Ի՞նչ է փոխվել Վանքում՝ Լեւոն Հայրապետյանի ձերբակալությունից հետո
Արցախի Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղի բնակիչների համար դժբախտություն կա. պատերազմը եւ վանքեցի գործարար Լեւոն Հայրապետյանի ձերբակալությունը:
«Հայրապետյանի ձերբակալությունից հետո գյուղում մարդկանց նախկին հոսքն ու աշխուժությունը չկա: Մի տեսակ տխուր է»,-ասում է վանքեցի երիտասարդներից մեկը: «Իրա գյուղ այցելելը որ չկա, մենք կոտորված ենք: Լեւոն Գուրգենիչի ներկայությունը մեզ համար ամեն ինչ էր»,-ասում է մեկ ուրիշը:
Լեւոն Հայրապետյանի բացակայությամբ ո՛չ լեռներում հարսանիքներ են կազմակերպվում, ո՛չ ո՛չ ավանակների մրցույթներ, ո՛չ էլ խոշոր այլ միջոցառումներ:
2014 թվականի հուլիսից այս կողմ, Հայրապետյանի ձերբակալությունից հետո, Վանքում գործող նրա ընկերություններում որոշ աշխատանքներ դադարեցվել էին, սակայն ավելի ուշ գործարարը բանտից հանձնարել է իրավիճակին հակառակ՝ գործունեությունը բերել բնականոն հունի:
Լեւոն Հայրապետյանի ձերբակալությունից հետո նրա ընկերություններում կրճատումներ էին իրականացվել: Այդ ժամանակ դրանք ղեկավարում էր գործարարի եղբորորդին՝ Գուրգեն Հայրապետյանը: Իմանալով այդ մասին, Լեւոն Հայրապետյանը նոր տնօրեն է նշանակել՝ իր փեսա Սերգեյ Դարբինյանին, որը վերականգնել է բոլոր հաստիքները:
«ԱՏԱ Վանք լես» եւ «Վան գրուպ» ընկերությունների փոխտնօրեն Նորիկ Ավանեսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում պատմեց, որ չնայած հիմա մեծ աշխատուժի պահանջարկ չունեն, սակայն Լեւոն Հայրապետյանի ցանկությամբ պահում են մոտ 200 աշխատատեղ, որպեսզի վանքեցիներն առանց աշխատանքի չմնան: «Հիմա երկու ընկերությունները իրականում կարիք ունեն ընդամենը 80 աշխատողի: Մնացածը ուղղակի վանքեցիներ են, որոնց սոցիալական վիճակի նկատմամբ Լեւոն Գուրգենիչն անտարբեր չէ: Եթե երկու հավաքարարի կարիք կա, ապա գրանցված են վեցը: Հայրապետյանը հաստիքները պահում է, որպեսզի վանքեցիները գյուղը չլքեն: Մենք էստեղից՝ ազատությունից, ծախսերի նախահաշիվն ուղարկում ենք, Լեւոն Հայրապետյանը բանտից մեզ գումար է ուղարկում»,-ասում է Նորիկ Ավանեսյանը:
Ինչպես հայտնի է, Հայրապետյանը նախաձեռնել էր Վանք գյուղի հարեւանությամբ կառուցել Սուվորովի եւ Մադաթովի անվան զինվորական ուսումնարան, եւ 2012 թվականին շինարարությունը մեկնարկել էր ու դադարեցվել Հայրապետյանի հետ տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո: Վանքում կարծում են, որ Հայրապետյանի ձերբակալությունը կապ ունի ուսումնարանի հիմնադրման աշխատանքների հետ, եւ որ այդ ամենում մասնակից են ադրբեջանական գործարար շրջանակները: Ուսումնարանի կառուցման համար քար ապահովելում նպատակով, մեկ տարի առաջ Հայրապետյանի ընկերություններից մեկը Արցախում սկսել էր քարի հանք շահագործել:
Չնայած շենքի կառուցումն այս պահին դադարեցված է, Հայրապետյանը բանտից հրահանգել է անպայման շարունակել հանքաքարի մշակումը, լավատեսությամբ, որ ուսումնարանի շինարարությունը շուտով կվերսկսվի:
Նույն լավատեսությամբ Լեւոն Հայրապետյանը հրահանգել է անտառից փայտ տեղափոխել չորանոցներ եւ շարունակել «ԱՏԱ Վանք լես»-ի կողմից փայտի վերամշակումը: Երկարատեւ ընդմիջումից հետո ընկերությունը վերսկել է մանրահատակի արտադրությունը: Ինչպես Նորիկ Ավանեսյանը հայտնեց, ընկերությունը դեռ պատվերներ չունի: «ԱՏԱ Վանք լես»-ի փոխտնօրենը հույս ունի, որ գոնե Արցախի կառավարությունից պատվերներ կունենան:
Ապրիլյան ռազմական գործողությունների օրերին Լեւոն Հայրապետյանի ընկերությունների ողջ տեխնիկան եղել է դիրքերում, զինված ուժերի տրամադրության տակ:
Չնայած ապրիլյան ռազմական գործողությունների եւ դրան հաջորդած օրերին ողջ հայությունը սոցիալական ցանցերում քարոզում էին անպայման ամառային արձակուրդներն անցկացնել Արցախում, իրականում հակառակն է տեղի ունեցել: «Գանձասար Տուր» ընկերության գլխավոր մենեջեր Զառա Բաղդասարյանն ասում է, որ այս տարի զբոսաշրջիկների թիվը զգալիորեն՝ մոտ 70 տոկոսով նվազել են:
«Էկլեկտիկա» եւ «Ծավին քար» հյուրանոցները ամառային եւ աշնանային տուրիստական շրջանում առանձնապես ծանրաբեռնված չեն եղել: Հակառակ զբոսաշրջային բիզնեսի տրամաբանության, տուրիստական շրջանում «Գանձասար տուր»-ը ստիպված է եղել հյուրանոցային ծառայությունների գները 30 տոկոսով նվազեցնել:
Նշենք, որ «Էկլեկտիկա» եւ «Ծավին քար» հյուրանոցները նույնպես պատկանում են Լեւոն Հայրապետյանին: Զառա Բաղդասարյանը պատմեց, թե ապրիլյան օրերին ինչպես էին հյուրանոցներում տեղավորում Թալիշի եւ Մարտակերտի այլ գյուղերի բնակիչներին: «Լեւոն Հայրապետյանը բանտի զանգել էր, անձամբ ինձ հետ խոսեց ու կարգադրեց. ամեն ինչ արեք էդ մարդկանց համար: Բոլոր հնարավոր տարածքները դարձրել ենք ննջարան»,-ասում է «Գանձասար տուր»-ի գլխավոր մենեջերը:
Զառան պատմում է, որ Լեւոն Հայրապետյանը պահանջել է փախստականներից համար բացված սեղանները նկարել ու վայբերով ուղարկել իրեն, որպեսզի վստահ լինի, որ նրանց համար արվում է ամեն հնարավոր բան:

Что изменилось в Ванке после ареста Левона Айрапетяна
В жизни жителей села Ванк Мартакертского района Арцаха произошли два несчастья – война и арест их земляка Левона Айрапетяна.
“После ареста Айрапетяна в селе уже нет прежнего оживления, все ходят грустные. После того, как он перестал приезжать сюда, мы как будто сломались”,- сказал молодой ванкец. “Для нас присутствие Левона Гургеновича было всё”,- поддержал его другой.
В отсутствие Левона Айрапетяна ни свадьбы в горах не организуются, ни ослиные конкурсы не проводятся, ни другие крупные мероприятия.
После 2014 г., когда Айрапетян был арестован, некоторые из действовавший в Ванке его компаний прекратили работу, однако позже предприниматель передал из тюрьмы указание вопреки сложившейся ситуации продолжать нормальную деятельность.
После ареста Левона Айрапетяна в его компаниях были произведены сокращения. Тогда ими руководил его двоюродный брат Гурген Айрапетян. Узнав об этом, Левон Гургенович назначил нового директора – своего зятя Сергея Дарбиняна, который восстановил все штаты.
В беседе с Hetq.am заместитель директора компаний “АТА Ванк лес” и “Ванк групп” Норик Аванесян сказал, что хотя большого спроса на рабочую силу у них нет, однако по желанию Левона Айрапетяна в компаниях сохраняют почти 200 рабочих мест, чтобы ванкцы не остались без работы.
“Сейчас эти компании нуждаются всего в 80 работниках. Остальные – это местные жители, к социальному положению которых Левон Гургенович остался неравнодушен. Если есть необходимость в шести уборщицах, то зарегистрированы шесть. Айрапетян сохраняет рабочие места, чтобы ванкцы не покидали село. Мы составляем смету расходов и отправляем Левону Айрапетяну, а он из тюрьмы присылает нам деньги”,- сказал Н.Аванесян.
Как известно, предприниматель собирался построить рядом с Ванком военное училище имени Суворова и Мадатова. Строительство началось в 2012 г. и прекратилось сразу после событий, произошедших с Левоном Айрапетяном. В Ванке думают, что арест их земляка связан с созданием училища и что ко всему этому причастны азербайджанские бизнес-круги. С целью обеспечения каменных блоков для строительства здания училища одна из компаний Айрапетяна год назад начала эксплуатировать в Арцахе камнеломню.
И хотя на данный момент строительство здания приостановлено, Айрапетян из тюрьмы распорядился обязательно продолжать обработку камня, надеясь в ближайшее время возобновить строительство.
С таким же оптимизмом Левон Айрапетян отдал указание доставлять бревна из леса в сушилку и прдолжать обработку древесины компанией “АТА Ванк лес”.
Несмотря на то, что во время боевых действий и в последующие дни все армянство призывало в социальных сетях провести летний отпуск в Арцахе, на деле произошло обратное. Главный менеджер компании “Гандзасар тур” Зара Багдасарян сообщила, что в этом году число туристов значительно сократилось – примерно на 70%. Гостиницы “Эклектика” и “Цавин кар” в летний и осенний туристический сезоны не были особо заполнены. Вопреки логике туристического бизнеса агентство “Гандзасар тур” вынуждено было снизить цены на гостиничные услуги на 30%.
Отметим, что обе гостиницы принадлежат Левону Айрапетяну. По словам Зары Багдасарян, в дни апрельской войны там разместились жители Талыша и других сел Мартакертского района. “Левон Айрапетян позвонил из тюрьмы, поговорил лично со мной, распорядился сделать для этих людей все необходимое. В гостиницах все возможные помещения были переоборудованы в спальни”,- рассказала главный менеджер.
По словам Зары, Левон Багдасарян потребовал, чтобы они сфотографировали накрытые для беженцев столы и по вайберу отправили снимки ему, чтобы он был уверен в том, что для этих людей делается все возможное.