Նախընտրական «վետո». արգելվել է ջավախքցու մուտքը Վրաստան
Ջավախքցի Գեորգի Մեծոյանին վրացի սահմանապահները թույլ չեն տվել մուտք գործել Վրաստան: Նա սեպտեմբերի 26-ին հայ-վրացական Բավրայի (Նինոծմինդայի), իսկ երեկ Սադախլոյի անցակետով ցանկացել է մուտք գործել Վրաստան, մասնավորապես՝ Ջավախք, սակայն վրացի սահմանապահները երկու անցակետերում էլ նույն պատճառաբանությունն են արել՝ Թբիլիսիից նրան ներս չթողնելու հրաման ունեն: Թե ինչ հրաման է և ինչու է կոնկրետ Գեորգիի մուտքն արգելվել, ոչինչ չեն պարզաբանել: «Չեն թողնում, որ տուն գնամ»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասում է Գեորգին:
Գեորգին Ախալքալաքից է: Ծնվել և ապրել է այնտեղ: Արտագնա աշխատանքի նպատակով գրեթե ամեն տարի մեկնում է ՌԴ, և 2007-ից ՌԴ քաղաքացիություն է ձեռք բերել: Նրա ընտանիքը՝ ծնողներ, կնոջ և երկու՝ 13 և 17 տարեկան երեխաների հետ ապրում է Ախալքալաքում: Գեորգին ամեն տարի վերադառնում է տուն արտագնա աշխատանքից, իսկ անցյալ տարվա մեծ մասն անցկացրել է Ջավախքում:
«Այս տարի մարտին գնացել եմ, հիմա վերադառնում եմ ու չեն թողնում, որ մտնեմ Վրաստան: Ասում են՝ պետությունն ինձ դեռևս չի թողնում: Ինձ թվում է՝ կապված է առաջիկա ընտրությունների հետ: Բայց ես ոչ ձայն ունեմ, ոչ էլ ընտրելու իրավունք, տուն եմ գնում ընտանիքիս տեսնելու»,- ասում է Գեորգին:
Գեորգի Մեծոյանի ընկեր Աշոտ Սահարյանը Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններում Հանրապետական կուսակցության մեծամասնական թեկնածուն է, Ախալքալաքի շրջանային ժողովի (սակրեբուլոյի) պատգամավոր: Գեորգին կարծում է, որ պատճառը գուցե այս հանգամանքն է:
«Ընկեր է, պարզ է, որ կուզեմ իմ ընկերն անցնի, բայց դրա մեջ ինչ վատ բան կա: Ավելի ճիշտ՝ Աշոտի եղբայրն է իմ ընկերը: Իրավունք չունեմ սատարեմ, որ նա պատգամավոր դառնա,- նշում է նա: -Սահմանում ասում են՝ մենք պատճառը չգիտենք, մեզ հրաման են տվել, մենք հրամանն ենք կատարում: Ասում եմ՝ եթե հանցագործ եմ, թողեք մտնեմ Վրաստան, ձերբակալեք, ասեք՝ այս խնդրի մեջ ես մեղավոր: Ասում են՝ ոչ, նման բան չկա, բայց Վրաստան դեռևս չես կարող մուտք գործել»:
Հիշեցնենք՝ հայ-վրացական սահմանին հայերի մուտքն արգելելու առաջին դեպքը չէ սա: ՀՀ քաղաքացի, ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը, պ.գ.թ. Վահե Սարգսյանը, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը և այլ անձինք առ այսօր չեն կարողանում մուտք գործել Վրաստան:

Предвыборное “вето”: жителю Джавахка запретили въезд в Грузию
Жителю Джавахка Георгию Мецояну грузинские пограничники не разрешили въехать в Грузию. 26 сентября Мецоян попытался прибыть в Грузию, в Джавахк, через армяно-грузинский пропускной пункт в Бавре (Ниноцминда), а вчера – через Садахло, однако в обоих случаях грузинские пограничники не пропустили его, сославшись на приказ из Тбилиси. При этом они не разъяснили, о каком приказе идет речь и почему он касается именно Георгия Мецояна. “Меня не пускают домой”,- сказал в беседе с Hetq.am Георгий.
Мой собеседник из Ахалкалака, родился и вырос там. Каждый год уезжает на заработки в Россию, а в 2007 г. получил гражданство Армении. Георгий живет в Ахалкалаке вместе с семьей – родителями, женой и двумя детьми 13 и 17 лет. Каждый год он возвращается с заработков домой, а в прошлом году большую часть года провел в Джавахке.
“В этом году я уехал в марте, сейчас вернулся, но меня не пропускают в Грузию. Говорят, государство пока не пропускает. Мне кажется, это связано с предстоящими выборами. Но у меня нет права голоса, я еду домой, к семье”,- говорит Георгий.
На предстоящих выборах в парламент Грузии его друг Ашот Саарян, являющийся депутатом районного собрания (сакребуло) Ахалкалака, выдвинут кандидатом от Республиканской партии. Георгий считает, что именно это обстоятельство является причиной такого отношения к себе.
“Понятное дело, мне хочется, чтобы мой друг прошел, что в этом плохого. Точнее, моим другом является брат Ашота. На границе говорят: мы причину не знаем, нам отдали приказ, и мы его выполняем. Я им отвечаю: если я преступник, разрешите мне въехать в Грузию, пусть там скажут, в чем меня обвиняют, и арестуют. Нет, говорят, ничего такого нет, но ты пока не можешь въехать в Грузию”,- рассказал Георгий.
Это не первый случай, когда армянам запрещают пересекать армяно-грузинскую границу. Гражданин Армении, депутат Национального Собрания РА Ширак Торосян, кандидат исторических наук Ваге Саркисян, памятниковед Самвел Карапетян и другие по сей день не могу прибыть в Грузию.