Խաբարովսկում առևանգված և սպանված 25-ամյա երիտասարդը ջավախքցի բիզնեսմենի որդին էր
Խաբարովսկում օրերս առևանգված և սպանված 25-ամյա Անդրանիկ Մուրադյանը ջավախքցի բիզնեսմեն Դավիթ Մուրադյանի որդին է:
Ռուսական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Անդրանիկ Մուրադյանին առևանգել են հունվարի 10-ին: Նրան հեռախոսազանգով կանչել են մի ավտոտնակ, այնուհետև նրա վրա հարձակվել և կապկպել են, այդտեղ էլ պահել են երիտասարդին: Հունվարի 11-ին զանգահարել են հորը՝ Դավիթ Մուրադյանին և որդու կյանքի դիմաց 20 մլն ռուսական ռուբլի փրկագին պահանջել:
Սակայն հայրը դիմել է ոստիկանություն և հայտնել, որ անծանոթ անձինք իր որդու կյանքի դիմաց 20 մլն ռուբլի են պահանջում: Իրավապահները հայտնել են, որ մինչև հորը զանգահարելը Անդրանիկն արդեն սպանված է եղել: Առևանգողները իրավապահներին պատմել են, որ խեղդել են երիտասարդին, տեղափոխել Իլյինկա գյուղի մոտակայքի ամայի տարածք և այրել:
ՌԴ իրավապահները ձերբակալել են 25 և 26 տարեկան երկու կասկածյալի, որոնցից մեկը, պարզվել է, Ալեքսանդր Մուրադյանի համադասարանցին է եղել: Հարուցվել է քրեական գործ առևանգման և սպանության հոդվածներով:
Շուրջ 2 տարի առաջ մահացել էր Անդրանիկ Մուրադյանի ավագ եղբայրը՝ Ալեքսանդրը (Սասունը): Փորձաքննությամբ այն որակվել է որպես հոսանքազրկման դեպք:
51-ամյա գործարար Դավիթ Մուրադյանն ու երկու եղբայրները ծնվել և մեծացել են Ջավախքում՝ Նինոծմինդայի շրջանի Դիլիֆ գյուղում: Երեքն էլ այնուհետև հեռացել են գյուղից: Դավիթ Մուրադյանը սովորելու նպատակներով է մեկնել և բնակություն հաստատել Ռուսաստանի Դաշնությունում, այնուհետև զբաղվել տարբեր բիզնեսներով: Դավիթ Մուրադյանը Խաբարովսկում զբաղվել է մսի առևտրով, բեռնափոխադրումներով և այլ բիզնեսներով, իսկ եղբայրներից մեկը հյուրանոցների սեփականատեր է:
Նախնական տեղեկություններով՝ Անդրանիկ Մուրադյանի դին, ինչպես նաև ավելի վաղ զոհված Ալեքսանդր Մուրադյանի աճյունը հարազատները մտադիր են տեղափոխել Հայաստան, որտեղ ապրում է Դավիթ Մուրադյանի քույրը: Նրան հուղարկավորելու են Ջրվեժի գերեզմանատանը:

Похищенный и убитый в Хабаровскем 25-летний молодой человек был сыном джавахкского предпринимателя
Похищенный на днях в Хабаровское 25-летний Андраник Мурадян был сыном предпринимателя из Джавахка Давида Мурадяна.
По сообщению российских СМИ, Андраник Мурадян был похищен 10 января. Ему позвонили и пригласили в гараж, после чего на него напали и связали. Утром 11 января позвонили отцу Андрея, Давиду Мурадяну, и потребовали 20 миллионов рублей выкупа. Мурадян обратился в полицию, сообщив о том, что неизвестные требуют 20 млн рублей за жизнь сына. Похитители, опасаясь быть задержанными, задушили пленника, а тело вывезли в район села Ильинка и сожгли на пустыре.
Российские правоохранители задержали двух подозреваемых 25 и 26 лет, один из которых оказался одноклассником Андрея Мурадяна. Возбуждено уголовное дело по статьям “Похищение” и “Убийство”.
Около двух лет назад умер старший брат Андрея Александр (Сасун). Экспертиза установила, что его ударило током.
51-летний предприниматель Давид Мурадян и его братья родились и выросли в селе Дилиф Ниноцминдского района Джавахка. В дальнейшем все трое уехали из села и обосновались в Российской Федерации, где занимались бизнесом. Давид Мурадян торговал в Хабаровске мясом, осуществлял грузоперевозки, один из братьев имел гостиницу.
По предварительным данным родственники намерены перевезти тело Андрея Мурадяна в Армению, где живет сестра его отца, и похоронить на кладбище в Джрвеже.