Լիլիթին պետք է փրկենք (տեսանյութ)
Լիլիթը սկսեց արտասվել, երբ հարցրի ընկերուհիների մասին: Նրա հետ դասարանում ոչ ոք չէր ուզում ընկերություն անել: Նրա կողքին ոչ ոք չէր ուզում նստել: Ըստ երեւույթին, ծնողներն են երեխաներին զգուշացրել հեռու մնալ Լիլիթից. նա հիվանդ է: 10 տարեկան Լիլիթը ամենից շատ նեղվել է հենց դրանից:
Ես սխալ հարց էի տվել աղջնակին ու չգիտեի ինչ անել, որ նրա արցունքերը դադարեն հոսել: Նրան շեղելու համար, եղբոր` Բենիկի հետ փորձեցի զրուցել, բայց նա էլ հարցերիս միայն «այո» կամ «ոչ» էր պատասխանում: Բենիկի մոտ ախտորոշվել է երիկամների նեֆրիտ: Այս կացարանում` վագոն-տնակում, անհնար է հիվանդություն ձեռք չբերել: Թերսնման, մրսելու շարունակականությունը բոլորի առողջությունը քայքայել է: Այս ընտանքի ճակատագրի անիվը կարծես հետ է պտտվում` իր հետեից քարշ տալով տան բոլոր անդամներին:
Լիլիթի մայրը` Կարինե Սարգսյանը | Լիլիթը |
Երեխաների մայրը` Կարինեն, ամբողջ ընթացքում մի կողմ քաշված լուռ արտասվում էր: Ամուսինը մահացել է ու ամբողջ հոգսը մնացել է այդ կնոջ ուսերին: Մորաքույրը` Նարինեն, անընդհատ պատմում է մանրամասներ` բժիշկներից, երեխաներից, մարդկանցից, ովքեր օգնել են, իր` զանազան բարերաների, գերատեսչությունների, հոգեւորականների գրած նամակներից, մեջբերում անում նրանց պատասխաններից: Նա չի թողնում, որ տանը որեւէ մեկն ընկրկի:
Լիլիթի մորաքույրը` Նարինե Սարգսյանը |
«Ես ամեն ինչ անելու եմ նրա մանկությունը փրկելու համար»,- ասում է Նարինեն: Իսկ Լիլիթի մանկությունը լցված է անտանելի ցավերով, շնչահեղձությամբ, դեղերով: Լիլիթը մահճակալին կուչ եկած, վախվորած նայում է դեպի մեզ: Չգիտեմ` ինչ է մտածում նա, հնարավոր է` ուզում է, որ մենք արագ հեռանանք, որ կարողանա հանգիստ պառկել, չգիտեմ: Սարսափում ես` կարդալով, լսելով զանազան պաշտոնյաներից, մեր 1710-ամյա եկեղեցուց այս աղջկա մոր խնդրանքներին ուղարկված կամ հեռախոսով տրված պատասխանները:
Ես արդեն չէի լսում Լիլիթի մորաքրոջ պատմածները. ի՞նչ արժե իմ լրագրությունը, եթե ես չեմ կարող իմ գրածով փոխել Լիլիթի կյանքը: Երեկ հրապարակվեց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հեռուստամարաթոնի արդյունքները` մոտ 12 մլն դոլար է հանգանակվել: Լիլիթի ընտանիքը գյուղի խանութին պարտք է մոտ 300 հազար դրամ, ձմեռվա վառելիք տանը չկա, ուտելիք` չունեն: Ես մտածում եմ` Հիմնադրամում կա՞ մեկը, որ արձագանքի այս աղջկա հարզատների կոչին: Հետո միանգամից սթափվում եմ, եթե լիներ` վաղուց կարձագանքեր, այնտեղ «գլոբալ» խնդիրներ են լուծում: Տասնյակ մարդիկ մեր հրապարակմանը արձագանքել են, ուզում են օգնել Լիլիթին, բայց դա լուծում չէ` շորեր, ուտելիք տանելով մենք մի քիչ, մի քանի շաբաթով, կամ ամսով կլուծենք ինչ-որ խնդիրներ:
Լիլիթը, 8-ամյա Բենիկը և տատը` Նինա Բաբախանյանը |
Պետք է ստիպել, որ պետությունը կատարի իր պարտականությունները: Պետությունը դեռ տարիներ առաջ կարող էր այս ընտանքին տուն տրամադրել, քանի որ բնական աղետ էր եղել, ստորգետնյա ջրերը բարձրացել են, նրանց տունը հայտնվել է ջրերի մեջ, տան հիմքը նստել է, պատերից մեկը քանդվել է, եւ մարզպետարանի հանձնաժողովն արգելել է այնտեղ ապրել: Ընտանիքին երկու հին վագոն-տնակ է հատկացվել, եւ դրանցում իրենց առողջությունն են կորցնում ընտանիքի անդամները:
Պետությունը գոնե հիմա պետք է կատարի իր պարտավորությունը: Կառավարությունը ընդամենը մի որոշում պիտի կայացներ` հող եւ գումար հատկացնել բնական աղետից տունը կորցրած ընտանիքին` նոր տուն կառուցել համար: Կառավարությունը դա կարող է անել: Բայց կառավարությանը պետք է փաստաթղթեր ներկայացնի, հիմնավորում տանի Արարատի մարզպետը: Բայց մի՞թե մարզպետին, կամ մեկ այլ պաշտոնյայի, կարող է հետաքրքրել մի ընտանիքի, տասնամյա Լիլիթի, նրա եղբոր, մոր, տատի ճակատագիրը: Իհարկե ոչ: Նրանք բոլորը «գլոբալ» խնդիրներ են լուծում: Տասնամյա Լիլիթի, նրա ընտանիքի ճակատագիրը պետության համար չի կարող խնդիր դառնալ, որովհետեւ պետական պաշտոնյաները լծված են միայն մեկ բանի`իրենց բիզնեսի ընդլայնմանը:
Վագոն-տնակը, որտեղ ապրում է Լիլիթն իր ընտանիքի հետ |
Տնակից դուրս գալուց առաջ փորձում եմ Լիլիթին նորից խոսացնել: «Դպրոցը որ ավարտես ի՞նչ ես անելու»,-հարցնում եմ նրան: «Բժիշկ եմ դառնալու, իմ բժիշկի նման»,-ասում է Լիլիթը: Լիլիթն իր բժշկուհու` Սաթիկ Հարությունյանի հետ մտերմացել է ու ուզում է նմանվել նրան: Լիլիթի բժշկուհու կերպարը հենման կետ դարձավ նաեւ ինձ համար, Լիլիթը խոսել սկսեց: Ինչ լավ է, որ Սաթիկ Հարությունյանի մասին իմացա, որովհետեւ, երբ Լիլիթը խոսում էր նրա մասին, աչքերում լույս տեսա, դեմքին ժպիտ հայտնվեց:

Мы должны спасти Лилит (видео)
Лилит заплакала, когда я спросил ее о подружках. В классе с ней никто не хотел дружить. Рядом с ней никто не хотел сидеть. По всей видимости, родители предупредили детей, чтобы они держались подальше от Лилит – она больна. 10-летняя Лилит больше всего переживала из-за этого.
Я задал девочке неправильный вопрос и не знал, как сделать так, чтобы у нее перестали течь слезы. Чтобы отвлечь Лилит, я попытался побеседовать с ее братом Беником, но и он на мои вопросы отвечал односложно – "да" или "нет". У Беника нашли болезнь почек – нефрит. В вагончике, где живет эта семья, не подхватить болезнь невозможно. Постоянное недоедание, холод пошатнули здоровье всех обитателей этой времянки. Колесо фортуны семьи, казалось, крутится в обратном направлении, таща за собой всех ее членов.
Мать Лилит Карине Саркисян |
Лилит |
Мать детей, Карине, все это время, сидя в сторонке, молча плакала. Муж умер, и все заботы легли на плечи этой женщины. Тетя Лилит, Нарине, все время рассказывает подробности – о врачах, о детях, о людях, которые им помогли, о письмах, адресованных благотворителям, организациям, священнослужителям, цитирует выдержки из их ответов. Она никому из родных не дает отчаяться.
Тетя Лилит Нарине Саркисян |
"Я все сделаю, чтобы спасти ее детство",- говорит Нарине. А детство Лилит заполнено невыносимой болью, одышкой, лекарствами... Лилит, съежившись на кровати, робко смотрит в нашу сторону. Не знаю, о чем она думает, может, хочет, чтобы мы поскорее ушли, чтобы она могла спокойно прилечь. Не знаю... Когда читаешь присланные ответы или слышишь, что сказали по телефону те или иные чиновники и представители нашей 1710-летней церкви, то становится страшно.
Я уже не слушал рассказ Нарине – чего стоит моя журналистика, если своими статьями я не могу изменить жизнь Лилит. Вчера были обнародованы результаты телемарафона Общеармянского фонда "Айастан" – было собрано около 12 млн долларов. Семья Лилит задолжала сельскому магазину около 300 тысяч драмов, в доме нет дров на зиму, нет еды. Я подумал о том, найдется ли в фонде хотя бы один человек, который отреагирует на призыв родных этой девочки. А потом понял: если б такой человек был, он бы давно отреагировал. Там решают "глобальные" проблемы.
Лилит, 8-летний Беник и бабушка Нина Бабаханян |
На нашу публикацию отреагировали десятки людей, они хотят помочь Лилит. Но это не выход из ситуации – доставив одежду, еду, мы лишь на несколько недель или на месяц решим какие-то проблемы.
Необходимо добиться того, чтобы государство выполняло свои обязанности. Государство еще несколько лет назад могло предоставить этой семье жилье, поскольку из-за стихийного бедствия грунтовые воды стали заливать дом, фундамент осел, одна из стен обвалилась, и комиссия из областной администрации запретила там жить. Семье были выделены два стареньких вагончика, где члены семьи постепенно теряют свое здоровье.
Государство хотя бы сейчас должно выполнить свои обязанности. Правительству нужно принять лишь одно решение: выделить семье, потерявшей жилье из-за стихийного бедствия, деньги и землю для строительства нового дома. Правительство может это сделать. Но документы и обоснование правительству должен предоставить губернатор Арарата. А разве губернатора или какого-либо другого чиновника может заинтересовать судьба одной семьи, 10-летней Лилит, ее брата, матери, бабушки? Конечно нет. Все они решают "глобальные" вопросы. Судьба 10-летней Лилит и ее семьи не может заинтересовать и государство, потому что госчиновники заняты только одним – расширением своего бизнеса.
Вагончик, в котором Лилит живет со своей семьей |
Перед тем, как уйти, пытаюсь вновь разговорить Лилит. "Когда окончишь школу, что будешь делать?",- спрашиваю я девочку. "Стану врачом, как мой врач",- говорит Лилит. Она очень подружилась со своим лечащим врачом – Сатик Арутюнян и хочет быть похожей на нее. Образ врача стал отправной точкой и для меня – Лилит начала говорить. Как хорошо, что я узнал про Сатик Арутюнян, потому что когда Лилит заговорила о ней, в ее глазах я увидел свет, а на лице появилась улыбка.