Ատոմ Էգոյան. «Ցանկանում ենք Հայաստանի մեր հայրենակիցներին ցույց տալ, որ միասնական ենք նրանց հետ»
«Սփյուռքի և ՀՀ հայտնի հայերը՝ հանուն ժողովրդավարության և թափանցիկ ընտրությունների. «ԱրդարությունՀայաստանում» նախաձեռնության առաջիկա քայլերը» թեմայով այսօր կայացած քննարկմանը տեսաձայնային զանգով միացավ նախաձեռնության մյուս անդամ, կանադահայ կինոռեժիսորԱտոմ Էգոյանը: Նա պնդեց, որ սփյուռքահայությունը պետք է գիտակցի իր պատասխանատվությունը՝ ինչ դերակատարություն պետք է ունենա Հայաստանում։
Էգոյանն առանձնացրեց ՀՀ քաղաքացիներին կրթելու հանգամանքը՝ ճիշտ քվեարկել, սակայն ընդգծեց, որ քաղաքացիները ևս պետք է ցանկություն ունենան կրթվելու և հասկանալու՝ ինչպես պետք է տեր կանգնեն իրենց ձայնին։ Այս դեպքում, ըստ կինոռեժիսորի,աշխարհասփյուռ հայությունը պետք է անի ամեն ինչ՝ օգտագործելով բոլոր ռեսուրսները Հայաստանի բարեփոխումներում առաջընթացի հասնելու համար։
Էգոյանի գնահատմամբ՝ այն, ինչ կատարվեց այս տարվա ամռանը՝ ՊՊԾ գնդի գրավման օրերին, ահազանգ էր, թե ինչպես են խախտվում մարդու իրավունքները։ Դիտարկելով այս իրավիճակը՝ նա ասաց, որ ժամանակն է հասկանալ, որ Սփյուռքը պետք է իր գործուն մասնակցությունն ունենա։
«Պարզապես ցանկանում ենք Հայաստանի մեր հայրենակիցներին ցույց տալ, որ միասնական ենք նրանց հետ, որ ցանկանում ենք գործուն մասնակցություն ունենալ Հայաստանի գործընթացներին։ Իհարկե, մենք չենք կարող քվեարկել, բայց այն մարդիկ, ովքեր ունեն երկքաղաքացիություն, պետք է գան Հայաստան ու քվեարկեն. մեզ համար սա շատ կարևոր պահ է՝ ցույց տալու մեր հայրենակիցներին, որ միասնական ենք, որ պատրաստ ենք աջակցել նրանց»,-ասաց կինոռեժիսորը։
Էգոյանը ցավալի համարեց, որ Հայաստանի երիտասարդներն որոշակի անտարբերություն են ցուցաբերում և որ նրանք կարծում են, որ իրադրությունը չի փոխվի։ Այդ պատճառով, «Արդարություն Հայաստանում» նախաձեռնությանը միանալով, ցանկանում է ցույց տալ, որ նրանց կողքին է, պատրաստ է աջակցել, կրթել՝ իրավիճակը փոխելու համար։

Атом Эгоян: “Мы хотим показать нашим соотечественникам в Армении, что солидарны с ними”
К участникам состоявшегося сегодня обсуждения на тему “Известные армяне из Диаспоры и Республики Армения во имя демократии и прозрачных выборов: предстоящие шаги инициативы “Справедливость в Армении” присоединился по скайпу член инициативы, известный кинорежиссер армянского происхождения из Канады Атом Эгоян. Он отметил, что армянство Диаспоры должно чувствовать ответственность за ту роль, которую оно играет в Армении.
Эгоян указал на необходимость научить граждан РА правильно голосовать, но при этом подчеркнул, что сами граждане должны иметь желание учиться этому и понять, как отстоять свои голоса. В этом случае рассеянное по всему миру армянство должно использовать все свои ресурсы, чтобы добиться прогресса в деле осуществления реформ в Армении, добавил кинорежиссер.
По мнению Атома Эгояна, то, что произошло летом этого года, в дни захвата полка ППС, стало сигналом о нарушении прав человека. Касаясь этой ситуации, он заявил: пора понять, что Диаспора должна иметь реальное участие.
“Мы хотим принять действенное участие в происходящих в Армении процессах. Конечно, мы не можем голосовать, но люди, имеющие двойное гражданство, должны приехать в Армению и принять участие в голосовании. Для нас это очень важный момент – показать нашим соотечественникам, что мы солидарны с ними и готовы оказывать содействие”,- сказал кинорежиссер.
Эгоян выразил сожаление по поводу того, что молодежь в Армении в какой-то степени безразлична и считает, что ситуация не изменится. Поэтому, присоединяясь к инициативе “Справедливость в Армении”, известный кинорежиссер хочет показать, что поддерживает их и готов помогать и образовывать с тем, чтобы изменить ситуацию в стране.