Գագիկ Խաչատրյանի դեմ մահափորձի մեջ կասկածվող Ռոբերտ Երիցյանը Չեխիայում ապաստան է ստացել
Հայտնի գործարար Ալբերտ Երիցյանի որդին՝ Ռոբերտ Երիցյանը, որը հետախուզման մեջ է գտնվում Հայաստանի իրավապահների կողմից, ապաստան է ստացել Չեխիայում:
Ինչպես հայտնի է, Երիցյանն անցնում է ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի դեմ մահափորձ կազմակերպելու գործով: 2009-ի մայիսի 23-ին Խաչատրյանին սպանելու անհաջող փորձ էր ձեռնարկվել: 2011-ի հոկտեմբերին դատարանն այս գործով 6 հոգու ազատազրկման էր դատապարտել, իսկ Ռ. Երիցյանի նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել: Վերջինս մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 34-38-305 հոդվածով (պետական գործչի սպանության փորձ կազմակերպելուն դրդելը), որի համար նախատեսվում է 12-20 տարվա կամ ցմահ ազատազրկում:
Ռ. Երիցյանին չեխ իրավապահները ձերբակալել էին 2014-ի հոկտեմբերին, ինչից հետո ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դիմել էր չեխ գործընկերներին՝ Երիցյանին արտահանձնելու համար: Քանի որ տեւական ժամանակ հանձնումից որեւէ նորություն չկար, «Հետքը» գլխավոր դատախազությանը Երիցյանի մասին հարցում էր ուղարկել: ԳԴ-ից հայտնել էին, որ Պրահայի քաղաքային դատարանը որոշել է մերժել Երիցյանին ՀՀ-ին հանձնելու միջնորդությունը: Դատախազության տեղեկացմամբ՝ Երիցյանի նկատմամբ ՀՀ-ում որպես խափանման միջոց է ընտրված կալանավորումը, եւ հայտարարված է հետախուզում, սակայն Քրեական դատավարության օրենսգրքի 31-րդ հոդվածով (մեղադրյալը թաքնվել է քննությունից կամ դատից, կամ նրա գտնվելու վայրն այլ պատճառներով պարզված չէ) ԱԱԾ քննչական վարչության վարույթում գտնվող գործի քնությունը կասեցված է:
Մեր չեխ գործընկերները պարզել են, որ չեխական դատարանը հայկական կողմի միջնորդությունը մերժել է 2015-ի սեպտեմբերի 14-ին: Հիմնավորումը եղել է այն, որ 2015-ի մայիսի 11-ին Ռոբերտ Երիցյանին Չեխիայում տրամադրվել է ապաստան: «Հետքի» գործընկերները ապաստանի մասին հարցում են ուղարկել Չեխիայի ՆԳՆ, սակայն նախարարությունից նշել են, որ իրավասու չեն մեկնաբանել նման հարցեր: Լրագրողները զանգահարել են նաեւ Ռոբերտ Երիցյանին՝ ապաստան հայցելու եւ Պրահայում ունեցած բիզնեսի մասին հարցեր տալու, սակայն նա հրաժարվել է պատասխանել դրանց:
Հիշեցնենք, որ «Հետքի» հրապարակումից հետո Երիցյանների՝ Պրահայում գտնվող հողամասի նոր սեփականատեր դարձավ Հարություն Սարուխանյանը, սակայն չի բացառվում, որ դա իրական տերերին թաքցնելու նպատակ է ունեցել:
Գրել ենք նաեւ, որ Ռ. Երիցյանին Հայաստանին չհանձնելու հավանական պատճառ կարող է լինել այն, որ 2014-ի վերջին Հայաստանը ոչ միայն չարտահանձնեց Չեխիայում հեռակա կարգով 22 տարվա ազատազրկման դատապարտված «օրենքով գող» Անդրանիկ Սողոյանին (հայտնի է որպես «Զապ»), այլեւ ընդհանրապես չեխական դատարանի ակտը չիրագործեց այստեղ՝ Հայաստանում (2015-ի հունվարին Սողոյանը կալանքից ազատ արձակվեց), ինչպես նախատեսվում է մեր օրենսդրությամբ: Այսինքն՝ չեխերի դիրքորոշումը յուրօրինակ պատասխան էր հայկական արդարադատության համակարգին:

Подозреваемый в покушении на Гагика Хачатряна получил убежище в Чехии
Сын известного предпринимателя Альберта Ерицяна Роберт Ерицян, объявленный в розыск правоохранителями Армении, получил убежище в Чехии.
Как известно, Ерицян проходит по делу об организации покушения на бывшего председателя Комитета госдоходов РА Гагика Хачатряна. 23 мая 2009 г. была предпринята неудачная попытка убийства Хачатряна. В рамках данного дела в октябре 2011 г. суд приговорил шесть человек к лишению свободы, а Р.Ерицян был объявлен в розыск. Последний обвиняется в подстрекательстве к попытке убийства государственного деятеля (ст. 34-38-305 УК РА, предусматривающая лишение свободы от 12 до 20 лет или пожизненное заключение).
В октябре 2014 г. чешские правоохранители задержали Р.Ерицяна, после чего Генпрокуратура РА обратилась к чешским коллегам с просьбой о его экстрадиции. Поскольку уже долгое время новых сведений об экстрадиции не было, Hetq.am направил в Генпрокуратуру соответствующий запрос. В полученном ответе говорилось, что городской суд Праги решил отклонить ходатайство об экстрадиции Ерицяна РА.
По данным прокуратуры, в Армении в качестве меры пресечения в отношении Ерицяна избран арест, он объявлен в розыск, однако по ст.31 УК РА (обвиняемый скрывается от следствия или суда, либо его местонахождение не установлено) следствие по делу приостановлено.
Наши коллеги в Чехии выяснили, что 14 сентября 2015 г. чешский суд отклонил ходатайство армянской стороны. Обоснование состояло в том, что 11 мая 2015 г. Роберту Ерицяну было предоставлено убежище в Чехии. Чешские коллеги направили в Министерство внутренних дел запрос о предоставлении убежища Ерицяну, однако там ответили, что не уполномочены комментировать подобные вопросы. Журналисты позвонили и Роберту Ерицяну, у которого поинтересовались его просьбой о получении убежища и бизнесом в Праге, но тот отказался отвечать на эти вопросы.
Напомним, что после публикации Hetq.am новым собственником земельного участка Ерицянов в Праге стал Арутюн Саруханян, однако не исключено, что этот шаг преследовал цель скрыть настоящих владельцев.
Мы писали и о том, что реальной причиной отказа в экстрадиции Р.Ерицяна в Армению могло стать то обстоятельство, что в конце 2014 г. Армения не только не экстрадировала “вора в законе” Андраника Согояна (известного по кличке Зап), который был заочно приговорен в Чехии к 22 годам лишения свободы, но и не выполнила акт чешского суда (в январе 2015 г. Согоян был выпущен на свободу), как это предусмотрено нашим законодательством. Таким образом, позиция чешской стороны стала своего рода ответом на действия системы правосудия Армении.