Բերդի քաղաքապետը վաճառքի է հանում Առինջի տնամերձ հողամասը
Բերդի քաղաքապետ Հարություն Մանուչարյանը թիվ 41 Ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրում գրառել է 6 անշարժ գույք: Բոլորը սեփականության իրավունք պատկանում են քաղաքապետին:
Մանուչարյանը հայտարարագրել է երկու բնակելի տուն՝ Բերդ քաղաքում եւ Վարագավան գյուղում, կահույքի խանութի պահեստային մաս, բենզալցակայան, Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղում՝ 800 քմ մակերեսով տնամերձ հողամաս, ինչպես նաեւ Բերդ քաղաքում բնակավայրերի կառուցապատման հողամաս: Մանուչարյանի հայտարարագրած միակ շարժական գույքը 1990 թվականի արտադրության ՄԱԶ-5551 մակնիշի ավտոմեքենա է:
«Հետք»-ի հետ զրույցում Բերդի քաղաքապետն ասաց, որ բենզալցակայանը չնայած պատկանում է իրեն, այնտեղ հիմա գործունեություն է իրականացնում իր կնոջը պատկանող «Հարրի գրուպ» ընկերությունը: Այս ընկերությանը «Հետք»-ն ավելի վաղ անդրադարձել է: Ընկերության հիմնադիրը Հարություն Մանուչարյանն է, սակայն 2014թ-ի փետրվարից ընկերության միանձնյա սեփականատեր է դարձել նրա կինը՝ Նաիրա Մանուչարյանը, ով նաև ընկերության տնօրենն է: Բենզալցակայանը Հարություն Մանուչարյանը ձեռք է բերել 10 տարի առաջ:
Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղում 800 քմ մակերեսով տնամերձ հողամասը Մանուչարյանը գնել է 2003 թվականին, երբ աշխատում էր ՀԷՑ-ում, նպատակ ունենալով այնտեղ ամառանոց կառուցել: «Հողամասը Առինջ գյուղի վարչական տարածքում է, սակայն կից է անմիջապես մայրաքաղաքին: Մտածում էի ամառանոց կառուցել, էդպես էլ չկառուցեցի: Հողամասի վրա որեւէ շինարարություն չեմ արել: Եթե հիմա ուզող լինի, կվաճառեմ»,-ասաց Բերդի քաղաքապետը:
Հարությու Մանուչարյանը 17 տարի՝ 1995-2012թթ.. ղեկավարել է ՀԷՑ Բերդի տարածաշրջանային տեղամասի աշխատանքները: Նա 2012թ. սեպտեմբերի 23-ին ընտրվել է Բերդի քաղաքապետ, վերընտրվել՝ 2016 թվականին:

Мэр Берда продает свой приусадебный участок в Ариндже
Мэр города Берд Арутюн Манучарян представил в 41-ю окружную избирательную комиссию декларацию, в которой указал шесть единиц недвижимости, принадлежащих ему на правах собственности.
Манучарян задекларировал также два жилых дома – в Берде и селе Варагаван, склад мебельного магазина, бензозаправочную станцию, приусадебный участок площадью 800 кв.м в селе Ариндж Котайкской области, земельный участок под застройку в городе Берде. В декларации указан также автомобиль МАЗ-5551 1990 г. выпуска.
В беседе с Hetq.am мэр отметил, что хотя безнзозаправочная станция принадлежит ему, там сейчас действует компания “Гарри групп”, которая принадлежит его жене. Учредителем этой компании является Арутюн Манучарян, однако в феврале 2014 г. ее единоличным владельцем стала жена мэра Наира Манучарян, занимающая также пост директора компании. Бензозаправочную станцию Манучарян приобрел 10 лет назад.
Приусадебный участок площадью 800 кв.м в селе Ариндж мэр купил в 2003 г., когда работал в компании “Электросети Армении”. На этом участке Арутюн Манучарян собирался построить дачу. “Земельный участок находится на административной территории села Ариндж, но примыкает к столице. Я думал построить там дачу, но так и не начал строительство. Если найдется покупатель, я продам участок”,- сказал мэр.
В 1995-2012 гг., то есть в течение 17 лет, А.Манучарян руководил в Берде территориальной структурой “ЭСА”. Мэром города он был избран 23 сентября 2012 г., переизбран в 2016-ом.