Ոստիկանությունից 40 միլիոն դրամ՝ Սեդրակ Քոչարյանի եւ Սամվել Մայրապետյանի ընկերությանը
Ոստիկանությունը հունիսի 1-ին 40 միլիոն դրամ արժողությամբ պայմանագիր է կնքել «Տոյոտա Երեւան» ՍՊԸ-ի հետ, որի դիմաց ընկերությունը պարտավորվել է ոստիկանության ավտոմեքենաների տեխնիկական սպասարկման եւ վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնել:
Պայմանագրում ոստիկանության պետի տեղակալ Անուբաղ Համբարյանի եւ «Տոյոտա Երեւան» ՍՊԸ գլխավոր տնօրեն Վահե Գզրարյանի ստորագրություններն են: Դատելով այդ փաստաթղթի ձեւակերպումներից՝ խոսքը 20 միավոր «Toyota Corolla 1,6», «Toyota Camry 2,5» եւ «Toyota Camry 3,5» մաինշների ավտոմեքենաների սպասարկման մասին է, որոնք ձեռք են բերվել 2012-2015 թվականներին:
Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի եւ լրատվության վարչությունը «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան մեկնաբանել է «Տոյոտա-Երեւան»-ի հետ կնքած պայմանագիրը: Ոստիկանության գրության մեջ ասվում է, որ պայմանագրում նշված, արտաբյուջետային միջոցներից հատկացված 40 միլիոն դրամը նախատեսված է ընթացիկ տարում 119 միավոր «Տոյոտա» մակնիշի ավտոմեքենաների տենիկական սպասարկման համար։ Եվ որ 2013-2015թթ. «Տոյոտա-Երեւան» ՍՊԸ-ից ձեռքբերված 20 միավոր ավտոմեքենաները գտնվում են երաշխիքային ժամկետի մեջ եւ դրանց սպասարկումն ընկերության կողմից կատարվում է անվճար։
Վահե Գզրարյանը, որը որպես սպասարկող կողմի ներկայացուցիչ ստորագրել է փաստաթուղթը, «Տոյոտա-Երեւան» ՍՊԸ 10 տոկոս բաժնեմասի սեփականատերն է: Ընկերությունում հավասարաչափ՝ 30-ական տոկոս բաժնեմասեր ունեն նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ ՍեդրակՔոչարյանը, գործարար, Երեւանում մի շարք էլիտար շենքերի սեփականատեր, Ռոբերտ Քոչարյանի բիզնես-գործընկերոջ համբավ ձեռք բերած Սամվել Մայրապետյանը եւ Երեւան քաղաքի բնակիչ Նատալյա Մատինյանը: Վերջինս բաժնեմասը ձեռք է բերել այս տարվա ապրիլ ամսին:
Նատալյա Մատինյանը «Հայկական երկրորդ հեռուստաալիքի»՝ Հ2-ի 50 տոկոս բաժնեմասի սեփականատերն է: Հեռուստաընկերության մյուս 50 տոկոս բաժնեմասի սեփականատերը Սամվել Մայրապետյանն է:
Հունիսի 1-ին կնքած պայմանագրի հավելվածներից տեղեկանում ենք, որ միայն 2015 թվականին ոստիկանությունը 27 միավոր «Տոյոտա» մակնիշի ավտոմեքենա է գնել «Տոյոտա-Երեւան» ՍՊԸ-ից, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմել է 302 միլիոն դրամ: Դրանց երաշխիքային սպասարկման ժամկետը 36 ամիս է կամ 100 հազար կիլոմետր:

40 млн драмов от Полиции – компании Седрака Кочаряна и Самвела Майрапетяна
1 июня Полиция РА заключила с ООО “Тойота-Ереван” договор стоимостью 40 млн драмов, в рамках которого компания обязалась осуществлять работы по техническому обслуживанию и ремонту автомобилей.
Договор подписали заместитель начальника Полиции Анубаг Амбарян и гендиректор ООО “Тойота-Ереван” Ваге Гзрарян. Судя по этому документу, речь идет об обслуживании 20 автомобилей «Toyota Corolla 1,6», «Toyota Camry 2,5» и «Toyota Camry 3,5», которые были приобретены в 2012-2015 годах.
Управление информации и по связям с общественностью Полиции РА в ответ на запрос Hetq.am относительно заключенного договора сообщило, что указанные в нем 40 млн драмов внебюджетных средств предусмотрено выделить на техническое обслуживание в текущем году 119 автомобилей “Тойота”. Кроме того, приобретенные в 2013-2015 гг. 20 автомобилей находятся в гарантийном сроке, и их обслуживание компания будет осуществлять бесплатно.
Подписавшему договор от обслуживающей стороны Ваге Гзраряну принадлежат 10 процентов акций ООО “Тойота-Ереван”. Равными долями акций – по 30% - владеют сын второго президента РА Роберта Кочаряна Седрак Кочарян, предприниматель, владелец ряда элитных домов в Ереване Самвел Майрапетян, снискавший славу бизнес-партнера Р.Кочаряна, и Наталья Матинян. Последняя приобрела акции в апреле этого года.
Матинян принадлежат также 50% акций Второго армянского телеканала. Владельцем остальных 50% является Самвел Майрапетян.
В приложениях к договору читаем, что в 2015 г. Полиция приобрела у компании “Тойота-Ереван” 27 автомобилей “Тойота” общей стоимостью 302 млн драмов. Гарантийный срок их обслуживания составляет 36 месяцев, или 100 тыс. километров.