«Հետքի» հրապարակումից հետո պատգամավոր Շախմուրադյանը դուրս է եկել չեխական ընկերության տնօրենի պաշտոնից
Անցյալ տարվա նոյեմբերին գրել էինք, որ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Շախմուրադյանը Պրահայում ընկերության տնօրեն է, ինչն արգելվում է ՀՀ օրենսդրությամբ: ՀՅԴ համամասնական ցուցակով 2016-ի մարտին պատգամավոր դարձած գործարարը մինչեւ ԱԺ մտնելը դուրս էր եկել հայաստանյան ընկերությունների գործադիր մարմիններից, քանի որ օրենքով պատգամավորներին արգելվում է զբաղվել ձեռնարկատիրությամբ:
Հայտնել էինք, որ Կարեն Շախմուրադյանն ու նրա կրտսեր եղբայր Աշոտը 2014-ին Պրահայի բնակիչ Վլադիմիր Գալուստյանից գնել են «D.M.Sali» ՍՊԸ-ն (ըստ կանոնադրության՝ զբաղվում է անշարժ գույքի վարձակալությամբ): 70 տոկոսի փայատեր էր գրանցվել Աշոտը, 30 տոկոսի՝ Կարենը: Եղբայրները դարձել էին նաեւ ընկերության տնօրեններ:
Պատգամավոր Շախմուրադյանը ոչ միայն դուրս չէր եկել չեխական ընկերության տնօրենի պաշտոնից, այլեւ չէր հայտարարագրել ՍՊԸ-ում ունեցած 30 տոկոս բաժնեմասը, որի արժեքը 60.000 կրոն է կամ 1,2 մլն դրամ:
Վերը նշվածի մասին մի քանի հարց էինք ուղղել Կ. Շախմուրադյանին, ինչին նա պատասխանել էր. «Այո, ձեր նշած ընկերությունը եղբորս՝ Աշոտ Շախմուրադյանի հետ գնել ենք 2014 թվականին, եւ ընկերությունում ունեմ 30 տոկոս բաժնեմաս: Ընկերությունը գործել է ըստ կանոնադրության՝ անշարժ գույքի վարձակալությամբ: Բիզնես նպատակներից բացի՝ ընկերությունը գնել ենք այդ երկիր այցելելու եւս մեկ պատճառ ունենալու համար: Քանի որ շատ եմ սիրում չեխական մշակույթն ու ճարտարապետությունը եւ երկիրն ընդհանրապես: Ընկերությունը ներկայումս գործունեություն չի ծավալում: Հայտարարագրումս բաժնետոմսերի չնշելը եւ տնօրենի պաշտոնից չհրաժարվելս եղել է բացթողում բազմաթիվ ընկերություններում ներգրավված լինելու եւ հայտարարագիր լրացնելու անփորձությանս պատճառով, որը շատ շուտով կուղղվի: Շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ՝ մասնագիտական մոտեցում ցուցաբերելու եւ նախօրոք իմ մոտեցումները եւ բացատրությունները ճշտելու համար»:
2017-ին պատգամավորները հայտարարագրեր դեռ չեն ներկայացրել, իսկ ահա տնօրենի պաշտոնը Շախմուրադյանը բավականին արագ է լքել: Հոդվածը հրապարակել էինք նոյեմբերի 1-ին: Եվ ահա չեխական ռեգիստրից տեղեկանում ենք, որ արդեն նոյեմբերի 15-ին «D.M.Sali»-ում կատարվել է փոփոխություն՝ պատգամավորն այլեւս գործադիր պաշտոն չի զբաղեցնում այնտեղ: Նրա եղբայր Աշոտ Շախմուրադյանը շարունակում է մնալ տնօրեն եւ 70 տոկոսի սեփականատեր, մնացած 30-ն էլի Կարենինն է:

После публикации Hetq.am депутат НС Карен Шахмурадян покинул пост директора чешской компании
В ноябре прошлого года мы писали о том, что депутат Национального Собрания Армении Карен Шахмурадян является директором компании в Праге, что запрещено законодательством РА. Предприниматель, который в марте 2016 года стал депутатом парламента по пропорциональному списку АРФ Дашнакцутюн, до этого вышел из состава исполнительных органов армянских компаний, поскольку закон запрещает парламентариям заниматься бизнесом.
Мы сообщили о том, что в 2014 г. Карен Шахмурадян и его младший брат Ашот купили у жителя Праги Владимира Галустяна ООО «D.M.Sali», которое занималось арендой недвижимости. Ашот был зарегистрирован как владелец 70%, а Карен – 30% акций. Братья стали также директорами компании.
Став депутатом, Шахмурадян не только не покинул пост директора чешской компании, но и не задекларировал принадлежащие ему 30% акций, стоимость которых составляет 60.000 крон, или 1,2 млн драмов.
По поводу вышеизложенного мы задали Карену Шахмурадяну несколько вопросов и получили следующий ответ: “Да, указанную вами компанию мы с моим братом Ашотом Шахмурадяном приобрели в 2014 г. Мне принадлежат 30 процентов акций компании. Она действовала в соответствии с уставом – занималась арендой недвижимости. Помимо бизнес-целей компанию мы приобрели с тем, чтобы иметь еще один повод посещать эту страну. Дело в том, что я очень люблю чешскую культуру и архитектуру, да и вообще страну в целом. В настоящее время компания не действует. То обстоятельство, что в своей декларации я не указал акции компании и то, что я занимаю пост директора, является упущением, обусловленным моей причастностью ко многим компаниям и неопытностью в деле заполнения декларации. В ближайшее время я исправлю эту оплошность. Благодарю вас за проявленный профессиональный подход и заблаговременное уточнение моих подходов и объяснений”.
Депутаты пока не представили декларации 2017 г., а вот Шахмурадян довольно быстро покинул пост директора. Об этом свидетельствуют данные реестра Чехии, согласно которым уже 15 ноября в компании «D.M.Sali» произошло изменение – Карен Шахмурадян больше не занимает в ней исполнительную должность. Его брат Ашот Шахмурадян продолжает исполнять обязанности директора и владеть 70% акций. 30% акций по-прежнему принадлежат депутату НС РА Карену Шахмурадяну.