Կալանքի ու ազատության քաղաքական հետքը
Երկքաղաքացի (ԱՄՆ և ՀՀ) Կարո Եղնուկյանի և ՌԴ քաղաքացի Սերգեյ Միրոնովի կալանքի որոշումները քննել է նույն դատավորը՝ Մնացական Մարտիրոսյանը: Սակայն կալանքը առաջին դեպքում կիրառվել է, երկրորդ դեպքում՝ ոչ:
Մասնագիտությամբ իրավաբան Կարո Եղնուկյանը, ով մոտ երկու ամիս անազատության մեջ է իր պաշտպան Տիգրան Հայրապետյանի միջոցով իր տարակուսանքն է հայտնել՝ իրեն կալանավորելու ու Միրոնովին չկալանավորելու վերաբերյալ: Երկու գործերը համեմատելով՝ նա ակնհայտ խտրական վերաբերմունք է տեսնում: Ավելին՝ հաշվի առնելով, որ Միրոնովին էլ ավելի ծանր արարք են մեղսագրում, խտրականությունն, ըստ Եղնուկյանի, էլ ավելի ցցուն է երևում:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ քաղաքացի Սերգեյ Միրոնովը բերման էր ենթարկվել օգոստոսի 26-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանից: 2016 թ. մայիսի 11-ից նա ԱՄՆ իրավապահ մարմինների կողմից գտնվում է հետախուզման մեջ: Մեղադրվում է զենքի արտահանման վերահսկման օրենքը խախտելու նախնական համաձայնություն, զենքի արտահանման վերահսկման մասին օրենքի խախտման փորձի, փողերի լվացման նախնական համաձայնություն և փողերի լվացում կատարելու մեջ:
Սակայն ՀՀ դատարանը դատախազության ներկայացրած կալանքի միջնորդությունը չբավարարեց, ինչը Միրոնովը գնահատեց որպես հայ-ռուսական բարեկամության նշան: Էլ չենք խոսում անազատութայն երեք օրերի հայկական ճող հյուրասիրության մասին:
Դատարանը հաշվի չի առել նաև այն հանգամանքը, որ լինելով ՌԴ քաղաքացի՝ Միրոնովը կարող է լքել հանրապետության տարածքը՝ ունենալով ՌԴ քաղաքացիության անձնագիր:
Փոխարենը ԱՄՆ ու ՀՀ երկքաղաքացի Կարո Եղնուկյանը մոտ երկու ամիս գտնվում է անազատության մեջ: Կարո Եղնուկյանին մեղադրում են պատանդներին պահելուն օժանդակելու (38-218 հոդված) ու զավթած շենքները և շինությունները պահելուն օժանդակելու (38-219 հոդված) մեջ:
Ըստ փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանի, դատարանը դուրս է եկել մեղադրանքի ծավալից և այնպիսի գործողությունների համար է կալանք կիրառել, որոնք ընդհանրապես չեն մեղսագրվում Եղնուկյանին: «Դատարանը սա արել է, քանի որ այլ հանգամանք չի կարողացել հայտնաբերել: Դատարանը իրավունք չուներ նման ձևով հիմնավորել կալանքը: Կարո Եղնուկյանի կողմից նախաքննության խոչընդոտելու հանգամանքը և այլ հանցագործություն կատարելու հանգամանքը, որևէ նյութով չի հիմնավորել»,-նշված է պաշտպանի կազմած տեղեկանքի մեջ:
Երկքաղաքացի Կարո Եղնուկյանը 12 տարեկանից ընտանիքով տեղափոխվել է ԱՄՆ, իրավաբան ու գործարար է, ԱՄՆ-ում շարունակել է ընտանեկան բիզնեսը: Հինգ երեխաների հայր է: 36 տարի ապրել է Ամերիկայում, ապա մշտական բնակություն հաստատել Հայաստանում:
Իմ լուսաբանած նյութերից ևս մեկ դեպք հիշեցի, երբ իրավապահները ծայրաստիճան բարեհաճ վերաբերմունք էին ցուցաբերել ՌԴ քաղաքացու նկատմամբ: Խոսքը մահվան ելքով վթարի մասին է, որից հետո մեղադրյալը չէր կալանավորվել՝ լինելով ՌԴ քաղաքացի և հնարավորություն ունենալով մեկնելու Ռուսաստան: Ավելին՝ նա մեկ օր անգամ ճաղերի հետևում չէր անցկացրել: Իրավապահների բարեհաճությունը Արարատ Կաֆյանի նկատմամբ դրսևորվել է նրան 500.000 դրամի դիմաց գրավով ազատության մեջ թողնելով: Այն, որ մեղադրյալը այլ երկրի քաղաքացի է (նրա մոտ 50 օր շարունակ գտնվել է ՌԴ անձնագիրը), իրավապահ մարմնի մոտ կասկած չի առաջացրել, որ նա կարող է փախչել Ռուսաստան, խուսափել ու թաքնվել նախաքննությունից:

Политический след в решениях об аресте и освобождении
Решения об аресте имеющего двойное гражданство (США и Республики Армения) Каро Ехнукяна и гражданина Российской Федерации Сергея Миронова принимал один и тот же судья – Мнацакан Мартиросян. Однако в первом случае он арест применил, а во втором – нет.
Юрист по специальности Каро Ехнукян, который почти два месяца находится в тюрьме, через своего адвоката Тиграна Айрапетяна выразил недоумение тем, что его взяли под арест, а Миронова оставили на свободе. Сравнив оба дела, Ехнукян усмотрел в них явно дискриминационный подход. Более того, поскольку Миронову вменяются в вину более тяжкие деяния, то дискриминация становится еще более очевидной.
Напомним, что гражданин Российской Федерации Сергей Миронов был подвергнут приводу из аэропорта “Звартноц” 26 августа с.г. Миронов разыскивается правоохранительными органами США с 11 мая 2016 г. Он обвиняеится в предварительном сговоре на нарушение закона о контроле за экспортом оружия, попытке нарушения закона о контроле за экспортом оружия, предварительном сговоре на отмывание денег и отмывании денег.
Однако суд РА не удовлетворил представленное прокуратурой ходатайство об аресте Миронова, что тот расценил как проявление армяно-российской дружбы. Мы уже не говорим о щедром армянском гостеприимстве за три дня его нахождения под стражей.
Суд не учел и то обстоятельство, что Сергей Миронов, имея паспорт гражданина РФ, может покинуть территорию Армению.
В противоположность этому гражданин Соединенных Штатов и Республики Армения Каро Ехнукян около двух месяцев находится в тюрьме. Он обвиняется в содействии в удержании заложников (ст.38-218) и захваченных зданий и строений (ст.38-219).
По словам адвоката Тиграна Айрапетяна, суд вышел за рамки объема обвинения и применил арест за действия, которые Ехнукяну вообще не вменяются в вину. “Суд пошел на это по той причине, что не смог найти других обстоятельств. Суд не имеет права обосновывать арест таким образом”,- говорится в составленной защитником справке.
Имеющий двойное гражданство Каро Ехнукян в 12 лет переехал с семьей в США. Он юрист, предприниматель, в США занимался семейным бизнесом. Имеет пятерых детей. Ехнукян прожил в Америке 36 лет. Сейчас постоянно живет в Армении.
Из освещенных мной случаев мне вспомнился еще один, когда правоохранители проявили крайне благосклонное отношение к гражданину РФ. Речь идет о ДТП со смертельным исходом, виновник которого, будучи гражданином Российской Федерации и имея возможность уехать в эту страну, не был взят под арест. Более того, он ни дня не провел за решеткой. Благосклонность правоохранителей к Арарату Кафяну проявилась в его освобождении под залог в размере 500.000 драмов. То, что обвиянемый являлся гражданином другой страны, не вызвало у представителей правоохранительных органов сомнение в том, что он может бежать в РФ и скрыться от предварительного следствия.