Հայաստանում ռազմարդյունաբերության պետական համակարգված քաղաքականությունը բացակայել է
Պաշտպանության նախարարությունը մշակել եւ գործադիր մարմնի քննարկմանն է ներկայացրել ռազմական կարիքների համար պետական պատվերի եւ նրա հիմնական ցուցանիշների ձեւավորման կարգը: Եվ, ինչպես նշված է նախարարության կողմից մշակված հայեցակարգում, պարզվում է, որ Հայաստանում անկախ պետականության կայացման տարիներին տնտեսությունը վերակազմավորել է առանց ռազմարդյունաբերության պետական համակարգված քաղաքականության եւ զարգացման հստակ ծրագրերի: Եվ այդպես՝ 25 տարի:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս արտադրման, նորոգման կամ օգտահանման, ինչպես նաեւ միջնորդների կողմից մատակարարման ենթակա ռազմական ապրանքները եւ գույքը ռազմական կարիքների համար պետական պատվերում չեն ընդգրկվելու: Ռազմական կարիքների համար պետական պատվերը ձեւավորելու է Ռազմարդյունաբերական համալիրի կողմից հերթական ֆինանսական տարվա եւ պլանային ժամանակահատվածի պետական բյուջեի նախագիծը կազմելիս:
Կմշակվի պլան-ժամանակացույց, որտեղ սահմանվում են նախատեսվող միջոցառումները, կատարման ժամկետները, կատարողները և ներկայացվող փաստաթղթերը:
Նման կարգի մշակմամբ, ՊՆ-ն նպատակ ունի հիմք դնել Հայաստանի ռազմարդյունաբերության ոլորտի աշխատանքների համակարգմանը եւ պաշտպանական միասնական քաղաքականության իրականացմանը:

В Армении отсутствовала скоординированная государственная политика в сфере военной промышленности
Министерство обороны РА разработало и представило на обсуждение правительства порядок формирования госзаказа на военные нужды и его основные показатели. Как отмечено в представленной концепции, в годы становления в Армении независимой государственности экономика была реорганизована без учета скоординированной государственной политики и конкретных программ для военной промышленности. Так продолжалось на протяжении 25 лет.
Теперь же военные товары и имущество на военные нужды, подлежащие производству, ремонту за пределами Республики Армения, а также поставкам со стороны посредников, не будут включены в госзаказ. Государственный заказ на военные нужды будет формироваться в процессе разработки Военно-промышленным комплексом проекта госбюджета на очередной финансовый год и плановый период.
Разработкой подобного порядка Минобороны преследует цель заложить основы для координации работ в сфере военной промышленности Армении и реализации единой оборонной политики.