Նոր կառավարության մեծամասնությունն անկուսակցական է (ինֆոգրաֆիկա)
Նոր նախարարների նշանակումների եւ գործողների վերանշանակումների արդյունքում՝ կառավարության կազմը քաղաքական կառուցվածքի փոփոխության է ենթարկվել: Նոր կառավարությունում, ի տարբերություն նախորդի, անկուսակցականներն ավելի մեծ թիվ են կազմում: Դա տեղի է ունեցել հանրապետական նախարարների թվի կրճատման հաշվին:
19 նախարարներից իննը նորանշանակ են համարվում, բայց դա էլ պայմանական է: Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանը մինչ այս մեկ անգամ արդեն եղել է նախարար եւ, փաստորեն, կառավարությունում նոր մարդ չէ: 19 նախարարներից իննը, ներառյալ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, որը փաստացի ոչ թե որեւէ նախարարություն է ղեկավարում, այլ՝ կառավարության աշխատակազմը, մնացել են իրենց պաշտոններին: Իսկ մասնագիտությամբ տնտեսագետ Արծվիկ Մինասյանը, որը նախորդ կառավարության կազմում ղեկավարում էր Էկոնոմիկայի նախարարությունը, թերեւս կոալիցիոն գործընկերության տրամաբանության եւ պահանջների շրջանակներում, ազատվելով իր արդեն նախկին պաշտոնից, նշանակվել է բնապահպանության նախարար:
Նոր կառավարության կազմը՝ ներառյալ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, ըստ կուսակցական պատկանելության ներկայացված է ստորեւ:

В новом правительстве беспартийные министры составляют большинство
В результате назначения новых и переназначения действующих министров в составе правительства произошло изменение политической структуры. В новом правительстве в отличие от предыдущего увеличилось число беспартийных. Это произошло за счет сокращения числа министров-республиканцев.
Девять из 19 членов кабмина являются новыми относительно. Так, министр спорта и по вопросам молодежи Рачья Ростомян ранее уже занимал эту должность, поэтому его нельзя считать новым человеком в правительстве. Девять из 19 министров, включая министра- руководителя аппарата правительства Давида Арутюняна, сохранили свои должности. Экономист по специальности Арцвик Минасян, занимавший в предыдущем правительства пост министра экономики, по всей видимости, с учетом логики и требований коалиционного партнерства освобожден от занимаемой должности и назначен министром экологии.
Ниже представляем состав нового правительства во главе с премьер-министром Кареном Карапетяном в соответствии с партийной принадлежностью.