ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանի մայրը՝ հէկի բիզնեսում
«Հովթեր» ՍՊԸ-ն Կոտայքի մարզի վարչական տարածքում՝ Հրազդան գետի վրա ցանկանում է փոքր հէկ կառուցել: «Արգել-1» անվամբ հէկի կառուցման նպատակով ընկերությունը բնապահպանության նախարարություն է ներկայացրել ջրօգտագործման թույլտվության նախագիծը:
«Հովթեր» ՍՊԸ-ն 2010 թվականին հիմնադրված ընկերություն է: Համաձայն ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների, ընկերության երկու բաժնետերերը՝ Անահիտ Սարգսի Կարապետյանը և Կարեն Հովհաննեսի Համբարձումյանը հավասարապես կիսում են բաժնեմասը: Անահիտ Կարապետյանը պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանի մայրն է, գրանցված է նույն հասցեում:
Կարեն Հովհաննեսի Համբարձումյանը նաւ ընկերության տնօրենն է: Ըստ ամենայնի, Վերջինս Վահե Էնֆիաջյանի ընկերն է, ևաև ԲՀԿ-ական է: 2012 թվականի «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության համամասնական ցուցակում էր՝ 162-րդը: Կարեն Համբարձումյանը սիսիանցի է: Սիսիանի քաղաքապետ Աղասի Հակոբջանյանի փեսան է:
«Հովթեր» ՍՊԸ-ն Սիսիան քաղաքում իրականացնում է նաև ընդհանուր օգտագործման ավտոմոբիրլային տրանպորտով ուղևորների կանոնավոր փոխադրում:
Բացի դրանից, ընկերությունը մանսակցնում է նաև գնումներին: Այս տարի «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ն «Հովթեր» ՍՊԸ-ի հետ ծառայությունների մատուցման պայմանագիր է կնքել: Այն է՝ «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ի կարիքների համար ընկերության Հարավ-արևելյան տարածքային մասնաճյուղի պոմպակայանների, ՋՄԿ-ների, քլորակայանների, ջրընդունիչների և ՕԿՋ-ների սանիտարական գոտիների տարածքների բարեկարգ վիճակի պահպանման և խնամքի՝ խոտհնձի, աղբի արտահանման, բարեկարգման և սանիտարական այլ կանխարգելիչ աշխատանքների կատարման ծառայությունների գնման պայմանագիր: Արժեքը կազմել է 3 մլն դրամ:
Վահե Էնֆիաջյանի մայրը, որպես պատգամավորի ծնող, հայտարարագիր է ներկայացնում: Սակայն նրա՝ 5 տարվա հայտարարագրերից որևէ մեկում նշում չկա, որ վերջինս շահաբաժին կամ եկամուտ է ստացել «Հովթեր» ՍՊԸ-ից:
Վահե Էնֆիաջյանից փորձեցինք ճշտել, թե ինչ առնչություն ունի «Հովթեր» ՍՊԸ-ի հետ: Վերջինս պատասխանեց, որ ինքն անձամբ առնչություն չունի և հետաքրքրվեց, թե ինչ խնդիր կա: Մեր դիտարկմանը, թե պատգամավորի մայրը 50 տոկոս բաժնեմաս ունի ընկերությունում, որի մասին հայտարարգրում նշում չկա, պատախանեց. «Կարծում եմ՝ Ձեր տեղեկությունները ճշգրիտ չեն»: Թե տեղեկությունների որ մասին էին վերաբերում պատգամավորի ասած անճշտությունները, այլևս չարձագանքեց՝ նշելով, որ Հայաստանում չէ և իրեն հիմա հարմար չէ պատասխանել:
Մանրամասներ, թե որտեղ և ինչ հզորության հէկ է կառուցվելու, դեռևս չկան: Ընկերությունը հէկ կառուցելու գործընթացը նոր է սկսում:

Мать депутата от партии “Процветающая Армения” Ваге Энфиаджяна строит малую ГЭС
ООО “Овтер” намерено построить малую ГЭС на реке Раздан в Котайкской области. С целью строительства ГЭС “Аргел-1” компания представило в Минэкологии проект разрешения на водопользование.
ООО “Овтер” было основано в 2010 г. По данным госреестра юридических лиц Министерства юстиции РА компания имеет двух акционеров – Анаит Карапетян и Карен Амбарцумян, которые поровну делят между собой акции. Анаит Карапетян – мать депутата Национального Собрания от партии “Процветающая Армения” Ваге Энфиаджяна.
Карен Амбарцумян является также директором компании. Судя по всему, он друг и однопартиец Энфиаджяна. В 2012 г. Амбарцумян был 162-м в пропорциональном списке партии. Он родом из Сисиана и приходится зятем мэру города Агаси Акопджаняну.
В Сисиане ООО “Овтер” осуществляет также регулярные пассажироперевозки автомобильным транспортом общего пользования. Кроме того, компания участвует в закупках. В этом году ЗАО “Армводоканал” и ООО “Овтер” заключили между собой договор об оказании услуг. Стоимость договора составила 3 млн драмов.
Анаит Карапетян как мать депутата парламента представляет декларации. Однако за последние 5 лет ни в одной из ее деклараций не указано, что г-жа Карапетян получала дивиденды или доходы от ООО “Овтер”.
Мы попытались выяснить у Ваге Энфиаджяна, какое отношение он имеет к указанной компании. Последний ответил, что лично он никакого отношения не имеет, и поинтересовался, в чем дело. В ответ на сообщение о том, что его мать владеет 50 процентами акций компании, о чем ни в одной декларации не указано, наш собеседник сказал, что мы располагаем неточными сведениями. На вопрос, какие сведения депутат считает неточными, ответ не последовал. Энфиаджян лишь сказал, что отсутствует из Армении и не может отвечать на наши вопросы.
Более подробной информации о том, где должна быть построена ГЭС и какова ее мощность, пока нет. Компания только приступила к строительству электростанции.