Բրբենք քաղաքում տեղի կունենա Մոնթեի ծննդյան հուշ-երեկոն
Ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան հուշ-երեկոն և մեծարման ծրագիրը տեղի է ունենալու 2011 թվականի դեկտեմբերի 4-ին, Բրբենք քաղաքի Արևմտյան Թեմի առաջնորդարանի Զորայան թանգարանում:
Կիրակի օրը` 2011 թվականի դեկտեմբերի 4-ին, տեղի է ունենալու միջոցառում` նվիրված հռչակավոր հրամանատար Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան 54-րդ տարելիցին, որի նպատակն է հերթական անգամ գնահատելու և վերարժևորելու անձնուրաց հերոսի կյանքը և ժառանգությունը: Ծագումով Կալիֆորնիայից՝ Մոնթեն մտավորական և ազատամարտիկ էր, ով զոհաբերեց իր կյանքը հանուն հայ ազգային-ազատագրական պայքարի: Նա առանցքային դերակատարում է ունեցել Հայաստանի տարածքի՝ Արցախի ազատագրման գործում, ի հավաստումն որի` մարտիկը հետմահու արժանացավ Հայաստանի Հանրապետության ազգային հերոսի կոչմանը:
Միջոցառման խոսնակներից է Մոնթեի եղբայր և «Իմ եղբոր ուղին․ մի ամերիկացու ճակատագրական ճանապարհորդություն դեպի Հայաստան» գրքի հեղինակ, պրոֆեսոր Մարգար Մելքոնյանը: Ծրագրին սկայպով նաև միանալու են Մոնթեի կինը` Սեդա Մելքոնյանը, պատմաբան և քաղաքական գիտությունների դոկտոր Արմեն Այվազյանը, Մոնթեի զինակից ընկեր և հայոց բանակի հայտնի գեներալ Հմայակ Հարոյանն ու Արցախի ազատագրված Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավար անձինք:
Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվելու են Մոնթեի անձնական իրերն ու նամակները, ինչպես նաև ազատագրված տարածքներում գտնվող հնագույն հայկական հուշարձանների լուսանակարներ: Միջոցառումը սկսվելու է երեկոյան` ժամը 6:00-ին։ Մուտքն ազատ է։ Զորայան թանգարանը գտնվում է հետևյալ հասցեում՝ Կալիֆորնիա, քաղաք Բրբենք, Հյուսիսային Գլենոքս պողոտա, շենք 3325 (3325 N. Glenoaks Blvd., Burbank, CA 91504)։
Ծրագիրը կազմակերպվում է «Հայրենասեր» կազմակերպության կողմից, որի առաքելությունն է նպաստել Հայաստանի անկախ պետականության պահպանմանն ու զարգացմանը՝ բացահայտելով կարևորագույն խնդիրներն ու գործադրելով համապատասխան լուծումներ։

В городе Брбенке состоится вечер, посвященный дню рождения Монте Мелконян
4 декабря в музее “Зораян” предводительства Западной епархии США Армянской церкви в городе Брбенке состоится вечер памяти, посвященный дню рождения Национального героя Монте Мелконяна.
4 декабря 2011 г. состоится вечер, посвященный 54-ой годовщине со дня рождения видного командующего Монте Мелконяна. Цель мероприятия еще раз вспомнить и оценить жизнь и наследие принесшего себя в жертву героя.
Родившийся в Калифорнии Монте был интеллигентом и борцом за свободу, пожертвовавшим своей жизнью ради национально-освободительной борьбы армянского народа. Он сыграл ключевую роль в деле освобождения территории Армении – Арцаха, за что посмертно был удостоен звания Национальнрого героя Республики Армения.
На вечере выступит брат Монте и автор книги “Путь моего брата: судьбоносное путешествие одного американца в Армению”, профессор Маргар Мелконян. Посредством скайпа в вечере примут участие жена Монте Седа Мелконян, историк, доктор политологических наук Армен Айвазян, соратник и друг Монте, генерал армянской армии Амаяк Ароян, руководители администрации освобожденного Кашатахского района Арцаха.
Инициатором проведения программы является организация “Айренасер” (“Патриот”), которая способствует сохранению и развитию независимой государственности Армении.