Ե՞րբ կայացվեց Միհրան Պողոսյանի գործով կարճման որոշումը
ՀՀ հատուկ քնչական ծառայությունում կատարված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալներով չի հիմնավորվել ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ապահովող ծառայությունում պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող անձի՝ Միհրան Պողոսյանի կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու հանգամանքը, ուստի որոշում է կայացվել քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին հանցակազմի բացակայության հիմքով: Այս տեղեկությունը «Հետքին» հայտնեց ՀՔԾ-ն:
Հիշեցնենք՝ ընդամենը երեկ՝ աշխատանքային օրվա ավարտից հետո ՀՔԾ-ն մեկ այլ գրությամբ հայտնել էր, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը ստացել է Շվեյցարիայի Հանրապետության Արդարադատության և ոստիկանության դաշնային դեպարտամենտի գրությունն այն մասին, որ Միհրան Պողոսյանի գործով դատական միջնորդությունը չեն կարող բավարարել: Սակայն դեռևս պատասխան չէր ստացվել Պանամայից, որին նույնպես ՀՔԾ-ն իրավական աջակցության միջնորդություն էր ուղարկել: Ավելին, խնդրել էինք այլ մանրամասներ հայտնել, թե, օրինակ, որ մարմնին էր միջնորդությունը ներկայացվել կամ արդյոք ՀՔԾ-ն տիրապետում է Պանամայի փաստաթղթերի նամակագրությանն ու փաստաթղթերին, ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասել էր, որ այս պահին այլ ինֆորմացիա չեն կարող տրամադրել, քանի որ նախաքննությունը շարունակվում է:
Թե ինչպես է կարճման որոշումն այդպես շուտափույթ կայացվել, անհայտ է մնում: Մարինա Օհանջանյանի խոսքով, քննիչը գործը կարճելու որոշումը կայացրել է երեկ: ՀՔԾ-ն մեր հարցմանը պատասխանել է երեկ՝ ժամը 18։25-ին։ Սա նշանակում է, որ այդ որոշումն ընդունվել է երեկ՝ ժամը 18։25-ից 24։00-ը։ Թե ինչու է աշխատանքային ժամի ավարտից հետո քննիչը նման որոշում կայացրել, անհայտ է։
Հիշեցնենք՝ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հարցաքննվել են Միհրան Պողոսյանը, նրա ազգականները, «Հետքի» հրապարակման մեջ մատնանշված ինչպես միջազգային, այնպես էլ՝ հայաստանյան կազմակերպությունների մասնակիցները, տնօրենները, աշխատակիցները: ՀՔԾ-ն հայտնել էր, որ քննության ընթացքում ՀՀ արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունից, ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունից, ինչպես նաև տարբեր այլ կազմակերպություններից ձեռք են բերվել քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող տեղեկություններ պարունակող նյութեր:
«Հետքի» հրապարակումից մեկ ամիս անց` մայիսի սկզբին ՀՔԾ-ն քրեական գործ հարուցեց, իսկ դրանից հետո Պանամայում գրանցված Միհրան Պողոսյանի ընկերությունները Հայաստանում ունեցած իրենց բաժնեմասը փոխանցեցին այլ անձանց:
Հիշեցնենք, որ Պանամայում գրանցված «Սիգթեմ ռեալ իսթեյթ ինքորփորեյթիդ» և «Հոփքինթեն թրեյդինգ ինքորփորեյթինգ» ըկերությունները հավասարապես կիսում էին Հայաստանում գրանցված «Բեսթ ռեալթի» ՍՊԸ-ի բաժնեմասը: Իսկ պանամյան վերոնշյալ երկու կազմակերպությունների բաժնետերը Միհրան Պողոսյանն էր:
«Բեսթ ռեալթի» ՍՊԸ-ն իրականացրել է անշարժ ու շարժական գույքի գնահատում ԴԱՀԿ-ի այլ վարույթների շրջանակներում:
Համաձայն գաղտնազերծված փաստաթղթերի` «Սիգթեմ ռեալ իսթեյթ ինքորփորեյթիդ» և «Հոփքինթեն թրեյդինգ ինքորփորեյթինգ» ընկերությունները Շվեյցարիայի LGT Bank (Suise) SA բանկում հաշվեհամար են բացել, որոնց առնչվող բոլոր փաստաթղթերի և հենց բանկային հաշվեհամարների կառավարման/ստորագրման իրավասու միակ անձը Միհրան Պողոսյանն է:

Когда было принятое решение о прекращении дела против Миграна Погосяна
Незаконное участие в предпринимательской деятельности Миграна Погосяна, состоявшего на специальной государственной службе в Службе принудительного исполнения судебных актов Минюста РА, не получило обоснование фактическими данными, которые были получены в результате следственных и судопроизводственных действий, осуществленных Специальной следственной службой РА. В связи с этим было принято решение прекратить производство по уголовному делу на основании отсутствия состава преступления. Об этом Hetq.am сообщили в ССС.
Напомним, что вчера по завершении рабочего дня ССС сообщила о получении записки от Федерального департамента юстиции и полиции Швейцарской Республики, в которой говорилось о невозможности удовлетворить судебное ходатайство по делу Миграна Погосяна. В то же время пока не получен ответ из Панамы, куда ССС также направила ходатайство о правовом содействии. Мы попросили сообщить, конкретно какому органу Панамской Республики было адресовано ходатайство и располагает ли ССС панамскими документами. В беседе с Hetq.am пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян сказала, что на данный момент они не могут предоставить более подробную информацию, так как предварительное следствие продолжается.
В этой ситуации непонятно, как удалось с такой поспешностью принять решение о прекращении уголовного дела. По словам М.Оганджанян, решение следователь принял вчера. Ответ ССС на наш запрос мы получили вчера в 18։25. Это значит, что решение было принято между 18։25 и 24։00. Остается загадкой, почему следователь принял такое решение по окончании рабочего дня.
Напомним, что в ходе предварительного следствия по уголовному делу были допрошены Мигран Погосян, его родственники, указанные в публикации участники, директора и сотрудники как международных, так и армянских организаций. По сообщению ССС в ходе следствия из СПИСА Минюста РА, Агентства госреестра юридических лиц МЮ, а также различных организаций были получены материалы, имевшие значение для уголовного дела.
В начале мая, спустя месяц после появления публикации Hetq.am, ССС возбудила уголовное дело, после чего зарегистрированные в Панаме компании Миграна Погосяна передали свои акции в Армении другим лицам.
Напомним, что зарегистрированные в Панаме компании “Сигтем реал истейт инкорпорейтид” и “Хопкинтен трейдинг инкорпорейтинг” в равной мере делят между собой акции зарегистрированного в Армении ООО “Бест реалти”. Акционером двух вышеупомянутых панамских организаций был Мигран Погосян.
ООО “Бест реалти” проводило оценку движимого и недвижимого имущества в рамках производств СПИСА.
Согласно рассекреченным документам, компании “Сигтем реал истейт инкорпорейтид” и “Хопкинтен трейдинг инкорпорейтинг” открыли в швейцарском банке LGT Bank (Suise) SA расчетный счет. Единственным лицом, полномочным управлять/подписывать все документы и банковские счета, является Мигран Погосян.