևս 5 տարով երկարաձգել Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի անթույլատրելի արտանետումները: Ի՞նչ լուծում է ստացել ընկերության պահանջը:
-Կառավարությունից գրությունը եկել է բնապահպանության նախարարություն: Մենք մի քանի քննարկում ենք իրականացրել և եկել ենք այն համոզման, որ այս պահին դրա իրավասությունը չունենք: Ավելին, դա չունի նաև կառավարությունը, որովհետև ընկերությանը տրված է եղել պղնձաձուլական գործարանի տեխնոլոգիաները արդիականացնելու և արտանետումները նվազեցնելու հնարավորություն: Եթե ընկերությանը դա չի հաջողվել, ապա հարցի լուծումը այլևս գործադիր մարմնի իրավասությունից դուրս է: Այդ հարցը կարող է լուծվել միայն օրենսդիր մարմնում, մասնավորապես՝ այն դեպքում, եթե հստակ օրենքում նախատեսված երաշխիքներ լինեն, որ ներդրվելու են ժամանակակից տեխնոլոգիաներ: Ի վերջո, որպես բնապահպանության նախարար ինձ չեն հետաքրքրում նրանց բնապահպանական և բնօգտագործման վճարները: Ավելի լավ է էդ վճարները չտան, բայց կիրառեն ժամանակակից նորմալ տեխնոլոգիաներ: Եթե ի վիճակի չեն փոխել տեխնոլոգիաները, առաջարկվել է ներկայացնել շատ ավելի հիմնարար՝ պղնձաձուլարանի կառուցման ծրագիր: Երբ կներկայացվի համարժեք ներդրումային ծրագիր, որը թույլ կտա հարցը հիմնարար ձեւով լուծել, այն ժամանակ օրենսդիր մարմինը այս հարցը կարող է քննարկել:
-Կարո՞ղ ենք ընդունել, որ կառավարությունը մերժել է ընկերության առաջարկը:
-Սահմանված նորմերի չափաքանակների ժամկետները ավարտվելուց հետո ցանկացած արտանետում ընկերությանը բերելու է մեծածավալ ֆինանսական տույժեր: Ես հասկանում եմ հասարակության այն մասին, որին չեն հետաքրքրում արտանետումները, որին ամեն գնով հետաքրքրում է իր աշխատանքը: Բայց մեր մոտեցումը շատ պարզ է՝ եթե դուք անգամ այսօր գերադասում եք Ձեր աշխատատեղը, բայց չունեք վաղվա նկատմամբ պատկերացումներ, թե ինչպես պետք է Ձեր սերունդներն ապրեն, այդպիսի որոշումը ենթակա է վերանայման: Մեր սկզբունքային դիրքորոշումն այն է, որ ընկերությունը հիմնովին լուծի հարցը:
-Տեղեկատվություն ունենք, որ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի պոչամբարի ջրի փակ շրջանառու համակարգը չի գործում, և պոչանքները հատկապես գիշերները թափվում են Շնող գետը, այնտեղից էլ՝ Դեբեդ: Դա նկատում են նաև Շնողի այգեգործները՝ իրենց այգիները ջրելիս: Ի՞նչ կասեք այս մասին:
- Անկեղծ ասած՝ այդ տեղեկատվությունը մենք չունենք: Հակառակը, Լոռու մարզի մեր բնապահպանական տեսչությունը, որ պարբերաբար այցեր է իրականացնում, արձանագրում է, որ գործում է համակարգը:Սակայն, տեսչությունը ինքը քաղաքացիական ծառայության համակարգում գործող կառույց է: Նրանց աշխատանքային օրը սկսվում է առավոտյան ժամը 9-ին և ավարտվում է ժամը 18:00-ին: Շաբաթ, կիրակի օրերին էլ չի աշխատում: Որպեսզի հսկողությունը լինի ավելի արդյունավետ՝ տեսչությունը պետք է լինի հատուկ ծառայության կարգավիճակի կառույց՝ գիշեր-ցերեկ կարողանա իրականացնել պատշաճ հսկողություն: Այնուամենայնիվ, Ձեր կողմից մատնանշվող դեպքը մենք կփորձենք արտաժամյա աշխատանքի ներգրավմամբ բացահայտել: Ցավոք, մեր հնարավորությունները թույլ չեն տալիս, որ մենք ունենանք այնպիսի մշտական դիտակետեր, որ նաև ժամանակակից տեխնոլոգիաներով կարողանանք անընդհատ ինֆորմացիա ստանալ: Այս հարցը մենք ներառել ենք մեր բարեփոխումների ծրագրում:
-Համայնքների ղեկավարները դժգոհում են, որ բնապահպանական սուբվենցիաները բաշխելիս ազդակիր համայնքներում շատ դեպքերում մոնիտորինգ չի իրականացվում: Ինչու՞:
-Իրականում սա կարևոր ոլորտներից մեկն է: Ցավոք, այսօրվա գործող օրենսդրությունը լիարժեք չի լուծում խնդիրը: Մենք ունենք օրենք, որի սահմանած բանաձևն այնպիսին է, որ ամեն տարի չի ենթադրում տվյալ համայնքում շրջակա միջավայրի բարելավմանն ուղղված սուբվենցիաներ: Սուբվենցիաների բաշխման համակարգն այսօր վերանայման կարիք ունի: Մյուս կողմից՝ մենք նկատում ենք, որ չունենք այն մասնագիտական մակարդակը, որպեսզի համայնքների պատասխանատուները ներկայացնեն իսկապես շրջակա միջավայրի բարելավման ծրագրեր: Ներկայացվող ծրագրերի մի էական հատվածը քաղաքաշինական ուղղվածության կամ ասֆալտապատման ծրագրեր են, որը շեղում է հիմնական նպատակից: Մենք ուզում ենք այլ համակարգ կիրառել: Նախ՝ ազդակիր համայնքներում անընդհատ տեղեկատվության և ուսուցման աշխատանքներ ենք իրականացնելու, որպեսզի համայնքների պատասխանատուները ի վիճակի լինեն ներկայացնել շրջակա միջավայրի բարելավմանն ուղղված ծրագրեր:
Երկրորդ կարևոր քայլն այն է, որ առաջիկա բյուջետային գործընթացում, ամբողջ երկրի մասշտաբով, մենք առաջարկելու ենք, որ շրջակա միջավայրից վերցված գումարները՝ դրանք կարող են լինել ռոյալթիների և բնօգտագործման վճարների տեսքով, ամբողջությամբ վերաձևակերպվեն որպես շրջակա միջավայրի բարելավման ծրագրեր՝ կանաչ էկոնոմիկայի լույսի ներքո: Սա նշանակում է, որ մենք հետայսու կունենանք ոչ թե առավելագույնը 8 մլրդ դրամի բյուջե, այլ շրջակա միջավայրից վերցվող ամբողջ 31-35 մլրդ դրամի ծավալը՝ ուղղված շրջակա միջավայրի բարելավման ծրագրեր իրականացնելուն:
Երրորդ կարևոր քայլը, որ մենք փորձում ենք իրականացնել, Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Պարտքի դիմաց բնապահպանական ծրագրեր» բանաձևն է: Այս փոփոխության նախնական տարբերակը մենք արդեն քննարկել ենք միջազգային կառույցների հետ: Կհաջողվի՞ մեզ դա անել առաջիկայում, կնշանակի, որ 2018թ. կունենանք ազդակիր համայնքների բյուջետային սուբվենցիաների բաշխման ուրիշ մեխանիզմ: Չի՞ հաջողվի, ասօրվա համակարգը պետք է շարունակի գործել, բայց այդ համակարգն արդեն սպառել է իրեն:
-Տարիներ շարունակ չի լուծվում Ախթալայից Միքայել Արամյանցի տուն գնացող ճանապարհի եզրին կուտակված շուրջ 69 հազար խմ պոչանքների տեղափոխման խնդիրը: Կարո՞ղ եք ներազդել Ախթալայի ԼՀԿ-ի սեփականատիրոջ վրա՝ դրանք տեղափոխելու գործում:
-Այո, մենք կարող ենք պատրաստել զեկուցագիր՝ ուղղված վարչապետին, որպեսզի իրականացնենք լրացուցիչ միջոցառումներ: Եթե պոչանքի դրսևորումներ են, ապա դրանք պատասխանատվության ենթակա գործողություններ են, և մենք կձեռնարկենք միջոցներ:
- «Վանաձոր Քիմպրոմ»-ը լուծարման շեմին է: Քիմպրոմի աշխատողները պարբերաբար ահազանգում են այնտեղ առկա խիստ վտանգավոր քիմիական նյութերի սպառնալիքների մասին: Տեղյա՞կ եք այդ մասին:
-Քիմիական նյութերի վտանգների կանխման համար մեր կողմից արդեն աշխատանքներ են իրականացվել: Մենք կարողացանք ունենալ համակարգ, որի միջոցով խիստ վտանգավոր քիմիական նյութերը կվերացնենք: Քիչ վտանգավոր նյութերը, որոնք թեև խիստ բացասական ազդեցություն չունեն, բայց ժամանակի ընթացքում կարող են վերածվել ավելի վտանգավոր նյութերի, դրանց առնչությամբ նույնպես գործողություններ են ձեռնարկվել: Ձեռնարկության լուծարման դեպքում առհասարակ շրջակա միջավայրում ստեղծվող վիճակի վերաբերյալ փաթեթներ են ներկայացվում: Ուզում եմ ասել, որ մենք այս մասին արդեն ունենք տեղեկատվություն և առաջիկայում, երբ կամփոփենք, կներկայացնենք նաեւ լրատվամիջոցներին։

Арцвик Минасян: “Окружающая среда в Армении находится в тяжелом положении”
Должен откровенно сказать, что я не могу дать высокую оценку. Более того, существуют огромные риски, которые в отдельных случаях получили предметное проявление, вследствие чего сегодня окружающая среда находится в тяжелом положении. Основная причина в том, что баланс экономических и экологических инициатив всегда подчинялся экономическим инициативам. По моему глубокому убеждению наш природный капитал, включающий в себя окружающую среду со всеми ее элементами – землей, водой, недрами, атмосферой, флорой, фауной и их проявлениями – мы как государство не ценили. А чтобы давать оценку любой деятельности, надо знать, какую цену мы платим за нее. Если бы мы ценили природный капитал, то уверен, многие горнодобывающие инициативы либо не были осуществлены, либо осуществились с такими требованиями, которые не позволили бы возникнуть подобной ситуации. Между тем сложившаяся ситуация влияет и на здоровье людей. С этой точки зрения мы имеем очень серьезные проблемы безопасности. Мы уже говорим о безопасности поколений.
Отражением этого является Алаверди, где в медицинском центре зарегистрировано свыше 700 больных раком. Часть из них – жители уже соседних сел. Причина до сих пор не установлена.
По этому поводу хочу сказать, что одной из отрицательных сторон нашей системы является то, что причинно-следственная связь представляется неполноценно, что является проблемой. Мы ставили этот вопрос следующим образом: “Имеем горнодобывающее предприятие, которое является источником выбросов. Какая причинная связь существует между болезнями живущего на этой территории населения и вашими выбросами?” Владельцы предприятий говорят с нами языком шантажа. Они заявляют: сперва докажите, что это следствие нашей деятельности, а потом уже выдвигайте требования. Это обязывает нас осуществлять основополагающие шаги. Поэтому я говорю, что вопросы экологической безопасности и в целом охраны окружающей среды требуют серьезного пересмотра.
- 23 сентября 2016 г. компания “Армениан Капор Программ” попросила правительство продлить на 5 лет срок недопустимых выбросов Алавердинской медеплавильни. Какое решение принято в отношении этого требования?
Записка была адресована правительством Министерству экологии. Мы провели несколько обсуждений и пришли к выводу, что на данный момент не видим такого полномочия. Мало того, их нет и у правительства, поскольку компании была дана возможность модернизировать технологии медеплавильного завода и сократить объемы выбросов. Если компании не удалось это сделать, значит, решение вопроса уже не в компетенции исполнительного органа. Этот вопрос может быть решен только законодательным органом, в частности в случае, если в законе будут четко прописаны гарантии внедрения современных технологий. В конце концов, меня как министра экологии не интересут их экологические и природопользовательские платежи. Лучше их не платить, но применять нормальные современные технологии. В случае, если они не будут в состоянии сменить технологии, предложено представить более основательную программу строительства медеплавильни. Когда будет представлена соответствующая инвестиционная программа, которая позволит окончательно решить вопрос, тогда законодательный орган может его рассмотреть.
Можно ли считать, что правительство отклонило предложение компании?
По истечении установленных сроков любой выброс чреват для компании крупными финансовыми штрафами. Я понимаю ту часть общества, которую выбросы не интересуют, которую интересует только зарплата. У нас простой подход: если сегодня вы предпочитаете свое рабочее место, но не имеете представления о завтрашнем дне, о том, как должны жить ваши поколения, то такое решение подлежит пересмотру. Наша принципиальная позиция состоит в том, что компания должна основательно решить вопрос.
Есть информация о том, что замкнутый цикл водооборота в хвостохранилище ЗАО “Техут” не действует, и хвосты, в частности ночью, попадают в реку Шнох, а оттуда в Дебед. Это заметили и шнохские садоводы, когда поливали свои сады. Что скажете об этом?
Откровенно говоря, мы не располагаем такой информацией. Наоборот, наша экологическая инспекция в Лорийской области, которая регулярно проводит рейды, констатирует, что система работает. Однако в субботние и воскресные дни инспекция не работает. Чтобы контроль был более эффективным, экологическая инспекция должна получить статус специальной службы, что позволит обеспечить круглосуточный контроль. Тем не менее, мы попробуем разобраться с этим случаем во внеурочное время.
Руководители общин жалуются на то, что при распределении экологических субсидий зачастую в общинах воздействия не проводится мониторинг. Почему?
В действительности это одна из важных сфер. К сожалению, действующее законодательство не решает проблему в полной мере. Мы имеем закон, который не предусматривает выделять каждый год субвенции на улучшение окружающей среды в данной общине. Система распределения субвенций нуждается в пересмотре. С другой стороны мы замечаем, что не имеем того профессионального уровня, который позволит руководителям общин представлять реальные программы улучшения окружающей среды. Значительная часть программ имеет градостроительную направленность или касается работ по асфальтированию. Мы хотим применять другую систему. Во-первых, в общинах воздействия будем регулярно предоставлять информацию и осуществлять процесс обучения, чтобы руководители общин могли представлять программы по улучшению окружающей среды.
Второй важный шаг состоит в том, чтобы в масштабе всей страны взятые у окружающей среды суммы – это могут быть роялти, платежи за природопользование – были переоформлены как программы улучшения окружающей среды, в свете зеленой экономики. Это значит, что впредь наш бюджет будет составлять не максимум 8 млн драмов, а весь взятый у окружающей среды объем - 31-35 млрд драмов, которые будут направлены на реализацию программ улучшения окружающей среды.
Третий важный шаг, который мы попытаемся осуществить, это внедрение принципа “Экологические программы против долга”. Он должен быть реализован при содействии Всемирного банка. Мы уже обсудили с международными структурами предварительный вариант этого изменения. Если нам удастся осуществить это в ближайшее время, значит, в 2018-ом мы будем иметь другой механизм распределения бюджетных субвенций между общинами воздействия. Если же не удастся, то будет продолжать действовать сегодняшняя система, которая, однако, уже изжила себя.
- Уже много лет не решается проблема вывоза 98 тысяч кубометров хвостов, сваленных на обочине дороги, ведущей к дому Микаэла Арамянца в Ахтале. В этом вопросе Вы можете воздействовать на владельца Ахталинского горнообогатительного комбината?
- Да, мы можем подготовить отчет для премьер-министра, чтобы осуществить дополнительные мероприятия. Если эти действия предусматривают привлечение к ответственности, то мы примем меры.
- Завод “Ванадзор-Химпром” на пороге роспуска. Работники предприятия периодически сигнализируют об угрозе, которую создают находящиеся там крайне опасные химические вещества. Вы осведомлены об этом?
С целью предотвращения угроз, которые исходят от наличия химических веществ, уже проводены работы. Нам удалось создать систему, с помощью которой особо опасные химические вещества будут уничтожены. Шаги предприняты и в отношении менее опасных веществ, которые хотя и не оказывают крайне негативное воздействие, но со временем могут стать более опасными. Вообще в случае роспуска предприятия представляются пакеты касательно ситуации, которая складывается в окружающей среде. Хочу сказать, что мы уже располагаем информацией об этом и в ближайшее время предоставим ее СМИ.