Վիկտոր Յուկեչեւ. «Պուտինը կայունությունը հասկանում է շատ յուրովի, ինչպես ուժային»
Վիկտոր Յուկեչեւը ռուս լրագրող է, մեդիադասընթացավար: Ապրում եւ աշխատում է Նովոսիբիրսկ քաղաքում: «Տակ-տակ-տակ» իրավապաշտպան սոցցանցի ղեկավարն է:
Յուկեչեւը «Թվապատում հետաքննություն. մեդիան ընդդեմ կոռուպցիայի» երեւանյան կոնֆերանսի հրավիրված փորձագետներից է: Կոնֆերանսի օրերին Յուկեչեւը «Հետք»-ի հետ զրույցում խոսեց ռուսական ԶԼՄ-ների վիճակի, ինչպես նաեւ այն մասին, թե ինչն է ամենաշատը վախեցնում ՌԴ իշխանություններին:
- Դեռեւս 19-րդ դարում Տոմսկում հրատարակվել է «Սիբիրսկայա գազետա» թերթը: Տոմսկում ստեղծվել էր նաեւ Ուրալի առաջին Կայսերական պետական ինստիտուտը, որի գործունեության առաջին պայմաններից մեկը, սակայն, հետեւյալն էր. չեզոքացնել «Սիբիրսկայա գազետա»-ն, «որպեսզի այն անցանկալի ազդեցություն չունենա ուսանողների դեռահաս ուղեղների վրա»: Որովհետեւ թերթի խմբագրությունը իրականում ազատամիտ էր եւ անկանխատեսելի:
Միշտ Ռուսաստանում անկանխատեսելիությունից ամենաշատն են վախեցել:
Գորբաչովյան «գլասնոստի» ժամանակաշրջանը ամենաերջանիկն էր ռուսական մամուլի համար: Գորբաչովը հասկանում էր, որ ոչ մի վերակառուցում, ժողովրդավարացում՝ առանց տեղեկատվական ազատ խողովակների չի կարող լինել:
Եկավ Պուտինը, որին Ելցինը պատգամեց հասարակության մեջ կայունություն հաստատել: Սակայն պարզվում է, որ նա բացի կայունությունից՝ ոչինչ չի կարող, իսկ կայունությունը հասկանում է շատ յուրովի, ինչպես ուժային կառույցների բոլոր ներկայացուցիչները:
Եթե որեւէ խնդիր հեռուստատեսությամբ չի արծարծվում կամ չի լուսաբանվում, նշանակում է նման խնդիր գոյություն չունի:
Վերջին 15 տարիներին հաստատվել է մամուլի վերահսկման սարսափելի իրավիճակ: Մամուլը իշխող կուսակցության լավագույն գործիքն է դարձել: Մարդկանց 80 տոկոսից ավելին տեղեկատվությունը ստանում է հեռուստացույցից: Նրանց քարոզվում է, որ Ռուսաստանը գտնվում է թշնական շրջափակման մեջ, եւ որ մեզ պետք է համախմբվել:
Այսպես երկիրը տանում են փակուղի, եւ հետո ավելի վատ է լինելու:
- Ռուսական մամուլում ճգնաժամ կա՞:
- Ճգնաժամ, անկասկած, կա: Ճգնաժամ կա եւ համաշխարհային մամուլում: Հիմա Ռուսաստանում առաջին տեղում են ոչ թե մարդու իրավունքները, այլ՝ պետության անվտանգությունը: Իսկ նախկինում հակառակն էր:
Արդեն առաջնային են պետական դավաճանության մասին կամ լրտեսության մասին օրենքները եւ այլն:
2015 թվականին մի կնոջ դատապարտել են այն բանի համար, որ նա 2008 թվականին, երբ ապրում էր Օսիայում, զանգահարել է իր ծանոթին եւ պատմել, որ քաղաքում տանկեր եւ ռազմական տեխնիկա է տեսել: Հիմա հեռախոսազանգի կամ հաղորդագրության համար մարդկանց դատապարտում են պետական դավաճանության մեղադրանքով…
- Եվ ինչպե՞ս է դա ազդում լրագրության վրա:
- Առաջին հերթին միանում են ինքնագրաքննության արգելակները: Դրանք ավելի վատ են, քան ուղիղ արգելքները: Սա մասնագիտական էթիկայի հետ որեւէ կապ չունի: Էթիկան ցենզուրա չէ: Էթիկան այն է, թե ինչպես լուսաբանել ամենաբարդ թեմաները, այլ մարդկանց իրավունքները չոտնահարելով: Իսկ ինքնագրաքննությունը արգելված թեմաներ են, անձեռնմխելի մարդիկ, արգելված հարցեր: Սա ամենասարսափելի պրոցեսն է, որ հիմա կա ռուսական մեդիայում:
- Ռուսաստանում միջազգային դրամաշնորհներ ստանալը վերջին տարիներին համարվում է հայրենիքը դավաճանելու պես մի բան: Ո՞վ է ֆինանսապես աջակցում «Տակ-տակ-տակ»-ի գործունեությանը:
- Մենք մշտական համակարգված աջակցություն չենք ստանում: Մրցույթից մրցույթ հիմնադրամներ ենք փնտրում մեր գործունեության համար: Եվ այդպես է վերջին 8 տարիներին: Ընդամենը մեկ նախագահական դրամաշնորհ ենք ստացել, որից հետո երեք տարի փորձելով՝ ոչնչի չենք հասել:
Ասել է թե՝ իշխանություններից օգուտ չունենք: Իշխանությունները օգնում են մարզային մամուլին, որն առանձնապես ոչինչ չի գրում: Ինչպես սովետական շրջանում, մարզային թերթը կարող է քննադատել միայն շրջանային իշխանություններին, բայց՝ ոչ մարզային իշխանություններին: Կենտրոնական մամուլը կարող է քննադատել մարզային իշխանություններին, բայց՝ ոչ կենտրոնական իշխանություններին:
- Ինչի՞ մասին է դժվար գրելը եւ ինչու՞:
- Պուտինի դուստրերի մասին: Թվում է, թե որեւէ կոմպրոմատ չկա, ինչու՞մն է խնդիրը: Սակայն ՌԲԿ-ն Պուտինի դստեր կողմից մի հիմնադրամի գումարները ղեկավարելու մասին խոսեց եւ ունեցավ խնդիրներ:
Շատ դժվար է գրել նաեւ բնապահպանական խնդիրների մասին, որովհետեւ այս ոլորտում մեծ փողեր են, մեծ բիզնես:
- Գրեթե բոլոր հետխորհրդային երկրներում պետական մամուլը անբարեխղճորեն ստում է: Ինչու՞ է այդպես:
- Խորհրդային տարիների միտումը վերականգնվում է: Եվ առաջին տեղում մարդը չէ, այլ՝ պետության շահերը: Իսկ մարդը պտուտակներից մեկն է եւ ծառայում է պետությանը:
- Ինչպե՞ս կառուցել ապագան փրկելու եւ լրագրությունը փրկելու համար:
- Միակ միջոց գոյություն չունի: Ես կնշեմ երկու պայման: Առաջինը՝ քաղաքացիների գիտակցումը, որ փոփոխությունները կախված են հենց նրանից, իսկ որպեսզի նրանից կախված լինի, նա պետք է իրացնի իր իրավունքները, իմանա, թե ինչ է կատարվում: Իսկ իմանալով՝ կարող ես ազդել գործընթացների վրա:
Երկրորդը իշխանության բոլոր հարթակներում այն գիտակցության հասունացումն է, որ նրանք իրավունք չունեն երկիրը փակուղի տանելու: Իսկ այս համակարգը ուշ, թե շուտ կտանի դեպի փակուղի:

Виктор Юкечев. “Путин стабильность понимает очень по-своему, как силовик”
Виктор Юкечев – российский журналист, медиатренер. Живет и работает в Новосибирске. Он является директором Института развития прессы-Сибирь и руководителем правозащитной социальной сети «Так-так-так».
С 6-ого по 8-ое декабря Юкечев находился в Армении, где принимал участие в журналистской конференции “Твапатум”. Он был одним из приглашенных экспертов. После конференции мы побеседовали с ним.
- Еще в 19-м веке в Томске издавалась “Сибирская газета” (1881-1887). В Томске был создан первый Императорский государственный университет за Уралом, но одним из условий деятельности университета была ликвидация “Сибирской газеты” с такой формулировкой – «дaбы она не влияла дурно на неокрепшие студенческие умы”. Потомучто редакция газеты действительно была свободомыслящей и непредсказуемой. В России боялись непредсказуемости больше всего.
Горбачевский период гласности был самым счастливым для российской прессы. Тогда Горбачев понимал, что никакой перестройки, никакой демократизации без свободных каналов информации быть не может. Пришел Путин, которому Ельцин поручил создать стабильность в обществе.
Оказывается, он, Путин, кроме стабильности ничего не может, и стабильность понимает очень даже специфически, по-своему, как все представители силовых структур. Если кто-то об этом (о какой-то проблеме) не говорит по телевизору и не пишет, значит, этого нет.
В последние 15 лет сложилась ужасная ситуация с контролируемой прессой. Пресса стала лучшим инструментом в руках правящей партии. Не меньше 80 процентов людей получает информацию из телевизора. Им рассказывают, что Россия сейчас во вражеском окружении, что нам нужно сплотиться.
Зомбирование происходит таким образом, что все против нас, и даже люди ведь не понимают, что не может быть со стороны тех же США целенаправленной согласованной пропаганды. Там нет такого центра пропаганды. И Путин часто повторяет на всех уровнях – “не мы первыми начали”: кампанию в Грузии не мы первыми начали, и кампанию в Украине тоже не мы первыми начали, мы просто защищаем своих и там, и там. Так ведут страну в тупик, и нам будет потом хуже.
- В глазах российских властей получение грантов – это почти что измена родине. Кто финансово поддерживает правозащитную сеть “Так-так-так” или “ИРП Сибирь”?
- У нас никакой постоянной институциональной поддержки нет. Мы от конкурса к конкурсу ищем фонды для организации. И так наша жизнь последние 8 лет. У нас был один президентский грант, но это еще до того, как нас записали в реестр агентов. Потом 3 раза пытались, ничего не получилось.
То есть от государства только одно вредительство. Государство помогает областной прессе, которая ничего особенно не пишет. Как в советские времена: областная газета могла критиковать районный уровень власти, но не могла критиковать областной. Центральная пресса могла критиковать региональных руководителей партии, но не центральных. То есть все знают свою полочку, где сидят.
Например, Томское региональное ТВ вместо региональных проблем говорит про Грузию, про Украину. Они говорят: нигде же не написано, что этого нельзя.
- Независимо от влияния властей существует ли в российской журналистике кризис и как он проявляется?
- Кризис, безусловно, есть. Кризис есть и в мировой журналистике. Сейчас в России на первое место ставят не права человека, а безопасность государства. А раньше было наоборот. Уже на первом месте законы о госизмене, шпионаже и так далее. Женщину осудили в 2015-м году за то, что она в 2008-ом, когда жила в Осетии, позвонила знакомому и рассказала, что видела танки и военную технику в городе. Сейчас за телефонный звонок, за смс-ку людей сажают, за измену родине…
- И как это влияет на журналистику?
- Прежде всего включаются тормоза самоцензуры. Они еще страшнее, чем прямые запреты. Это не имеет ничего общего с профессиональной этикой. Этика – не цензура. Этика – как подать самую сложную тему, не задевая права другого человека. А самоцензура - это запретные темы, запретные люди, запретные вопросы. Это самый страшный процесс, который идет в российской масс-медии.
- С какими проблемами сталкиваются региональные СМИ?
- Прежде всего – это исковерканный медиарынок. Государственные региональные СМИ часть своего дохода получают от государства в виде дотации и субсидии, одновременно еще привлекают рекламу на рынке. И конкурируют с несколькими частными газетами, которые живут за счет рекламы. В цивилизованной стране монопольные службы обратили бы на это внимание, поэтому это не равноправное отношение. Еще и есть прямые запреты бизнесу от госструктур – ты не давай рекламу в частной газете. Это очень трудно доказать, но это есть.
- О чем трудно писать и почему?
- О дочерях Путина. Казалось бы, ну что об этом, не о компромате идет речь. Одна из дочерей управляет большими деньгами в одном фонде, и РБК про это писал, после чего у них возникли проблемы. На верхнем уровне подается формат отношений – критикуйте чиновников департаментов, но не покушайтесь на первое лицо. Экологические темы тоже сложны, потому что в этой сфере большие деньги, большой бизнес.
- Почти во всех постсоветских странах государственные СМИ безжалостно врут. Почему?
- Тенденция советских времен возобновляется. И на первом месте не человек, а интересы государства. А человек - один из винтиков и обслуживает государство.
- Как построить будущее, чтобы спастись самим и спасти журналистику?
- Единственного способа нет. Я два условия назову. Это понимание граждан, что изменение зависит именно от него, а для того, чтоб от него зависело, он должен реализовать свои права, знать, что происходит. А если знать, значит, влиять на процессы. Второе – созревание в структурах власти того, что они не имеют право вести страну в тупик. А эта система рано или поздно приведет в тупик.