Ալեք Ենիգոմշյանը «Արմավիր» ՔԿՀ-ի անձնակազմից դժգոհություն չունի, սակայն հիմնարկի պայմանները բավարար չեն նրա համար
Այսօր փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը և մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչն այցելել են «Արմավիր» ՔԿՀ՝ տեսակցելու հուլիսի 30-ին կալանավորված Ալեք Ենիգոմշյանին:
Փաստաբանի ասելով՝ Ենիգոմշյանն անձնակազմից դժգոհություն չի հայտնում, իսկ առողջական վիճակը համեմատաբար լավ է, բժիշկը կատարում է ամենօրյա հետազոտություններ:
«Այնտեղի մարդկանց վերաբերմունքը շատ լավ է, բայց համակարգը պատրաստ չէ նրան ընդունել: Ենիգոմշյանը պետք է առանձին խնամող ունենա, որը չեն կարողանում ապահովել»,-ավելացրեց Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Նշենք, որ «Արմավիր» ՔԿՀ-ն շահագործվել է վերջերս: Բացման ժամանակ հայտարարեցին, որ իր հագեցվածությամբ ժամանակակից քրեակատարողական հիմնարկ է, սակայն պարզվում է՝ գեթ մեկ խուց հարմարեցված չէ հաշմանդամություն ունեցող մարդու համար:
«Ինձ թվում է՝ չեն էլ մտածել, որ պետք է հաշմանդամություն ունեցող մարդու համար պայմաններ ստեղծեն: Տեսողությունից զրկված մարդու համար ընդհանրապես պայմաններ չկան: Մեր բանտերը հարմարեցված չեն հաշմանդամություն ունեցողների համար: Իրենք չեն պատկերացնում, թե ինչ կարիքներ ունեն նրանք, դրա համար խնդրել եմ հասկացող մարդիկ լինեն, շահագրգիռ ՀԿ-ներ և այլն, այցելեն մեկուսարան և դրանց ճիշտ լուծում առաջարկեն»,-ասում է Ն. Բաղդասարյանը:
Փաստաբանն ասաց, որ քրեակատարողական հիմնարկի ղեկավարությանը տեղեկացվել է, որ Ենիգոմշյանն ունի պահման առանձնահատուկ կարիք: Ըստ Նիկոլայ Բաղդասարյանի՝ հիմնարկի պետը խոստացել է կարճ ժամանակում լուծել ռադիո լսելու հնարավորության հարցը, իսկ քննչական մարմնից խոստացել են տրամադրել համակարգիչ, որպեսզի հատուկ ծրագրի օգնությամբ ընթերցի լուրերը:

У Алека Енигомшяна нет претензий к сотрудникам УИУ “Армавир”, однако существующие там условия его не удовлетворяют
Адвокат Николай Багдасарян и представители офиса Защитника прав человека сегодня побывали в уголовно-исполнительном учреждинии”Армавир”, где встретились с арестованным 30 июля Алеком Енигомшяном.
По словам адвоката, у Енигомшяна нет претензий к персоналу, состояние здоровья относительно улучшилось, врач каждый день обследует его.
“Отношение сотрудников хорошее , однако система не готова принять его. Енигомшян нуждается в особом уходе, который здесь не могут обеспечить”,- добавил Николай Багдасарян.
Отметим, что УИУ “Армавир” вступило в строй недавно. На открытии было заявлено, что это учреждение с современной оснащенностью, но, как выяснилось, ни одна камера в тюрьме не приспособлена к нуждам человека с инвалидностью.
“Мне кажется, они даже не подумали о создании условий для инвалидов. Для человека, лишенного зрения, никаких условий нет. Наши тюрьмы не приспособлены к лицам с инвалидностью. Они не представляют, какие нужды у этих людей, поэтому я попросил, чтобы изолятор посетили соответствующие специалисты и заинтересованные общественные организации, которые могут предложить правильные решения”,- отметил адвокат.
По его словам, руководство УИУ осведомлено о том, что Алек Енигомшян нуждается в особых условиях содержания. Начальник тюрьмы пообещал за короткий срок решить вопрос радиоприемника, а в следственном органе пообещали предоставить компьютер, чтобы с помощью специальной программы можно было читать новости.