Մերժվեց Գագիկ Միքայելյանի խափանման միջոցը փոխելու և գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժեց «Սասնա ծռեր» խմբավորման կողմից 2016 թ. հուլիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության ՊՊԾ գնդի գրավումից հետո տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների ընթացքում ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեղադրանքով ձերբակալված Գագիկ Միքայելյանի՝ կալանքը որպես խափանման միջոց փոխելու և գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը։
«Մերժման որոշումում նշվեց՝ դատարանը գտնում է, որ գրավի կիրառումը ողջամտորեն հնարավոր չէ ապահովել, քանի որ համոզված չէ, որ իմ պաշտպանյալը հետագայում պատշաճ վարքագիծ կցուցաբերի»,- «Հետքի» հետ զրույցում հայտնեց Միքայելյանի փաստաբան Անի Չատինյանը։
Հիշեցնենք, որ Գագիկ Միքայլելյանը ձերբակալվել է հուլիսի 20-ին՝ Խորենացի փողոցում տեղի ունեցած բախումների հիմքով։ Միքայելյանին հուլիսի 25-ին բերման էին ենթարկել, իսկ արդեն հուլիսի 27-ին նրան մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի երկրորդ մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը: Միքայելյանը իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունել, իրեն մեղավոր չի ճանաչել։

Отклонено ходатайство об освобождении под залог Гагика Микаеляна
Суд общей юрисдикции административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун отклонил ходатайство об освобождении под залог Гагика Микаеляна, арестованного по обвинениию в применении насилия к сотрудникам полиции в ходе массовых беспорядков, которые произошли после захвата группой “Сасна црер” территории полка Патрульно-постовой службы 17 июля 2016 г.
“В решении сказано, что невозможно обеспечить разумное применение залога, поскольку суд не уверен в том, что мой подзащитный в дальнейшем проявит надлежащее поведение”,- сообщила Hetq.am адвокат Микаеляна Ани Чатинян.
Напомним, что Гагик Микаелян был задержан 20 июля по обвинению в участии в столкновениях, которые произошли в тот же день на улице Хоренаци. 25 июля Микаеляна подвергли приводу, а 27 июля ему уже выдвинули обвинение по ч.2 ст.225 УК РА – участие в массовых беспорядках. Микаелян не признал себя виновным.