Ջավախքում մոր և երեխաների սպանության մեջ կասկածվողը բանտում մահացել է
Ջավախքի հայաբնակ Վաչիան գյուղում Քաչոտյանների մոր և երեք երեխաների սպանության կասկածանքով ձերբակալված Նոդար Ա.-ն ինքնասպանություն է գործել: Այսպիսի տեղեկություն տարածել է վրացական «Ռուսթավի-2» հեռուստաընկերությունը, որը հաստատել է նաև Վրաստանի պատիժների իրագործման և պրոոբացիայի նախարարությունը: Դեպքը կատարվել է մեկ շաբաթ առաջ Վրաստանի Գլդանի բանտում: Սակայն հայտնի է դարձել միայն այսօր:
Հիշեցնենք՝ 37-ամյա Օֆելյա Քաչոտյանի և նրա՝ 5, 16 և 18-ամյա երեք երեխաների՝ Սերգեյի, Արմինեի և Ասյայի դիերը հուլիսի 11-ին հայտնաբերվել էին տանը: Իսկ նրանց հարևան, 24-ամյա Նոդար Ա.-ն ձերբակալվել էր դեպքի օրը՝ հուլիսի 11-ին: Նա մեղադրվում էր Վրաստանի ՔՕ 109-րդ հոդվածի երրորդ մասով՝ երկու և ավելի անձանց դիտավորյալ սպանություն կատարելու հիմքով: Քննության վարկածի համաձայն՝ երիտասարդը ցանկացել էր գողություն կատարել տնից, սակայն տան բնակիչներն արթնացել էին, և Նոդար Ա.-ն վախից սպանել էր նրանց:
Գյուղացիներից մեկը, ով խնդրեց իր անունը չհրապարակել, «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ գյուղում շրջանառվում է նաև այն վարկածը, թե Նոդար Ա.-ին առաջիկայում նախատեսված դատական նիստերից առաջ բանտում կտտանքների են ենթարկել, որպեսզի վերջինս խոստովանի մեղքը դատավարության ժամանակ: Նոդար Ա.-ն չի դիմացել և մահացել է:

В тюрьме умер подозреваемый в убийстве матери и троих детей в Джавахке
Задержанный по подозрению в убийстве матери и троих детей Качотянов в армянонаселенном селе Вачиан в Джавахке Нодар А. покончил с собой. Об этом сообщила грузинская телекомпания “Рустави-2”. Информацию подтвердило и Министерство исполнения наказаний и пробации Грузии. Случай произошел неделю назад в грузинской тюрьме Глдани, однако о нем стало известно лишь сегодня.
Напомним, что 11 июля в доме Качотянов были обнаружены тела 37-летней Офелии и троих ее детей – Сергея, Армине и Аси (5, 16 и 18 лет). В тот же день был задержан их сосед – 24-летний Нодар А. Последнему было выдвинуто обвинение в умышленном убийстве двух и более лиц. Согласно версии следствия, молодой человек хотел совершить кражу, однако жильцы дома проснулись, и Нодар А. от страха убил их.
Один из сельчан, попросивший не публиковать его имя, в беседе с Hetq.am сказал, что в селе циркулирует также версия, согласно которой перед предстоявшим судебным заседанием Нодара А. подвергли в тюрьме пыткам, чтобы в ходе судебного процесса он признал свою вину, однако тот не выдержал и умер.