Գիտնականն առաջարկում է Հայաստանի պաշտպանության ոլորտը բարելավել գիտության միջոցով
«ԱՐՓԱ» ինստիտուտի կողմից գիտության ոլորտում կազմակերպվող նորարարության մրցույթը կարող է դադարեցվել հայտերի նվազման պատճառով:
Մրցույթը կազմակերպվում է 2007-ից, նախաձեռնողը Լոս Անջելեսում հիմնված «ԱՐՓԱ» ինստիտուտն է (Հայաստանի համար վերլուծահետազոտական և պլանավորման աշխատանքների իրականացման ինստիտուտ է՝ Analysis Research and Planning for Armenia: Հիմնվել է 1992 թ.-ին): Ինստիտուտի նախագահը Կալիֆոռնիայի Նորթրիջի համալսարանի դասախոս, ինքնաշխատ համակարգերի կառավարման բնագավառի մասնագետ Հակոբ Փանոսյանն է:
Մրցույթի գլխավոր պայմանը նորարարություն ներկայացնել ու գործնականում հիմնավորելն է, այսինքն՝ նորարարությունը պետք է կիրառելի դառնա: Այն անցկացվում է ուսանողների և ասպիրանտների շրջանում՝ ճարտարագիտության, բժշկության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Օրինակ, նախանցյալ տարի գենետիկայի ոլորտում ալֆգորիթմ էին մշակել, որը ճշգրտորեն չափում է գեների ծայրերում գտնվող պոլիմերները: Եթե այդ պոլիմերները կարճ են, ուրեմն, մարդը առողջական խնդիրներ ունի: Այս գյուտով արդեն հետաքրքրվել են օտարերկրյա ինստիտուտներ ու բժշկական կենտրոններ:
Ինչո՞ւ է նվազել հայտերի թիվը
Ամերիկաբնակ գիտնականն ասում է, որ մրցույթի անցկացման առաջին տարիներին բավականին շատ հայտեր էին ստանում: Անցյալ տարի, սակայն, ընդամենը 3 հայտ են ստացել, և մրցանակ չեն տվել: Մրցույթի հանդեպ հետաքրքրության նվազման մի քանի պատճառներ կա: Համենայն դեպս, այս մասին պարզել են համալսարանների դասախոսների հետ զրույցներից: «Ոմանք ասում են, որ Հայաստանում հետաքրքրությունը գիտության հանդեպ պակասել է, ոմանք ասում են՝ այստեղի գիտական մակարդակն այդքան բարձր չէ, որպեսզի առանց դասախոսների օգնության գիտական նորարարություն բերեն: Դասախոսներն էլ այնքան մոտիվացված չեն, որ ցանկանան աշխատեն»,- նկատում է գիտնականը, հետո շարունակում, որ ձախողված ուսանողները հաճախ դուրս չեն մնում վճարման հարցի պատճառով: Այսպիսի կարծիք Հ. Փանոսյանը լսել է համալսարանների պրոֆեսորների հետ հանդիպումների ժամանակ:
«Այս ամենի մեջ ճշմարտություն երևի կա: Կամ ուսանողների կողմից նոր բան ստեղծելու մոտիվացիա չկա, կամ գիտության հանդեպ զգացումները փոխված են, կամ էլ հնացած են պրոֆեսորների մոտեցումները, և նոր ասելիք չկա: Չգիտեմ, ես էլ չգիտեմ, բայց իմ կարծիքով, կարևոր է գիտությունն ու տեխնոգոլիան Հայաստանի տնտեսությունը զարգացնելու համար»,- նշում է նա:
Որպեսզի Հայաստանի տնտեսությունը զարգանա
Գիտնականը շեշտում է, որ Հայաստանի տնտեսության համար շատ կարևոր է գիտության և տեխնոլոգիայի բնագավառի զարգացումը. «Միակ բնագավառը, որ զարգացնում է տնտեսությունը, արտադրողական բնագավառն է, ինժեներականը և տեխնոլոգիան է: Ուրիշ բան պետք չէ, գիտությունը զարգացնելն է պետք: Դրա համար լաբորատորիաներ են պետք, մասնագետներ են պետք, փորձարկումներ ենք պետք, գյուղտարարության մասին մտածել է պետք, գյուտեր են պետք»: Ըստ նրա՝ այսօր Իսրայելը թվային համեմատությամբ ամենաշատ գյուտերն է արարում աշխարհում:
Հայաստանում աշխատող գիտնականներին Հակոբ Փանոսյանը խորհուրդ է տալիս չսպասել, որ կառավարությունը միջոցներ ձեռնարկի, այլ դիմել՝ օտարերկրյա դրամաշնորհներ ստանալու համար, իրականացնել իրենց գիտական նպատակը: Աշխատող մարդը, ասում է, ձևը գտնում է, իսկ եթե հուսահատ ես կամ ամենօրյա արածովդ բավարարվում ես՝ գնում ես լսարան, դաս տալիս և տուն գնում, ապա դա չի նշանակում, որ գիտությամբ ես զբաղվում:
Ամերիկայում, օրինակ, եթե պրոֆեսորները նորություն չբերեն, գիտական հոդվածներ չտպագրեն, հետազոտություններ չանեն, կամ կհեռացնեն համալսարաններից, կամ կմնան նույն տեղում՝ առանց հավելումների: Հայաստանում պրոֆեսորի հասկացությունն այլ է՝ դասախոսը գնում է միայն դաս տալու համար: Փանոսյանի համոզմամբ՝ դա պետք է փոխվի: Երկրորդն այն կարծրատիպն է, թե գիտնականը միայն տեսականի մասին պետք է մտածի: «Տակավին հին մտածողություն կա, որ եթե մենք լավ ենք տեսական բաների մեջ, ուրեմն, գիտնական ենք: Այսօրվա աշխարհի մեջ այդ չէ գիտնականը: Գիտնականը ոչ միայն լավ է տեսականի մեջ, այլև գործնական ուղղությամբ կմտածի: Որոշ արտադրանքի հետևից կգնա, եթե նյութ ես արտադրում, պիտի փորձեր անես, հիմնավորես»,- նշում է նա: Ապա շարունակում է, որ եթե չես հիմնավորում նորարարությունդ, ապա գյուտդ այլևս իմաստ չունի:
Գիտության նկատմամբ վերաբերմունքը, նրա կարծիքով, պետք է սկսել դպրոցներից: Որպես օրինակ նշում է, որ Երևանում 40 դպրոցների տնօրենների և ուսուցիչների համար 4-ժամյա դասընթաց էր կազմակերպել, որտեղ խոսել է գիտական գործերից: Մասնակիցներին հանձնարարել էր թղթե ինքնաթիռներ պատրաստել և որոշել, որ մոդելն է ամենահաջողվածը, ինչով է պայմանավորված ամենաերկար թռիչքը՝ թևերի երկարությունից, ձևից և այլն:
Փոքր բիզնեսով զբաղվողներին շուտով վարկեր են տրամադրելու: Հայտատուները պիտի հիմնավոր բիզնես ծրագիր ներկայացնեն և համոզեն, որ շահութաբեր է լինելու գործը:
Երբ գիտության ոլորտի մասին անցյալով ենք խոսում
Հակոբ Փանոսյանը համաձայնում է այս մտքի հետ, ասում է՝ այո, ներկայի մասին շատ չեն խոսում, որովհետև Հայաստանում գիտության ներկան ինչ-որ տեղ սովետական մոտեցումների շարունակությունն է, դժբախտաբար: Այնուհետ ավելացնում է, որ այդ համակարգն այլևս արդյունավետ չէ այս դարաշրջանում, պետք է փոխվի:
«Շատ ինստիտուտներ իրենց աշխատանքով նման են, թեև տարբեր են: Ինչո՞ւ են նմանվում, դա չեմ հասկանում: Եվ հետո այդ ինստիտուտներում ամեն գիտնական ինքն իրենով է աշխատում, ասում են՝ իմ լաբորատորիան, ես այս սարքը գնեցի...: Կարծես, դա իրենն է, այլ ոչ թե ինստիտուտինը: Գուցե շատ կարևոր սարք ունենա, որն ուրիշ մեկը չի կարող օգտագործել: Իսկ ինչո՞ւ ես այդ սարքը չեմ կարող օգտագործել, եթե բոլոր ինստիտուտները պետական են: Այս ամենը պետք է վերանայել»,- ասում է նա:
Ամերիկաբնակ գիտնականի խոսքով՝ հայաստանյան գիտության ոլորտը պետք է բարելավվի, այլապես այսպես շարունակել հնարավոր չէ: Առաջարկում է ստեղծել մասնագետների հատուկ մարմին և ուսումնասիրել, թե Հայաստանում որ բնագավառները կարող են զարգացնել գիտության միջոցով:
«Օրինակ, իմ կարծիքով, կարևորագույն խնդիրը Հայաստանի պաշտպանությունն է: Մեր գիտական բոլոր աշխատանքներն անպայման պետք է բաժին բերեն Հայաստանի պաշտպանությանը»,- նշում է Հ. Փանոսյանը: Ըստ նրա՝ եթե մեկը տեսություն է գրել, ապա անպայման պետք է արդյունք տա, փարձարկումներ անի, հետազոտություն իրականացնի, կարճ ասած՝ պետք է հզորացնել գիտության կիրառական բաժինը:
Ասում է, որ այո, այսօր Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, կարծես, բավականին զարգացած են, բայց այդ ոլորտում հետազոտողներ դեռևս չկան, արտադրում են անձինք, ովքեր ծրագրավորում գիտեն, հիմնարար գիտելիքներ ունեն և գնում են աշխատելու, ասենք, «Սինոփսիսում»: Այդ բնագավառի մեջ, սակայն, ըստ զրուցակցիս, առաջադիմություն չի արձանագրվում ոչ մի ձևով. «Այո, գործ կստեղծվի, լավ է, բայց իմ կարծիքով, այդ ինստիտուտները, համալսարանները պետք է հատուկ հետազոտողներ ունենան, օրինակ, վիրտուալ ցանցում ունենան մարդիկ, ովքեր նորություններ կբերեն»: Համալսարանը միայն դաս տալու տեղ չէ, այնտեղ, ամերիկաբնակ գիտնականի խոսքով, ուսանողը պետք է հնարավորություն ունենա հետազոտություններ անելու:
Կրթության և գիտության նախարարին առաջարկներ են ներկայացրել, խոստացել է համագործակցել: Երկու տարի առաջ Հ. Փանոսյանը հանդիպել էր նաև ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին: Նրան ներկայացրել էին գիտության միջոցով պաշտպանության ոլորը բարելավելու ուղիներ: Գիտնականն ասում է, որ ՊՆ-ում խանդավառված էին, բայց մինչ օրս այդպես էլ չեն արձագանքել՝ առաջարկները կիրառելու համար:

Ученый предлагает повысить обороноспособность Армении с помощью науки
Организуемый Институтом “АРПА” конкурс научных инноваций, возможно, больше не будет проводиться из-за сокращения количества заявок.
Конкурс проводился с 2007 г., его инициатором стал основанный в 1992 г. в Лос-Анджелесе Институт “АРПА” (Институт анализа, исследований и планирования для Армении - Analysis Research and Planning for Armenia). Руководителем “АРПА” является преподаватель калифорнийского университета Нортриджа Акоп Пансян.
Главным условием конкурса было представление инноваций и их практическое обоснование. В конкурсе могли участвовать студенты и аспиранты, специализирующиеся в инженерии, медицине, иноформационных технологиях. В прошлом году, например, в сфере генетики был разработан алгоритм, в точности измеряющий полимеры на концах генов. Этим изобретением уже заинтересовались зарубежные институты и медицинские центры.
Почему сократилось количество заявок
По словам ученого из Америки, в первые годы заявок на участие в конкурсе было очень много. Однако в прошлом году поступило всего три заявки, поэтому премия не была присуждена. Потеря интереса к конкурсу обусловлена тремя причинами. “Некоторые утверждают, что в Армении уменьшился интерес к науке, другие говорят, что здесь уровень науки не очень высокий, поэтому предлагать научные инновации без помощи преподавателей невозможно. А преподаватели не мотивированы, поэтому не хотят работать “,- сказал А.Паносян, отметив, что не добивающиеся успеха студенты не исключаются из университета, так как платят за обучение.
“Во всем этом, наверное, есть доля истины. Или у студентов нет мотивации создавать что-то новое, или изменилось отношение к науке, или подходы профессоров устарели. Между тем наука и технологии имеют важное значение для развития экономики Армении”,- подчеркнул Акоп Паносян.
Чтобы армянская экономика развивалась…
Для экономики Армении очень важно развитие науки и технологий, утверждает ученый. “Необходимо развивать науку. Для этого нужны лаборатории, специалисты, испытания. Нужно думать об изобретениях”, - говорит Паносян. По его словам, на сегодняшний день больше всего изобретений во всем мире предлают в Израиле.
Работающим в Армении ученым Акоп Паносян советует не ждать финансовой помощи от правительства, а обращаться для получения зарубежных грантов и осуществлять свои научные цели.
Если в Америке профессор не предлагает какую-либо инновацию, не публикует научные статьи или не занимается исследованиями, то его либо исключают из университета, либо не продвигают в карьере. В Армении преподаватель идет в университет только для того, чтобы читать лекции, говорит Паносян. Другое стереотипное мнение состоит в том, что ученому нужно заниматься только теорией. “Сегодня ученый должен заниматься не только теорией, но и практической деятельностью. Если он создает какой-либо материал, то должен испытать его, представить обоснование”,- говорит Акоп Паносян.
По его мнению, отношение к науке необходимо начинать формировать еще со школы. В Ереване для директоров и учителей 40 школ был организован 4-часовой семинар, участникам которого было предложено изготовить из бумаги самолетики и определить, какая модель самая удачная и чем обусловлена продолжительность полета – длиной крыльев, их формой и т.д.
В ближайшее время лицам, занимающимся малым бизнесом, будут выделены кредиты. Заявкодатели должны будут представить обоснованную бизнес-программу и доказать, что их дело будет прибыльным.
Когда о сфере науки говорят в прошедшем времени
Акоп Паносян согласен с тем, что сегодняшнее состояние науки в Армении является отражением советских подходов. Вместе с тем он отмечает, что эта система уже неэффективна и подлежит изменению.
Сфера науки в Армении нуждается в реформировании, поскольку продолжать работать сегодняшними методами уже невозможно, считает ученый. Он предлагает создать специальный орган, который займется изучением того, какие сферы в Армении можно развивать с помощью науки.
“На мой взгляд, важнейшей проблемой является обороноспособность страны. Все наши научные работы должны затрагивать сферу обороны Армении”,- говорит Акоп Паносян, отмечая необходимость повышения прикладного значения науки.
По словам ученого, в Армении информационные технологии как будто достаточно развиты, однако в этой сфере пока нет исследователей, поэтому прогресс не наблюдается: “Институты, университеты должны иметь специальных исследователей, людей в виртуальной сети, которые будут предлагать что-то новое”. Университет предназначен не только для чтения лекций, студенты должны иметь возможность заниматься исследовательской работой, уверяет Паносян.
Министр образования и науки РА, которому были представлены предложения, пообещал наладить сотрудничество. А два года назад Акоп Паносян встретился с бывшим министром обороны РА Сейраном Оганяном, изложил ему пути повышения обороноспособности с помощью науки. В оборонном ведомстве были воодушевлены, однако до сих пор не отреагировали, чтобы осуществить предложения ученого.