«Հետք»-ի հրապարակումից հետո գոշեցի քույրերի կյանքը փոխվել է
«Չորս-հինգ տարի ա ՝ էս վիճակում ենք: Տախտակ-բան ենք դնում, բայց որ անձրև ա գալիս, տուն ա լցվում: Պատալոկից կաթում ա, լագյաններ ենք դնում, որ տունը շատ ջուր չդառնա»,- փետրվար ամսին լրագրող Նարինե Վարդանյանի հետ զրույցում պատմել էր Տավուշի մարզի Գոշ գյուղի բնակիչ Օվսաննա Մաթեւոսյանը։
Նրա դուստրերից Գեղեցիկն էլ պատմել էր իր եւ քրոջ երազանքի մասին․«Մեր երկուսի երազանքն էլ էդ ա, որ տաք լինի տանը, հատակը ծակ չլինի, առաստաղից էլ ամեն անգամ փետ ու հող չթափվի»,- ասում է Գեղեցիկը:
«Հետք»-ի հրապարակումից հետո կես տարի անց, Մաթեւոսյանների տան կտուրը պսպղում է արեւի տակ․ հին կտուրը փոխարինվել է նորով՝ մետաղականով։
Ինչպես մեզ հետ զրույցում հայտնեց Դիլիջան համայնքի ղեկավարի Գոշի ներկայացուցիչ Գեւորգ Ամիրխանյանը, որ հոկտեմեր-նոյեմբեր ամիսներին, երբ արտագնա աշխատանքի մեկնած գոշեցի արհեստավորները վերադառնան, կփոխվի նաեւ Օվսաննայի տան առաստաղը։ Շինանյութերն արդեն կան։

После публикации Hetq.am жизнь сестер из Гоша изменилась
“В таких условиях мы живем уже лет пять. С потолка капает, приходится подставлять тазики, чтобы дом не заливало”,- сказала в феврале журналистке Нарине Варданян жительница села Гош Тавушской области Овсанна Матевосян.
Ее дочь Гехецик рассказала, о чем мечтают она и ее сестра: “Мы с сестрой мечтаем о том, чтобы в доме было тепло, чтобы на полу не было дыр, а с потолка каждый раз не падали доски и не сыпалась земля…”
После публикации Hetq.am прошло полгода, и сегодня крыша дома Матевосянов уже сверкает на солнце – старую крышу сменили на новую, металлическую.
Как сообщил в беседе с нами руководитель администрации села Гош Геворк Амирханян, в октябре-ноябре, когда уехавшие на заработки местные мастера вернутся домой, в доме Овсанны будет отремонтирован и потолок. Стройматериалы уже есть.