«Հետք»-ի լրագրողներն արժանացան «Թվապատման» 4 մրցանակների
«Հետք»-ի լրագրողներն այսօր արժանացան «Թվապատում. պատմություններ փոփոխությունների մասին» մրցույթի 4 մրցանակների:
Գրիշա Բալասանյանի և Դավիթ Բանուչյանի պատրաստած «Պատգամավորների թանկարժեք նվերները» մուլտիմեդիա նյութը արժանացավ «Մեդիա 3.0. տեխնոլոգիաների լավագույն կիրառում» մրցանակին:
«Դիտակ. հետաքննական լրագրություն» անվանակարգի մրցանակը տրվեց «Հետք»-ի երկու հրապարակումների` «Պանաման նվաճած հայ գեներալը. Միհրան Պողոսյանի օֆշորային ընկերությունները և հաշիվները շվեյցարական բանկերում» (Քրիստինե Աղալարյան, Էդիկ Բաղդասարյան) և «Ինչպես խաբել հասարակությանը` կառավարության որոշումներում մշակութային վերնագիր դնելով. «Գրքի աշխարհ»-ի հետքերով» (Մարինե Մադաթյան):
Երանուհի Սողոյանի «Ոսկի՞, թե՞ հիվանդածին ապագա Ամուլսարից» հոդվածաշարը արժանացավ խրախուսական մրցանակի:
Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի «Թվապատում. պատմություններ փոփոխությունների մասին» մրցույթի նպատակը Հայաստանում իրականացվող փոփոխությունների լուսաբանումը խթանելն է: Այս տարի ուշադրության կենտրոնում էին տեղական ինքնակառավարմանը, հաշվետու և թափանցիկ կառավարմանը, սոցիալական ոլորտների հարցերին անդրադարձած հրապարակումները:
«Թվապատում-2016»-ի մյուս անվանակարգերում մրցանակներ ստացան «ԱՐ» հեռուստաընկերության, civilnet.am-ի, a1plus.am-ի, panorama.am-ի լրագրողները: Եւս մեկ հրապարակում կարժանանա ընթերցողների մրցանակին` մրցույթի էջում տեղադրվելիք նյութերի քվեարկությունների հիման վրա:
Մրցույթին ներկայացվել էր 131 պատմություն հայաստանյան 35 լրատվամիջոցներից: Ժյուրիի անդամներ էին մեդիա փորձագետ Մեսրոպ Հարությունյանը, հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանը, մեդիա մենեջեր Մանանա Ասլամազյանը, լրագրող Կարինե Քալանթարյանը:
«Թվապատում» լրագրողական մրցույթն անց է կացվում երկրորդ անգամ: 2015թ-ին ևս «Հետք»-ի հրապարակումներն արժանացել էին մրցանակների 3 անվանակարգերում: Մրցույթին հաջորդած քվեարկությունների արդյունքում մրցանակի էր արժանացել նաև «Հետք»-ի թղթակից, ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանի «Ամեն օր գալիս եմ Սլավոնական համալսարան ու «Հետքի» խմբագրություն» հոդված-նամակը:

Журналисты Hetq удостоились четырех призов конкурса “Твапатум-2016”
Журналисты Hetq сегодня удостоились четырех призов конкурса “Твапатум-2016”, в котором участвовали истории, рассказанные журналистами в цифровой среде.
Мультимедийный материал “Дорогие подарки депутатов”, подготовленный Гришей Баласаняном и Давидом Банучяном, получил приз в номинации “Лучшее применение технологии Media 3.0.12 “.
В номинации “Наблюдатель: расследовательская журналистика” наград удостоились сразу две публикации Hetq: “Завоевавший Панаму армянский генерал: офшорные компании Миграна Погосяна и его счета в швейцарских банках” (Кристине Агаларян, Эдик Багдасарян) и “Как обмануть общественность, снабдив решения правительства заголовками, имеющими отношение к культуре: по следам “Мира книги”(Марине Мадатян). Цикл статей Ерануи Согоян “Золото или порождающее болезни будущее?” удостоился поощрительного приза.
Цель конкурса “Твапатум-2016”, организованного Центром медиа-инициатив, стимулировать освещение изменений в Армении. В этом году в центре внимания были публикации, затрагивавшие вопросы местного самоуправления, подотчетного и прозрачного управления, о социальной сфере.
В остальных номинациях конкурса премий удостились телекомпания “АР”, журналисты civilnet.am, a1plus.am, panorama.am. Еще одна публикация получит приз читателей на основе голосований по материалам, которые будут размещены на странице.
На конкурс был представлен 131 рассказ от 35 армянских СМИ. В состав жюри входили медиа-эксперт Месроп Арутюнян, публицист Тигран Паскевичян, медиа-менеджер Манана Асламазян, журналист Карине Калантарян.
Журналистский конкурс “Оцифровка” проводится во второй раз. В 2015 г. призов в трех номинациях удостоились опять-таки публикации Hetq.am. Пo результатам последовавшего за конкурсом голосования премию получила статья-письмо “Каждый день я прихожу в Славянский университет и редакцию Hetq.am” корреспондента Hetq.am, пожизненно заключенного Мгера Енокяна.