Դավիթ Սանասարյանի կալանքի որոշումը բողոքարկվում է
Փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանն այսօր վերաքննիչ դատարան բողոք է ուղարկել՝ վիճարկելով «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Դավիթ Սանասարյանի կալանքի որոշումը:
Նշենք, որ հուլիսի 27-ին Դավիթ Սանասարյանը բերման էր ենթարկվել, ձերբակալվել, իսկ օգոստոսի 1-ին ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարելով քննիչի միջնորդությունը, որոշել էր նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց նշանակել երկամսյա կալանքը: Դրանից հետո Դավիթը տեղափոխվել էր «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ:
«Կալանքի որոշումն անհիմն է, մեղադրանքի հիմքում դրված են միայն ոստիկանների ցուցմունքները և կալանքի միջնորդությունը բավարարելու հիմքեր չկային»,-ասում է փաստաբան Ռևազյանը: Նրա խոսքերով, եթե նույնիսկ այլ ապացույցներով հիմնավորվեր Դավիթ Սանասարյանին առաջադրված մեղադրանքը, ապա կալանքի որոշումը հիմնավորված չէ, պետք է ընտրվեր խափանման այլ միջոց: Մինչդեռ խափանման միջոցներից գրավի կիրառումը մերժվել է և նշանակվել է ամենածանրը՝ ազատությունից զրկելը:
Դավիթ Սանասարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը:
Տեղեկացրել էինք, որ Դավիթ Սանասարյանն ունի երակամի ցավեր: Փաստաբանը նշեց, որ նա շարունակական բուժման կարիք ունի:

Обжалуется решение об аресте Давида Санасаряна
Адвокат Роберт Ревазян сегодня подал апелляционную жалобу, которой обжалует решение об аресте члена партии “Наследие” Давида Санасаряна.
Отметим, что 27 июля Санасарян был подвергнут приводу и задержан, а 1 августа суд общей юрисдикции удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении него меры пресечения в виде 2-месячного ареста. После этого Давид был доставлен в уголовно-исполнительное учреждение “Нубарашен”.
“Решение об аресте является необоснованным. В основу обвинения положены лишь показания полицейских. Оснований для удовлетворения ходатайства об аресте не было”,- отметил адвокат. По его словам, если бы даже обвинение против Давида Санасаряна было обосновано другими доказательствами, решение об аресте все равно не было бы обоснованным и следовало бы выбрать другую меру пресечения. Между тем освобождение под залог суд отклонил, назначив самую суровую меру пресечения – лишение свободы.
Давид Санасарян обвиняется по ч.1 ст.225 УК РА – организация массовых беспорядков.
Мы уже сообщали о том, что у Давида Санасаряна болят почки. По словам адвоката, он нуждается в постоянном лечении.